Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”

„Do Hymnu" to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 szkół z całej Polski.  Zadanie konkursowe polega na grupowym (jak największa ilość uczniów) wykonaniu Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych z podanego przez organizatora repertuaru. Wykonanie odbywa się a’cappella w obecności dwuosobowego jury, „na żywo” i „z pamięci”. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie i w dniu 27 września 2018r. odbyło się przesłuchanie konkursowe i nagranie. W nagraniu pieśni wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV – VIII naszej szkoły, czyli 145 uczniów, ubrani odświętnie, z przypiętymi kotylionami. Zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a także pieśni: „Gaude Mater Polonia” i „Święta miłości kochanej Ojczyzny”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a szkoła dostała pisemne podziękowanie za udział w konkursie. Bardzo cieszymy się,  że większość uczniów opanowała   pamięciowo pieśni, które są ważną częścią historii polskiego Państwa. Młodzież miała okazję poznać  najbardziej uroczyste pieśni narodowe o charakterze patriotycznym, poszerzyć znajomość poprawnej emisji głosu, intonacji oraz interpretacji utworu muzycznego. Udział w konkursie był wspaniałą lekcją kształtowania poczucia wartości wspólnego działania, realizacji wspólnego celu oraz integracji wewnątrzszkolnej.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w drugiej połowie listopada. Jednak bez względu na wynik myślę, że możemy być dumni z samego faktu przystąpienia naszej szkoły do konkursu (chyba jedynej z terenu gminy i powiatu). Dziękuję za pomoc w organizacji przesłuchania, przygotowaniu dekoracji, a także  opiekę nad uczniami wszystkim wychowawcom ,nauczycielom oraz rodzicom.

Agata Delikat