Aktualności - Rok szkolny 2014/2015

Artykuły

Ekotest - Ogólnopolski konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska

2015-06-12
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

 

     W dniu 9 maja 2015 roku otrzymaliśmy wyniki "Ekotestu - Ogólnopolskiego konkursu wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska" zorganizowanego przez Ogólnopolskie Centrum Edukacji w Warszawie. W konkursie wzięło udział 12865 uczniów ze szkół podstawowych z całego kraju. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu ekologii o czym świadczą wyniki testu oraz uzyskane miejsca.    

Jakub Lis uczeń klasy 5a uzyskał wyróżnienie i zajął 14 miejsce w kraju.

Kardaś Kamil- klasa 5b, 43 pkt. - 18 miejsce w kraju

Nowak Julia - klasa 5b, 42 pkt. - 19 miejsce w kraju

Wenc Szymon - klasa 5a, 42 pkt. - 19 miejsce w kraju

Grzyb Klaudia - klasa 5a, 40 pkt. - 21 miejsce w kraju

Nocek Marlena - klasa 5b, 40 pkt. - 21 miejsce w kraju

Mikoś Julia - klasa 5b, 39 pkt. - 22 miejsce w kraju

 

Marta Rak

 

Czytaj więcej o: Ekotest - Ogólnopolski konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska

IX Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

2015-06-12
Powiększ zdjęcie

 

 

 

       

 

       W dniu 9 czerwca 2015 roku odbył się IX Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Błażkowej. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy przyrodniczo - ekologicznej wśród uczniów, zainteresowanie ich problematyką ochrony przyrody, zwrócenie uwagi na stan środowiska oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania zagrożeń dla środowiska życia człowieka, roślin i zwierząt, wskazanie sposobów zapobiegania tym zagrożeniom, a także zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Gabriela Banach, Marlena Nocek i Julia Nowak, które uzyskały wysokie wyniki w tym konkursie:

2 miejsce - Marlena Nocek, klasa 5b,

3 miejsce - Gabriela Banach, klasa 6b,

 

Marta Rak 

Czytaj więcej o: IX Gminny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

Wycieczka do Łańcuta i Rzeszowa

2015-06-15
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

      W piątek 12.06.2015 roku klasa III pojechała na wycieczkę do Łańcuta i Rzeszowa.

Uczestnicy wycieczki, a byli to uczniowie wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami, odwiedzili Muzeum – Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, Powozownię, Oranżerię oraz Storczykarnię. Wszyscy zwiedzający z zainteresowaniem wysłuchali informacji o historii Łańcuta i byli pełni podziwu dla wystroju zamku i otaczających go ogrodów.

W Rzeszowie przeszliśmy Podziemną Trasę Turystyczną liczącą 369m (15 korytarzy, 25 piwnic, które powstały w XIV-XVII w). Wędrowaliśmy pod płytą rynku na głębokości od 0,5m do 10m, wysłuchaliśmy ciekawych historii o mieście Rzeszowie z ust przewodnika. Po „podróży w czasie” przenieśliśmy się do teraźniejszości i odwiedziliśmy jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek. Obejrzeliśmy „stare” bajeczki: „Jacka i Agatkę”, „Przygody Koziołka Matołka” oraz „Pingwinka Pik-Poka”, które wywołały wiele radości i uśmiechu na naszych twarzach. Obejrzeliśmy zgromadzone eksponaty i wysłuchaliśmy historii powstania niektórych dobranocek.

   Pełni wrażeń wyruszyliśmy do kina Helios, mieszczącego się w Galerii Rzeszów, na projekcję filmu „Kraina jutra” z Georgem Clooneyem. Po dwugodzinnej projekcji odwiedziliśmy McDonald’sa i z piosenką na ustach wróciliśmy do Brzysk. Bardzo miło i radośnie spędziliśmy ten dzień.

 

                                                                                  Dorota Kita          

                                                                                                       Bogusława Madej

Czytaj więcej o: Wycieczka do Łańcuta i Rzeszowa

Wycieczka szkolna /Toruń-Malbork-Gdańsk-Gdynia-Sopot-Licheń/

2015-06-15
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

     W dniach  8-11 czerwca 2015r. uczniowie klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli w oczekiwanej  przez nich,   czterodniowej  wycieczce  , której trasa wiodła przez Toruń, Malbork, Gdańsk, Gdynię, Sopot i Licheń . Po mieście Mikołaja Kopernika-Toruniu  oprowadzał ich przewodnik  w stroju Krzyżaka, który w zabawny i  interesujący sposób przedstawił historię miasta, jego sławnych mieszkańców oraz zabytki. Dużym zainteresowaniem cieszyła  się też fontanna  związana z toruńską legendą, a  przedstawiająca   flisaka   Iva  grającego na skrzypkach i jego 8 żab oraz osioł, na którym kiedyś  wymierzano kary.  Po zakupieniu pamiątek i pysznych pierników, uczniowie wyruszyli do Malborka, gdzie poznali historię Zakonu Krzyżackiego oraz dowiedzieli się dlaczego powstał w tym mieście tak potężny zamek krzyżacki. Zwiedzili dziedziniec ,piwnice, korytarze, komnaty  oraz krzyżacką toaletę.

 Po południu wycieczka wyruszyła do Gdańska, gdzie uczniowie spędzili dwa noclegi. Następnego  dnia zwiedzali to piękne miasto. Miła pani przewodnik rozpoczęła trasę zwiedzania od Głównego Miasta z Drogą Królewską, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Gdańska: Brama Wyżna , Katownia, Złota Brama-reprezentacyjna brama miejska, Ulica Długa z licznymi kamieniczkami, Ratusz Głównego Miasta, Długi Targ , na którym znajduje się Fontanna Neptuna i Dwór Artusa. Zwiedzili  kościół św. Brygidy ,kościół NMP, Pocztę Gdańską. Ucztą dla ducha był wspaniały koncert muzyki organowej w  pięknej katedrze w Gdańsku- Oliwie oraz  spacer po pięknych ogrodach. Niezapomnianą przygodą był rejs statkiem o nazwie  ,,Czarna Perła" na Westerplatte, gdzie oczarował ich i wzruszył  zapierający dech w piersiach widok  błękitnego Morza Bałtyckiego oraz gorąca piaszczysta plaża pełna muszelek. Uczniowie zobaczyli  historyczne fotografie z obrony tej placówki oraz pomnik poświęcony bohaterom Westerplatte.

Kolejny dzień był równie interesujący. Uczniowie zwiedzili słynny żaglowiec ,,Dar Pomorza” w Gdyni, zobaczyli ORP ,,Błyskawica” oraz obejrzeli niezwykłe okazy ryb, roślin  i niezwykłych stworzeń  morskiego świata w Akwarium Gdyńskim. Niezapomnianym przeżyciem   była także wizyta w Sopocie, spacer po sopockim molo oraz kolejny   pobyt na pięknej plaży. Zrelaksowani i szczęśliwi uczniowie wyruszyli do Lichenia, gdzie po pysznej kolacji mogli odpocząć w komfortowych kwaterach. Czwartego dnia zwiedzali stary kościół, ogrody oraz piękną  nową  Bazylikę  z  Cudownym  Obrazem,  gdzie uczestniczyli we mszy św.  Po zakupieniu pamiątek  i zaczerpnięciu cudownej wody ze źródła uczniowie udali się  na obiad, a następnie w drogę powrotną.                                                                             

     Wycieczka ta ze względu na piękną, słoneczną pogodę, niezwykłe atrakcje i przeżycia oraz szczególną atmosferę na długo pozostanie w sercach i pamięci wszystkich jej uczestników.                                                                                                                                           

                         

  Teresa Biernacka, Danuta Biernacka ,  Elżbieta Fundakowska , Agnieszka Madejczyk

Czytaj więcej o: Wycieczka szkolna /Toruń-Malbork-Gdańsk-Gdynia-Sopot-Licheń/

Gminne uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty

2015-06-16
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

      6 czerwca 2015 r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z poetką regionalną, panią Bernadetą Samborską, zespołem Jeruzalem wzięli udział w gminnej uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Gabriela Banach i Bartosz Madejczyk z kl. VI b, Julia Nowak z kl. V b, Julia Wałczyk z kl. II b deklamowali wiersze autorstwa pani Bernadety Samborskiej. Maja Kwaśny z  kl. V a  wspólnie z zespołem Jeruzalem uświetnili uroczystość występami muzycznymi.

    Zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem programu słowno – muzycznego będącego wyrazem podziękowania rodzicom za ich miłość, poświęcenie i trud włożony w  wychowanie.

 

                                                                                                                  Agnieszka Madejczyk

Czytaj więcej o: Gminne uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty

" Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków " - przedstawienie w wykonaniu uczniów kl. III

2015-06-22
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

    18 czerwca 2015 r. uczniowie klasy III wystawili swoje „premierowe przedstawienie”, pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Widzami byli: przedszkolacy, klasa O „A” i O „B”, I „A”, I „B”, II „A”, II „B” wraz ze swoimi opiekunami. Bajka ta to opowieść  o ciągłej walce dobra ze złem i o tym, że dobro mimo wielu przeciwności  zwycięża.  W poszczególne role wcielili się: Śnieżka - Daria Węgrzyn, królowa - Wiktoria Marcisz, zła królowa - Żaneta Stuch, leśniczy - Adrian Lechowski, książę - Bartłomiej Palar, lustereczko - Kamila Doniec. Zwierzątka to: Katarzyna Lemek,  Izabela Szukała, Monika Rak, Natalia Lejkowska. Role krasnali odgrywali: Adrian Madejczyk, Dawid Niezgoda, Artur Lisowski, Mateusz Płocic, Maciej Piotrowski, Jakub Potrzeba i Eryk Bachórz.   Narratorkami były: Anna Zawilińska, Aleksandra Czapla, Amelia Matysik.

Uczniowie włożyli dużo wysiłku i zaangażowania w opanowanie swoich kwestii oraz w przygotowanie dekoracji i strojów. Również podziękowania za pomoc  w realizacji przedstawienia składam na ręce rodziców.

     „Aktorzy” za swój występ  zostali nagrodzeni gromkimi brawami, co wynagrodziło ich trud i sprawiło im ogromną satysfakcję.                                

 

Dorota Kita

https://youtu.be/_AZ0C-ooDWs - Królewna Śnieżka i ...

 

Czytaj więcej o: " Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków " - przedstawienie w wykonaniu uczniów kl. III

Ogólnopolski konkurs " Szkoła marzeń "

2015-06-23
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

      W marcu 2015r. odbył się Ogólnopolski konkurs „Szkoła marzeń”, zorganizowany przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. Celem tego konkursu było kształtowanie postaw twórczych wśród dzieci i młodzieży poprzez rozwijanie ich umiejętności redagowania różnych form wypowiedzi pisemnej oraz umiejętności plastycznych. Uczniowie naszej szkoły licznie i chętnie wzięli udział konkursie „Szkoła marzeń”. Prace plastyczne, pod bacznym okiem pani Agaty Delikat, wykonali:

-Joanna Bokota- klasa VIA
-Emilia Wojdyła- klasa VIA
-Krystian Kobak- klasa VIA
-Natalia Szczyrba- klasa VIA

  Prace literackie pod opieką nauczycieli polonistów: Elżbiety Fundakowskiej, Agnieszki Madejczyk i Jadwigi Żółtek redagowali:


-Wiktoria Gustek- klasa IVA
-Patrycja Lisowska- klasa IVB
-Emilia Madejczyk- klasa IVB
-Sandra Wachowicz- klasa IVB
-Jowita Wojdyłą- klasa IVB
-Joanna Wojdyła- klasa VA
-Maja Kwaśny- klasa VA
-Klaudia Grzyb- klasaVA
-Marlena Nocek- klasa VB
-Patrycja Bajorek- klasa VB
-Monika Rak – klasaVB
-Jakub Machowski- klasa VIB

       Dnia 22 czerwca 2015r. w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Jaśle odbyło się uroczyste wręczenie nagród wyróżnionym uczniom. Pani Senator Alicja Zając oraz Dyrektor Biura Senatorskiego Iwona Trawińska wręczyły uczniom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

                Wyróżnieni uczniowie naszej szkoły to:                                                                             

  1. Joanna Bokota- praca plastyczna
  2. Natalia Szczyrba-  praca plastyczna
  3. Wiktoria Gustek- utwór literacki
  4. Marlena Nocek- utwór literacki
  5. Jakub Machowski- utwór literacki

 

Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.

Agata Delikat, Elżbieta Fundakowska, Agnieszka Madejczyk, Jadwiga Żółtek 

Czytaj więcej o: Ogólnopolski konkurs " Szkoła marzeń "

Bezpieczne wakacje !

2015-06-25
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

     W ramach przygotowania dzieci i młodzieży do bezpiecznego spędzania wakacji wszyscy uczniowie naszej szkoły obejrzeli film edukacyjny pt. „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych”.  24 czerwca odbył się apel informacyjno – edukacyjny dotyczący bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego.

    Na spotkaniu z czwartoklasistami młodszy aspirant Mieczysław Wójcik – dzielnicowy gminy Brzyska rozdał dzieciom karty rowerowe i przekazał najważniejsze zasady przyjemnej i bezpiecznej zabawy podczas wakacji. Powyższą tematykę poruszyli nauczyciele na lekcjach wychowawczych w każdej klasie.

 

Jadwiga Żółtek

                

Czytaj więcej o: Bezpieczne wakacje !

Wolontariat wart poznania

2015-06-28
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

     Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Brzyskach  składa serdeczne podziękowania pani Katarzynie Czech, która w formie wolontariatu w dniach  20 - 25 czerwca 2014r. namalowała piękne murale w jednej z sal przedszkolnych. Bajkowe postacie przyozdobiły ściany, wywołując radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków.

    Kolejnym działaniem, pani Katarzyny, były warsztatay plastyczno - rękodzielnicze prowadzone w okresie od kwietnia do czerwca 2015r. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, poznając nietypowe techniki plastyczne i rozwijając kreatywność oraz wrażliwość na piękno sztuki.

    Serdecznie dziękujemy za chęć działania, tworzenia, dzielenia się swoim czasem i zmieniania na lepsze otaczającego nas świata. 

 

Czytaj więcej o: Wolontariat wart poznania

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

2015-06-30
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

    26 czerwca 2015 roku  odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych.  Po uczestnictwie  w dziękczynnej Mszy Świętej, która rozpoczęła się o godz. 900 w kościele parafialnym w Brzyskach, wszyscy udali się do szkoły. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Brzyska, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Brzyskach, przewodnicząca Rady Rodziców, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz   pracownicy administracji  i obsługi szkoły podstawowej.  

Akademia rozpoczęła się uroczystym przekazaniem sztandaru szkoły przez uczniów klas szóstych – uczniom klas piątych. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły - pan  Wiesław Marcisz, który powitał wszystkich zebranych, podsumował  wyniki osiągnięte przez szóstoklasistów na sprawdzianie oraz przedstawił informacje na temat prac wykonanych na terenie  szkoły w mijającym  roku. Kolejno głos zabrał  wójt – pan Rafał Papciak, który także pogratulował  uczniom wyników w nauce, wręczył dwie nagrody  ufundowane przez Wójta Gminy Brzyska: Gabrieli Kwaśny – jako najlepszej uczennicy szkoły oraz Gabrieli Banach – jako wyróżniającej się osobowości w roku szkolnym 2014/2015. Na koniec złożył wszystkim  życzenia udanych wakacji  i szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów z klasy  II„a”, II„b” oraz III.  Uczniowie przedstawili bogaty program słowno – muzyczny dotyczący odpoczynku  w czasie wakacji, podróży w różne ciekawe zakątki kraju oraz bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Z zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Po ich występie uczniowie z klasy piątej pożegnali  kolegów i  koleżanki z klasy szóstej ciepłymi słowami i życzeniami wszelkiej pomyślności. Obdarowali przyszłych uczniów gimnazjum pamiątkowymi aniołkami. W ostatniej części akademii  wystąpili  tegoroczni  absolwenci. Szóstoklasiści  w oryginalny sposób przedstawili siedem lat swojego pobytu w murach naszej szkoły. Było wesoło, ale też i niejednemu z zebranych łza zakręciła się w oku.

Po programie artystycznym dyrektor szkoły wraz z panią dyrektor, złożyli  gratulacje i wręczyli dyplomy za wzorową naukę oraz 100% frekwencję uczniom  klas I – V. Następnie dyrektor wręczył uczniom, którzy wyróżnili się pracą   na rzecz klasy i szkoły nagrody książkowe, a także listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów. Rada Rodziców, jak co roku, przyznała nagrody książkowe dla najlepszego ucznia z każdej klasy. Nagrody wręczyła przewodnicząca Rady Rodziców p. Maria Kwaśny. 

   Na zakończenie pan dyrektor złożył pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, po czym uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, by tam odebrać świadectwa.

 

                                                                                                                                                                    Bogusława Madej

Krystyna Maculak

 

 

Czytaj więcej o: Zakończenie roku szkolnego 2014/2015