Ogólnopolski program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”

Od 22 marca do 5 kwietnia 2018 r. w naszym przedszkolu realizowaliśmy ogólnopolski program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”. Celem programu było edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. Ponadto została poszerzona wiedza najmłodszych na temat zagadnień proekologicznych.

Edukacyjną przygodę z maskotką programu – Zdrojkiem rozpoczęliśmy od wielkiego Święta Wody, które przypada 22 marca. W tym dniu w naszym przedszkolu królował kolor niebieski. Przedszkolaki ubrane w niebieskie stroje, z butelką wody w ręce zgłębiały tajniki wody. Do wspólnego świętowania chętnie włączyli się rodzice, którzy czytali przedszkolakom opowiadanie o wodzie i jej znaczeniu, brali udział w konkurencjach zręcznościowych, zabawach ruchowych, tworzyli z dziećmi piękne prace plastyczno – techniczne oraz podziwiali występy taneczne dzieci.

W Dniu Wody przedszkolaki brały również udział w wielu zabawach badawczych, w czasie których dowiedziały się, co pływa, a co tonie w wodzie, sprawdzały, które produkty rozpuszczają się w wodzie, zobaczyły, jak barwniki spożywcze wymieszane z wodą zmieniają kolory tulipanów, przeprowadzały eksperymenty z wodą w różnych stanach skupienia. Dużo radości sprawiły przedszkolakom zabawy z chustą animacyjną i folią malarską oraz wyścigi papierowych łódek.

Podczas zajęć dydaktyczno – wychowawczych został zrealizowany cykl sześciu zajęć dotyczący wody i zachowań proekologicznych, zgodny ze scenariuszami przygotowanymi przez realizatora programu.

I dzień – „Witaj przygodo!”

II dzień – „Tam, gdzie bije woda”

III dzień – „Drzewa są dla nas ważne”

IV dzień – „Tajemnice lasu”

V dzień – „Bądźmy eko”

VI dzień – „Niezwykła butelka”

W towarzystwie Zdrojka dzieci poszerzyły wiedzę o wodzie. Dowiedziały się, co to jest woda, skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt, jakie ma zastosowanie w życiu codziennym oraz poznały sposoby oszczędzania wody. Ponadto rozszerzyły wiadomości na temat różnych gatunków drzew, roli wody w życiu drzew, poznały ekologiczne funkcje lasu, zapoznały się z korzyściami, jakie człowiek czerpie z lasu, poznały zasady segregowania odpadów, zrozumiały, czym jest recykling. Dzięki różnym formom aktywności dzieci nie tylko dowiedziały się więcej o wodzie, ale nauczyły się też,  jak zachęcić rówieśników  i rodziców do regularnego jej picia.

Podsumowaniem tegorocznej edycji programu było zgłoszenie naszej placówki do ogólnopolskiego konkursu na zorganizowanie w przedszkolu Święta Wody i Zdrojka. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za aktywne włączenie się w świętowanie Dnia Wody w naszym przedszkolu.

Wychowawczynie przedszkola