Wycieczka do Szczucina i Pacanowa

Dnia 14. 06. 2018 r. uczniowie klasy I b, II b, III i V b byli na wycieczce w Szczucinie i  Pacanowie.

W Szczucinie uczniowie zwiedzili Muzeum Drogownictwa, gdzie  zgromadzone są ekspozycje muzealne, będące widzialnymi dowodami historii i osiągnięć technicznych polskich drogowców na przestrzeni wieków.  Najpierw obejrzeli kilka filmów na temat bezpieczeństwa na drogach, a następnie wystawy wewnątrz budynku, które są podzielone tematycznie i zawierają drobniejsze zbiory dokumentów, numizmatów, sztandarów, instrumentów pomiarowych i laboratoryjnych.  Na ekspozycji zewnętrznej zobaczyli kilkadziesiąt urządzeń i maszyn drogowych, ustawionych na wzniesieniu z wbudowanymi różnymi nawierzchniami, któremu alejki nadały formę muszli ślimaka. Mogli dotykać zgromadzonych maszyn,  a nawet do nich wsiadać.  Na pamiątkę pobytu w muzeum otrzymali kamizelki odblaskowe.

Następnym punktem wycieczki było Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Jest to miejsce popularyzujące dobrą literaturę i pobudzające wyobraźnię. Wewnątrz centrum bajki uczniowie zobaczyli interaktywną wystawę „Bajkowy Świat”.  Zwiedzając ją, odwiedzili różne zakątki świata, poznali charakterystyczne dla nich bajki, a nowoczesne multimedia sprawiły, że czuli  jakby znaleźli się w środku jednej z nich. W Krainie Soria Moria poszukiwali Zamku Szczęścia, łącząc świat baśni i legend z najnowocześniejszą technologią ekspozycyjną. Wzięli również udział w warsztatach„ Wybuchowa nauka”, podczas których  poznali właściwości niezwykłego  i widowiskowego ciekłego azotu. Obejrzeli kilka eksperymentów, jedli mrożone chrupki i molekularne lody. Pomiędzy poszczególnymi atrakcjami mogli przechadzać się po wspaniałym ogrodzie pełnym kwiatów i postaci z bajek. Na zakończenie obejrzeli  film pt. „Pippi Langstrumpf” w kinie Szkatułka.

Wycieczka była udana i dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

Małgorzata Przewoźnik, Bogusława Madej, Dorota Kita, Anna Madejczyk