Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzyskach

Wycieczka do Krosna - Bóbrki

 

 

 

 

 

   W dniu 5 października 2017 r. odbyła się szkolna wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krośnie, Zespołu Parków Krajobrazowych w Dukli i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. W wycieczce uczestniczyło 39 uczniów z klas IV i VI wraz z nauczycielami - panią Martą Rak, Tomaszem Trznadlem organizatorem Alicją Bochnią - Tomasik.

   W Stacji Meteorologicznej zwiedziliśmy ogródek meteorologiczny. Zapoznaliśmy się z urządzeniami meteorologicznymi: termometrami, deszczomierzami, wiatromierzami, barometrami i heliografem. Dowiedzieliśmy się, na czym polegają obserwacje meteorologiczne, poznaliśmy urządzenia za pomocą, których możliwe jest prognozowanie pogody, w jaki sposób wykonywane są pomiary i obserwacje hydrologiczne i meteorologiczne.Uczniowie zobaczyli jak wygląda przesyłanie danych ze stacji, sporządzanie map synoptycznych oraz jak działa system ostrzegania jednostek administracji państwowej o niebezpiecznych zjawiskach.

   Następnie udaliśmy się do Zespołu Parków Krajobrazowych, gdzie odbyła się projekcja filmów przyrodniczych. Pan Ignacy Bielecki przekazał dzieciom podstawową wiedzę o Karpackich Parkach Krajobrazowych a następnie omówił, w oparciu o ekspozycję edukacyjno-przyrodniczą, zwierzęta i rośliny żyjące w naszym otoczeniu. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki i zdjęcia zwierząt chronionych w naszym otoczeniu.

   W dalszą podróż udaliśmy się do Bóbrki, miejscowości związanej ze znaną postacią naszego regionu - Ignacym Łukasiewiczem. Znajduje się tutaj jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej, które powstało w celu udokumentowania rozwoju przemysłu naftowego. Zapoznaliśmy się  tam z  metodą eksploatacji ropy naftowej oraz życiem i działalnością Łukasiewicza. Uczniowie zobaczyli ropę naftową w stanie naturalnym, XIX - wieczne kopanki (szyby naftowe) oraz pospacerowali pięknymi alejkami pośród lasu. Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą: kopanka Franek wykonana ręcznie około 1860 roku, kopanka Janina, warsztat mechaniczny, drewniana kuźnia. Znajdują się w nich najprostsze maszyny obróbcze, między innymi tokarka i wiertarka napędzana ręcznie za pośrednictwem pasów transmisyjnych. Zwiedziliśmy również Dom Łukasiewicza, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną, nawiązującą do pierwszej pracy Ignacego Łukasiewicza. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

   Wycieczka, choć w mało sprzyjającej pogodzie była bardzo ciekawa i gorąco polecamy ją wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tych wspaniałych miejsc.

 

                                                                                                          Alicja Bochnia - Tomasik