Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzyskach

Wycieczka do Warszawy

 

           

 

 

 

 

   W dniach 6-8 czerwca  2018r. odbyła się trzydniowa wycieczka do  stolicy Polski, w której wzięło udział 45 uczniów klas V-VII. Celem tej wycieczki było poznanie historii, zabytków i piękna Warszawy oraz upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości. Po dotarciu  do miasta pan przewodnik oprowadził nas po pięknych Łazienkach Królewskich i zapoznał z historią budowli oraz pomników. Następnie udaliśmy się na Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Zwiedzając cmentarz z przewodnikiem   zobaczyliśmy kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II Wojnie Światowej. Jest to najbardziej patriotyczna nekropolia w stolicy, sama nazwa cmentarza upamiętnia tych, którzy zginęli walcząc za ojczyznę. Pochowani zostali tutaj żołnierze walczący podczas powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, podczas wojny polsko-bolszewickiej, przewrotu majowego, jak również kampanii wrześniowej. Na cmentarzu znajduje się również kwatera „Na Łączce”, gdzie w latach 1945-56 chowani byli zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa, symboliczna „Dolinka Katyńska”, która jest najważniejszym w mieście miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni Katyńskiej. Liczne pomniki i tablice pamiątkowe, również stanowią symboliczne miejsca pamięci, najsłynniejszym z nich jest pomnik Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), upamiętniający żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej. Po zwiedzeniu Powązek nastąpiła wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie obejrzeliśmy szatnie piłkarzy, gabinety odnowy, centrum medialne, prace przy układaniu trawy na stadionie oraz zasiedliśmy na trybunach. Obiadokolację zjedliśmy w restauracji w Pałacu Kultury i Nauki, a następnie nadszedł czas na zakupy w Złotych Tarasach.

   Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od solidnego śniadania, a następnie pojechaliśmy autokarem do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji.  Wysłuchaliśmy opowiadania, o tym zorganizowanym w 1944 r. przez AK zbrojnym wystąpieniu przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Obejrzeliśmy również wstrząsający, krótkometrażowy film pt.„Miasto ruin”, który przedstawiał zburzoną i wyludnioną Warszawę z perspektywy lotu wiosną 1945 r. To pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta – szarej pustyni usianej gruzami. Zwiedzając muzeum, odebraliśmy czytelny, wierny i wiarygodny przekaz  tamtych wydarzeń. Następnie  zlożyliśmy wizytę w Telewizji Polskiej,  gdzie pan przewodnik  oprowadził nas  po studiach telewizyjnych oraz muzeum telewizji. Największą popularnością cieszyło się studio telewzji śniadaniowj. Po opuszczeniu gmachu TVP zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad,  a następnie  udaliśmy się  na  Stare Miasto. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie  Zamku Królewskiego. Po wizycie w tym pięknym zamku mieliśmy chwilę przerwy na zakup pamiątek, pożywienia, na zrobienie pamiątkowch zdjęć pod Kolumną Króla Zygmunta i udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście. W kościele Św. Krzyża zachwyt wzbudziły piękne ołtarze i tablice upamiętniające miejsca wmurowania serc wielkich Polaków- Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. Zwiedziliśmy również Plac  Piłsudskiego, podziwialiśmy Pałac Prezydencki oraz  zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza.

   Trzeci dzień wycieczki wypełnił ekscytujący pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.  Ostatnim punktem pobytu w stolicy była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej. Pragniemy podkreślić fakt, iż w wielu zwiedzanych obiektach nasi uczniowie byli chwaleni za właściwe zachowanie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonaldzie. Wszyscy wróciliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi, że nasza wycieczka  była bardzo atrakcyjna oraz pouczająca, przebiegała w miłej atmosferze i przy  pięknej pogodzie.  Nie było  nudy nawet w autokarze, gdyż śpiewaliśmy piękne piosenki przy gitarowym akompaniamencie pani dyrektor Delikat.

   Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za zakup   czapek z daszkiem, które pięknie prezentowały się i ułatwiały opiekę nad uczniami.

 

 

                                            Teresa Biernacka, Agata Delikat, Elżbieta Fundakowska, Jadwiga Żółtek