Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

2018-06-26
Powiększ zdjęcie

      

 

 

 

 

 

   W dniu 22 czerwca bieżącego roku  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Po Mszy Świętej, która odbyła się o godz. 8.30 w kościele parafialnym w Brzyskach, wszyscy udali się do szkoły.W uroczystości wzięli udział: pan Grzegorz Mikoś – Sekretarz Gminy Brzyska, pan Tadeusz Maculak – dyrektor Publicznego Gimnazjum w Brzyskach, dyrekcja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie i rodzice. 

   Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru. Następnie uczniowie przedstawili krótki program słowno-muzyczny, który zyskał uznanie publiczności. Wiersze i piosenki powracały wspomnieniami do zajęć szkolnych, ale jednocześnie tworzyły już nastrój wakacyjnego odpoczynku, niezwykłych podróży i wspaniałych przygód.

   Po części artystycznej pan Grzegorz Mikoś wręczył nagrody w imieniu Wójta Gminy Brzyska. Wiktoria Gustek otrzymała dyplom i nagrodę książkową jako najlepsza uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach, natomiast Emilia Mikoś została wyróżniona  za osiągnięcia w dziedzinie sportu.

   W dalszej części uroczystości pan dyrektor Wiesław Marcisz wraz z panią dyrektor Agatą Delikat wręczyli uczniom dyplomy i nagrody za wysokie wyniki w nauce, wzorową frekwencję na zajęciach lekcyjnych i aktywny udział w zajęciach świetlicowych. Wyróżnieni uczniowie dumnie prezentowali dyplomy i nagrody książkowe, stając do pamiątkowych fotografii. 

   Następnym punktem uroczystości było pożegnanie pani Kazimiery Gadzały, pani Marii Laskowskiej, pani Danuty Rak i pani Danuty Mikoś, które od września bieżącego roku przechodzą na zasłużoną emeryturę. Pan dyrektor podziękował Paniom za rzetelne i sumienne wypełnianie swoich zawodowych obowiązków i życzył, aby emerytura była czasem spokoju i radości.

      

 

                                                                      Agata Delikat,  Krystyna Maculak, Lucyna Nocek

Czytaj więcej o: Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

I miejsce dryżyny mieszanej w XIV Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł, Żyjąc Zdrowo i Sportowo”

2018-06-26
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

 

   W dniu 15.06.2018 r. nasza szkolna reprezentacja mieszanych czwórek siatkarskich wzięła udział w XIV Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej „Zachowaj Trzeźwy Umysł, Żyjąc Zdrowo i Sportowo”  w Błażkowej.

   Drużyna w składzie /Patrycja Machowska, Emilia Mikoś, Dominika Nowak, Kacper Kwiatkowski,  Dominik Krajewski, Dawid Filus/ zajęła I miejsce.

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny  w Brzyskach

II miejsce  - Zespół Szkolno – Przedszkolny we Wróblowej

III miejsce  - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Błażkowej

 

   Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

                                                                                                          Barbara Doktór

 

 

 

Czytaj więcej o: I miejsce dryżyny mieszanej w XIV Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej pod hasłem „Zachowaj Trzeźwy Umysł, Żyjąc Zdrowo i Sportowo”

Wycieczka rowerowa " Szlakiem cmentarzy I wojny światowej "

2018-06-20
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W mapę szkolnych wydarzeń w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ciekawie wpisała się wycieczka rowerowa „ Szlakiem cmentarzy I wojny światowej”, których kilka – położonych w naszej okolicy zwiedziliśmy,  poruszając się na dwóch kółkach. 19 czerwca w  wycieczce rowerowej na trasie Brzyska – Błażkowa – Skurowa - Przeczyca – Jodłowa – Dębowa uczestniczyło 14 uczniów pod opieką p. Barbary Doktór i p. Wiesława Marcisza.

   Cmentarz wojenny nr 219 w Błażkowej to obiekt na planie prostokąta, otoczony drewnianym płotem na betonowych słupach. W ścianie tylnej znajduje się betonowy obelisk z tablicą inskrypcyjną i napisem „ Zatrzymaj się! Może wśród nas jest ten, którego kochałeś”. Całość zwieńczona jest wysokim drewnianym krzyżem. Na cmentarzu spoczywa łącznie 36 żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej. Ciekawostką może tutaj być, iż pod koniec II wojny światowej pochowano tam żołnierzy niemieckich, nie oznaczając miejsca pochówku.

   Kolejną nekropolią na trasie wycieczki był cmentarz wojskowy z I wojny światowej nr 229 w Skurowej ogrodzony metalowymi rurami na kamiennych słupkach. W tylnej ścianie znajduje się duży, betonowy krzyż łaciński ze stylizowaną koroną cierniową. Na jego cokole tablica inskrypcyjna z napisem „ Wy czuwajcie, my jesteśmy zmęczeni ”. Po krótkim odpoczynku, regeneracji ruszyliśmy w stronę Przeczycy. Przeczyca to nie  tylko znane nam wszystkim Sanktuarium Matki Boskiej Przeczyckiej, ale znajduje się tam również cmentarz wojskowy nr 228 wg projektu por. Rossmana. Mogiła skrywa 1 grób masowy i 39 pojedynczych. Na cmentarz prowadzi ozdobna brama wejściowa, a w tylnej części półkolista ściana z tablicą inskrypcyjną i krzyżem. Po krótkiej modlitwie w Sanktuarium ruszyliśmy w dalszą drogę. Szlak prowadził przez piękne i malownicze tereny, trakty leśne oraz drogi szybkiego ruchu. Na wszystkich odcinkach dziewczęta i chłopcy spisali się znakomicie. W nagrodę zatrzymaliśmy się dłużej na rynku w Jodłowej – na pyszne włoskie lody. Po ostatnim ekstremalnym podejściu  na odcinku Jodłowa – Dębowa, było już tylko z górki do domu.

   W sumie przejechaliśmy ok. 30 km,  łącząc promocję zdrowego stylu życia, turystyki rowerowej z elementami lokalnej historii i patriotyzmu.

 

Barbara Doktór 

Wiesław Marcisz

Czytaj więcej o: Wycieczka rowerowa " Szlakiem cmentarzy I wojny światowej "

Apel szkolny - Bezpieczne wakacje 2018!

2018-06-20
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 18 czerwca 2018r. odbył się ostatni w tym roku apel szkolny. Na spotkanie z przedszkolakami oraz uczniami klas I – VII zaproszony został nasz dzielnicowy z Posterunku w Kołaczycach, Pan sierżant sztabowy Krzysztof Żychowski. Głównym tematem apelu były „Bezpieczne wakacje 2018”. Pan policjant  przybliżył uczniom najczęstsze sytuacje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ich uczestników w domu, na drodze i nad wodą. Pouczył, jak należy zachować się w ww. sytuacjach, przypomniał numery telefonów służb mundurowych i medycznych, odpowiadał na liczne pytania najmłodszych dzieci. Następnie wspólnie z dyrekcją przekazał karty rowerowe uczniom klas czwartych życząc im bezpiecznego korzystania z uroków jazdy na rowerze. Na zakończenie apelu zostały rozdane dyplomy i nagrody uczniom, którzy z sukcesami reprezentowali szkołę w licznych konkursach i zawodach sportowych.

 

Agata Delikat

 

Czytaj więcej o: Apel szkolny - Bezpieczne wakacje 2018!

Próbna ewakuacja szkoły !

2018-06-19
Powiększ zdjęcie

  

 

 

 

 

 

   Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy musi wg przepisów posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji. W przypadku szkół jest to szczególnie ważna sprawa i dlatego co dwa lata odbywa się trening ewakuacji, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Za przygotowanie planów ewakuacji i jej prowadzenie odpowiedzialny jest dyrektor placówki oświatowej a osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie ewakuacji jest wyznaczona przez dyrektora szkoły osoba, w tym przypadku sekretarz szkoły.

   W dniu 14 czerwca 2018r. / czwartek / w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach została przeprowadzona próbna ewakuacja. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 5 - krotny dzwonek szkolny oraz syreny alarmowe OSP w Brzyskach i OSP w Kłodawie. Została przeprowadzona ewakuacja uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno - obsługowych. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczony drogami ewakuacyjnymi. Ogólny apel na boisku był potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w wyznaczonym czasie. Nadmienić należy, że na lekcjach wychowawczych oraz ogólnym apelu szkolnym zostały przypomniane powody ewakuacyjne oraz drogi, którymi uczniowie opuszczają budynek szkoły. Należy także podkreślić fakt, że uczniowie bez paniki lecz z dużym zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji. Wszystko przebiegło więc, jak należy.      

   Tradycyjnie w ćwiczeniu ewakuacyjnym uczestniczą jednostki straży pożarnych, dla których ewakuowanie szkoły jest ważnym ćwiczeniem doskonalącym umiejętność prowadzenia akcji i współdziałania z władzami szkolnymi. Takie treningi miały już miejsce w  Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach i z pewnością będą powtórzone.  Podziękowanie dla strażaków ochotników oraz zawodowych z Brzysk i Kłodawy za zaangażowanie i liczny udział w próbnej ewakuacji szkoły.

 

Czytaj więcej o: Próbna ewakuacja szkoły !

Wycieczka do Szczucina i Pacanowa

2018-06-18
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Dnia 14. 06. 2018 r. uczniowie klasy I b, II b, III i V b byli na wycieczce w Szczucinie i  Pacanowie.

   W Szczucinie uczniowie zwiedzili Muzeum Drogownictwa, gdzie  zgromadzone są ekspozycje muzealne, będące widzialnymi dowodami historii i osiągnięć technicznych polskich drogowców na przestrzeni wieków.  Najpierw obejrzeli kilka filmów na temat bezpieczeństwa na drogach, a następnie wystawy wewnątrz budynku, które są podzielone tematycznie i zawierają drobniejsze zbiory dokumentów, numizmatów, sztandarów, instrumentów pomiarowych i laboratoryjnych.  Na ekspozycji zewnętrznej zobaczyli kilkadziesiąt urządzeń i maszyn drogowych, ustawionych na wzniesieniu z wbudowanymi różnymi nawierzchniami, któremu alejki nadały formę muszli ślimaka. Mogli dotykać zgromadzonych maszyn,  a nawet do nich wsiadać.  Na pamiątkę pobytu w muzeum otrzymali kamizelki odblaskowe.

   Następnym punktem wycieczki było Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Jest to miejsce popularyzujące dobrą literaturę i pobudzające wyobraźnię. Wewnątrz centrum bajki uczniowie zobaczyli interaktywną wystawę „Bajkowy Świat”.  Zwiedzając ją, odwiedzili różne zakątki świata, poznali charakterystyczne dla nich bajki, a nowoczesne multimedia sprawiły, że czuli  jakby znaleźli się w środku jednej z nich. W Krainie Soria Moria poszukiwali Zamku Szczęścia, łącząc świat baśni i legend z najnowocześniejszą technologią ekspozycyjną. Wzięli również udział w warsztatach„ Wybuchowa nauka”, podczas których  poznali właściwości niezwykłego  i widowiskowego ciekłego azotu. Obejrzeli kilka eksperymentów, jedli mrożone chrupki i molekularne lody. Pomiędzy poszczególnymi atrakcjami mogli przechadzać się po wspaniałym ogrodzie pełnym kwiatów i postaci z bajek. Na zakończenie obejrzeli  film pt. „Pippi Langstrumpf” w kinie Szkatułka.

    Wycieczka była udana i dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

Małgorzata Przewoźnik, Bogusława Madej, Dorota Kita, Anna Madejczyk

Czytaj więcej o: Wycieczka do Szczucina i Pacanowa

II Etap Szkolnego konkursu matematycznego „Władca Liczb”

2018-06-18
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   12 czerwca  2018 r.   w naszej szkole odbył się II etap Szkolnego konkursu matematycznego pt. „Władcy liczb”. W konkursie udział wzięło 21 uczniów,  którzy osiągnęli najwyższe wyniki w I etapie konkursu pt. „Klasowy władca liczb” z klas IV-VII. Zestaw konkursowy zawierał różnego rodzaju działania na liczbach, sprawdzające  nie tylko sprawność rachunkową uczestników ale także spostrzegawczość i stosowanie własności działań na liczbach.

   Największą umiejętnością szybkiego, sprawnego i poprawnego  liczenia wykazali się:

  1. Kinga Nowak kl. VII a – I miejsce,
  2. Wiktoria Nowak kl. VII a – II miejsce,
  3. Jakub Gadzała kl. VII a – III miejsce.

Szkolnym Władcą Liczb została Kinga Nowak

   Gratulujemy wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

Zespół konkursowy:

mgr Elżbieta Dziedzic

mgr Lucyna Nocek

Czytaj więcej o: II Etap Szkolnego konkursu matematycznego „Władca Liczb”

„Stara książka w nowym miejscu”

2018-06-12
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 5 czerwca 2018r. nastąpiło podsumowanie szkolnej akcji „Stara książka w nowym miejscu”. W akcji wzięli udział uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzyskach oraz nauczyciele. W akcji dzieci zebrały bajki, książeczki o tematyce młodzieżowej, lektury, albumy, które przekazane zostały do świetlicy szkolnej. Akcję wsparli również nauczyciele. Imponujący księgozbiór, liczący kilkaset woluminów przekazała Pani Agnieszka Paja. Wśród przekazanych pozycji książkowych znalazły się albumy, encyklopedie, przewodniki, książki popularno – naukowe, historyczne, religijne, biografie,  słowniki, filmy edukacyjne i inne. Przekazane książki są w dobrym stanie, wzbogacą księgozbiór biblioteki szkolnej i będą bardzo przydatne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli i pracowników szkoły.  

  Składamy serdeczne podziękowania Pani Agnieszce za  dostrzeżenie potrzeb naszej szkoły oraz za bezinteresowną pomoc i przekazanie rodzinnej kolekcji książek. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

Alicja Bochnia - Tomasik

Czytaj więcej o: „Stara książka w nowym miejscu”

Podsumowanie akcji charytatywno - ekologicznej ,,Nie wyrzucaj jak leci wszystkiego do śmieci - wszyscy zbieramy plastikowe nakrętki dla Kacperka”

2018-06-12
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 05.06.2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Brzyskach w ramach akcji ekologicznej ,,Nie wyrzucaj jak leci wszystkiego do śmieci - wszyscy zbieramy plastikowe nakrętki”  zorganizowane przez Szkolne Koło Wolontariatu odbyło się podsumowanie akcji, która trwała od 1 do 31  do maja. W zbiórce wzięło udział 93 uczniów naszej szkoły którzy zebrali łącznie 77032 sztuk. Wyniki zbiórki plastikowych nakrętek w poszczególnych klasach przedstawiają się następująco:

 

Lp.

Oddział / klasa

Liczba uczniów biorących udział w akcji

Zebrana nakrętki

Miejsce

1.

Oddział 0 a

16

16915

I

2.

Oddział 0 b

14

12803

II

3.

Krasnale

13

8936

III

4.

Klasa II a

5

8752

IV

5.

Gumisie

12

8190

V

6.

Maluchy

13

6147

VI

7.

Klasa I b

3

3800

VII

8.

Klasa IV a

2

3105

VII

9.

Klasa IV b

3

2930

IX

10.

Klasa III

7

2472

X

11.

Klasa VII a

2

1084

XI

12.

Klasa VII b

2

1008

XII

13.

Klasa I a

1

520

XIII

14.

Klasa V b

1

370

XIV

Razem

94

77032

 

 

          Rekordzistami okazali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły:

  • Mateusz Gajda /IIa/ - 5000 sztuk,
  • Maksymilian Czopor /0b/ - 4150 sztuk,
  • Miłosz Rec /0b/ - 3547 sztuk,
  • Michał Nosal /0a/ - 3475 sztuk,
  • Błażej Wolak /0a/ - 3213 sztuk

 

          W akcji wzięło udział 68 uczniów z pięciu oddziałów przedszkolnych. Łącznie zebrali oni 52991 sztuk. Wyniki, przedstawiają się następująco:

 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Oddział / klasa

Zebrane nakrętki

Miejsce

1

Maksymilian Czopor

Oddział 0 b

4150

I miejsce

2

Miłosz Rec

Oddział 0 b

3547

II miejsce

3

Michał Nosal

Oddział 0 a

3475

III miejsce

4

Błażej Wolak

Oddział 0 a

3213

IV miejsce

5

Julia Kras

Krasnale

2400

V miejsce

6

Wiktor Wojdyła

Oddział 0 a

2390

VI miejsce

 

Na wyróżnienie zasługują również uczniowie:

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Oddział / klasa

Zebrana nakrętki

Miejsce

1

Zofia Matysik

Gumisie

1840

wyróżnienie

2

Zuzanna Samborska

Maluchy

1812

wyróżnienie

3

Jakub Gajda

Gumisie

1765

wyróżnienie

4

Lena Pogorzelska

Oddział 0 a

1500

wyróżnienie

5

Filip Maziarka

Maluchy

1290

wyróżnienie

6

Błażej Biernacki

Oddział 0 b

1100

wyróżnienie

7

Katarzyna Materowska

Krasnale

1100

wyróżnienie

8

Igor Gajda

Oddział 0 a

1054

wyróżnienie

9

Kinga Barczentewicz

Gumisie

1050

wyróżnienie

10

Emilia Gajda

Gumisie

1025

wyróżnienie

11

Wiktor Kardas

Maluchy

1000

wyróżnienie

12

Kacper Kobak

Krasnale

1000

wyróżnienie

 

            Z klas I- III w akcji wzięło udział 16uczniów z 4 oddziałów/ Ia. Ib, IIa, III/. Łącznie zebrano 15544 sztuk.  Wyniki, przedstawiają się następująco:

 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Zebrana nakrętki

Miejsce

1

Mateusz Gajda

klasa II a

5000

I miejsce

2

Nikola Kawalec

klasa II a

1900

II miejsce

3

Miłosz Czupa

klasa I b

1693

III miejsce

4

Maja Pogorzelska

klasa II a

1500

IV miejsce

5

Marlena Bożek

klasa I b

1035

V miejsce

6

Angelika Mokrzycka

klasa III

1000

VI miejsce

 

         

          Z klas  starszych IV - VIIW akcji wzięło udział  9uczniów z pięciu oddziałów (IVa, IVb, Vb, VIIa, VIIb). Łącznie zebrano 8497 sztuk. Najwięcej nakrętek zebrali:

 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Oddział / klasa

Zebrana nakrętki

Miejsce

1

Maciej Szarek

klasa IV a

2565

I miejsce

2

Zuzanna Stasiowska

klasa IV b

1280

II miejsce

3

Jakub Taraba

klasa IV b

1150

III miejsce

 

   Zebrane przez uczniów nakrętki zostały przekazane na leczenie i rehabilitację dla podopiecznego Fundacji Słoneczko, pięcioletniego Kacperka Sochy z Jasła, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce i padaczkę lekooporną. Zebrane nakrętki zostały przekazane rodzicom chłopca. Mamy nadzieję, że udział każdego z nas w tej akcji choć w niewielkim stopniu przyczyni się do powrotu chłopca do zdrowia.

   Akcję zbiórki surowców wtórnych zorganizowała i nadzorowała pani mgr Alicja Bochnia-Tomasik. Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.

                                                                                            

  Alicja Bochnia - Tomasik

 

 

Czytaj więcej o: Podsumowanie akcji charytatywno - ekologicznej ,,Nie wyrzucaj jak leci wszystkiego do śmieci - wszyscy zbieramy plastikowe nakrętki dla Kacperka”

Wycieczka do Warszawy

2018-06-11
Powiększ zdjęcie

 

           

 

 

 

 

   W dniach 6-8 czerwca  2018r. odbyła się trzydniowa wycieczka do  stolicy Polski, w której wzięło udział 45 uczniów klas V-VII. Celem tej wycieczki było poznanie historii, zabytków i piękna Warszawy oraz upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości. Po dotarciu  do miasta pan przewodnik oprowadził nas po pięknych Łazienkach Królewskich i zapoznał z historią budowli oraz pomników. Następnie udaliśmy się na Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Zwiedzając cmentarz z przewodnikiem   zobaczyliśmy kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II Wojnie Światowej. Jest to najbardziej patriotyczna nekropolia w stolicy, sama nazwa cmentarza upamiętnia tych, którzy zginęli walcząc za ojczyznę. Pochowani zostali tutaj żołnierze walczący podczas powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, podczas wojny polsko-bolszewickiej, przewrotu majowego, jak również kampanii wrześniowej. Na cmentarzu znajduje się również kwatera „Na Łączce”, gdzie w latach 1945-56 chowani byli zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa, symboliczna „Dolinka Katyńska”, która jest najważniejszym w mieście miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni Katyńskiej. Liczne pomniki i tablice pamiątkowe, również stanowią symboliczne miejsca pamięci, najsłynniejszym z nich jest pomnik Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), upamiętniający żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej. Po zwiedzeniu Powązek nastąpiła wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie obejrzeliśmy szatnie piłkarzy, gabinety odnowy, centrum medialne, prace przy układaniu trawy na stadionie oraz zasiedliśmy na trybunach. Obiadokolację zjedliśmy w restauracji w Pałacu Kultury i Nauki, a następnie nadszedł czas na zakupy w Złotych Tarasach.

   Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od solidnego śniadania, a następnie pojechaliśmy autokarem do Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji.  Wysłuchaliśmy opowiadania, o tym zorganizowanym w 1944 r. przez AK zbrojnym wystąpieniu przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Obejrzeliśmy również wstrząsający, krótkometrażowy film pt.„Miasto ruin”, który przedstawiał zburzoną i wyludnioną Warszawę z perspektywy lotu wiosną 1945 r. To pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta – szarej pustyni usianej gruzami. Zwiedzając muzeum, odebraliśmy czytelny, wierny i wiarygodny przekaz  tamtych wydarzeń. Następnie  zlożyliśmy wizytę w Telewizji Polskiej,  gdzie pan przewodnik  oprowadził nas  po studiach telewizyjnych oraz muzeum telewizji. Największą popularnością cieszyło się studio telewzji śniadaniowj. Po opuszczeniu gmachu TVP zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad,  a następnie  udaliśmy się  na  Stare Miasto. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie  Zamku Królewskiego. Po wizycie w tym pięknym zamku mieliśmy chwilę przerwy na zakup pamiątek, pożywienia, na zrobienie pamiątkowch zdjęć pod Kolumną Króla Zygmunta i udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście. W kościele Św. Krzyża zachwyt wzbudziły piękne ołtarze i tablice upamiętniające miejsca wmurowania serc wielkich Polaków- Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. Zwiedziliśmy również Plac  Piłsudskiego, podziwialiśmy Pałac Prezydencki oraz  zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza.

   Trzeci dzień wycieczki wypełnił ekscytujący pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.  Ostatnim punktem pobytu w stolicy była wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej. Pragniemy podkreślić fakt, iż w wielu zwiedzanych obiektach nasi uczniowie byli chwaleni za właściwe zachowanie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonaldzie. Wszyscy wróciliśmy cali, zdrowi i szczęśliwi, że nasza wycieczka  była bardzo atrakcyjna oraz pouczająca, przebiegała w miłej atmosferze i przy  pięknej pogodzie.  Nie było  nudy nawet w autokarze, gdyż śpiewaliśmy piękne piosenki przy gitarowym akompaniamencie pani dyrektor Delikat.

   Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za zakup   czapek z daszkiem, które pięknie prezentowały się i ułatwiały opiekę nad uczniami.

 

 

                                            Teresa Biernacka, Agata Delikat, Elżbieta Fundakowska, Jadwiga Żółtek

Czytaj więcej o: Wycieczka do Warszawy