Próbna ewakuacja szkoły !

Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy musi wg przepisów posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji. W przypadku szkół jest to szczególnie ważna sprawa i dlatego co dwa lata odbywa się trening ewakuacji, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Za przygotowanie planów ewakuacji i jej prowadzenie odpowiedzialny jest dyrektor placówki oświatowej a osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie ewakuacji jest wyznaczona przez dyrektora szkoły osoba, w tym przypadku sekretarz szkoły.

W dniu 14 czerwca 2018r. / czwartek / w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach została przeprowadzona próbna ewakuacja. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 5 - krotny dzwonek szkolny oraz syreny alarmowe OSP w Brzyskach i OSP w Kłodawie. Została przeprowadzona ewakuacja uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno - obsługowych. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczony drogami ewakuacyjnymi. Ogólny apel na boisku był potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w wyznaczonym czasie. Nadmienić należy, że na lekcjach wychowawczych oraz ogólnym apelu szkolnym zostały przypomniane powody ewakuacyjne oraz drogi, którymi uczniowie opuszczają budynek szkoły. Należy także podkreślić fakt, że uczniowie bez paniki lecz z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji. Wszystko przebiegło więc, jak należy.

Tradycyjnie w ćwiczeniu ewakuacyjnym uczestniczą jednostki straży pożarnych, dla których ewakuowanie szkoły jest ważnym ćwiczeniem doskonalącym umiejętność prowadzenia akcji i współdziałania z władzami szkolnymi. Takie treningi miały już miejsce w  Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach i z pewnością będą powtórzone.  Podziękowanie dla strażaków ochotników oraz zawodowych z Brzysk i Kłodawy za zaangażowanie i liczny udział w próbnej ewakuacji szkoły.