Wycieczka autokarowa do Karpackiej Troi w Trzcinicy

W dniu 03.10.2018 r. przedszkolaki z oddziałów 0a i 0b wraz z wychowawczyniami odbyły podróż do świata naszych przodków – najstarszej i najpotężniejszej w Polsce osady obronnej z początków epoki brązu liczącej ponad 4000 lat oraz monumentalnego grodziska wczesnośredniowiecznego .

Główną atrakcją wycieczki było zarówno grodzisko, zrekonstruowane wioski, wały obronne, bramy prowadzące do grodu, jak również pawilon wystawowy z najwyższej klasy ekspozycją muzealną. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym terenie Skansenu, opowiadając ciekawostki dotyczące życia dawnych osadników i ich zwyczajów oraz obrządków życia codziennego. Pokazała nam miejsce ukrycia skarbu odnalezionego przez archeologów.

Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyły się warsztaty w Salce Małego Odkrywcy. Pani przewodniczka „Słowianka” razem z Leokadią poprzez prezentacje multimedialną przybliżyła dzieciom życie naszych przodków, obejrzeliśmy zabawki, naczynia, ubrania ówczesnych mieszkańców Karpackiej Troi.  Natomiast  w starych telefonach mogliśmy usłyszeć historię tego wyjątkowego miejsca.  Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał Dyplom Małego Odkrywcy i kolorowankę z postacią historyczną.

Wycieczka do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja była dla przedszkolaków wspaniałą lekcją historii.

Jolanta Piekarz

Beata Chajec