Wycieczka do Pijalni Czekolady w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle

W dniu 08.06.2018r. grupa Krasnali i Gumisiów uczestniczyła w wycieczce do Pijalni Czekolady  M. Pelczar Chocolatier w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Dzieci wzięły udział w warsztatach produkcji własnej czekolady, zostały zapoznane z jej historią, miejscami upraw kakaowca, głównego składnika i całym procesem produkcji od ziarna do tabliczki. Pani, która w tym dniu oprowadzała nas po pijalni, w przystępny sposób wyjaśniła zasady działania urządzeń wykorzystywanych do produkcji czekoladowych słodkości.

Podczas warsztatów dzieci wykonywały zaprojektowanego przez siebie czekoladowego lizaka, jak również tabliczkę czekolady, którą mogli ozdobić suszonymi owocami i innymi kolorowymi elementami dekoracyjnymi. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć także największą w Polsce fontannę czekoladową,  umiejscowioną w pijalni. Na zakończenie, każdy uczestnik wybił pamiątkową monetę, którą mógł zabrać do domu. Dzieci otrzymały także  dyplomy za udział w czekoladowych warsztatach. Na zakończenie wizyty, wszyscy chętni mogli zakupić w miejscowym sklepiku wybrane przez siebie słodkości.

W drodze powrotnej czekała na wszystkich jeszcze jedna atrakcja, wizytaw Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. W siedzibie straży, dzieci zostały przywitane przez pełniących dyżur strażaków. Już na samym początku strażacy zademonstrowali  nam swoją niebywałą sprawność fizyczną zjeżdżając do nas po rurze.

Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać na pomoc straż pożarną oraz utrwaliły numer alarmowy, na który należy dzwonić. W trakcie spotkania, przedszkolaki zostały zaznajomione z ciekawostkami związanymiz pracą strażaków, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwaw czasie pożaru, wypadku czy burzy. Duże zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, które przedszkolaki mogły podziwiać z bliska, usiąść w środku, zobaczyć wyposażenie jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci miały także możliwość poćwiczyć umiejętność lania wody ze strażackiego hydrantu.Przez chwilę wszyscy mogli również poczuć się jak strażak,  przymierzając hełmi umundurowanie. Największą atrakcją dla dzieci  była jednak  możliwość wejścia na strażacki podnośnik i poszybowania w górę, by móc podziwiać okolicę z wysoka.

Przedszkolaki wykazały duże zainteresowanie spotkaniem,  podczas którego nabyły cenną wiedzę, która będzie utrwalana przy każdej okazji. Przyznały też, że choć jest to trudny i niebezpieczny zawód, to bardzo im się podoba. Dzieci podziękowały strażakom za miłe i wartościowe spotkanie i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

Wizyta bardzo się podobała, a przekazane informacje na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków.

Agnieszka Madejczyk

Magdalena Pięta