Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Wycieczka do Krosna - Bóbrki - Dukli

2018-10-21

 

 

 

 

 

 

   Dnia 16 października 2018 r. uczniowie klas I – III wybrali się do Regionalnego Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie na spektakl pt. „Alicja w krainie czarów” w wykonaniu Teatru Bohema z Bielska – Białej. Dzięki głównej bohaterce, która przenosiła się do bajkowych krain, uczniowie zobaczyli wiele barwnych postaci z Krainy Czarów. Fantastyczna gra aktorska, świetna choreografia i efekty świetlne sprawiły, że sztuka teatralna okazała się niesamowitą przygodą w krainie baśni.

   Po spektaklu uczniowie klasy I a, II b i III b udali się do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. W otoczeniu przepięknego lasu, w XIX wiecznych kopankach zobaczyli naturalną ropę naftową. Spacerując alejkami, podziwiali unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym z XX wieku. We wnętrzach budynków, dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym, przenieśli się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz.  Po zwiedzaniu zakupili  pamiątki w muzealnym sklepiku.

  W tym samym czasie uczniowie z klasy I b, II a i III a pojechali do Dukli, gdzie w Zespole Parków Krajobrazowych  poznali rośliny i zwierzęta żyjące w naszych lasach - w oparciu o bardzo ciekawą ekspozycję edukacyjno – przyrodniczą. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe zakładki i zdjęcia obszarów oraz zwierząt chronionych w naszym otoczeniu.

   Wycieczka była udana i dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.

 

Danuta Biernacka, Dorota Kita, Krystyna Maculak, Agnieszka Madejczyk, Anna Madejczyk, Małgorzata Przewoźnik, Marta Rak, Małgorzata Wałczyk,  

 

Czytaj więcej o: Wycieczka do Krosna - Bóbrki - Dukli

Dzień Edukacji Narodowej

2018-10-20

 

 

 

 

 

 

   Dnia 15.10.2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach odbyła się uroczysta akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Występy uczniów poprzedziło przemówienie dyrektora szkoły, pana Wiesława Marcisza, w którym podziękował nauczycielom i pracownikom obsługi za pracę i za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń wyróżniającym się nauczycielom.

   W tym roku Nagrody Dyrektora otrzymały: pani Dorota Kita, pani Krystyna Maculak, pani Iwona Mikoś, pani Lucyna Nocek, pani Magdalena Pięta, pani Małgorzata Wałczyk i pani Jadwiga Żółtek. Pani Małgorzata Przewoźnik otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Brzyska, a Medalem Komisji Edukacji Narodowej została uhonorowana, pani Bogusława Madej. Za wzorową pracę administracyjną Nagrodę Dyrektora otrzymała, pani Anna Jurkowska, natomiast za wzorową pracę w zakresie gospodarczym, pani Kazimiera Rachowicz i pani Elżbieta Marcisz. W tym dniu została uroczyście pożegnana, pani Kazimiera Rachowicz, długoletni pracownik obsługi, która podjęła decyzję o przejściu na zasłużoną emeryturę.

   Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Były przemówienia, wiersze, piosenki, taniec.  Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Przygotowania uczniów trwały od kilku tygodni, pod czujnym okiem: p. A. Delikat, p. B. Doktór i p. U. Szczyrby, a o piękną dekorację zadbały: p. E. Żyguła – Matysik, p. I. Mikoś i p. M. Szutkowska.

   Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przebiegła w miłej, a jednocześnie podniosłej atmosferze. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania wszystkich zgromadzonych.

 

Urszula Szczyrba

Czytaj więcej o: Dzień Edukacji Narodowej

Sukces Emilii w IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Religijnej

2018-10-18
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 17.10.2018r. w Brzostku odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Religijnej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Został zorganizowany  w związku z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, a uczestnikami byli uczniowie ze szkół z powiatu jasielskiego i dębickiego. Konkurs przebiegał w kategoriach: soliści i zespoły wokalne. Naszą szkołę w konkursie solistów reprezentowała Emilia Madejczyk z kl.VIIIb, która wykonała piosenkę „Strażnik raju”. Jej występ został wysoko oceniony przez jury, które przyznało uczennicy II miejsce. Emilia otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe.

 Gratulujemy!

Agata Delikat

Czytaj więcej o: Sukces Emilii w IV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Religijnej

Pasowanie na Ucznia!

2018-10-16
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych dzieci w poczet uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach. 11 października 2018 r. dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice, licznie zgromadzeni w sali gimnastycznej, podziwiali występ artystyczny przygotowany przez tegorocznych pierwszoklasistów. Na tle przepięknej dekoracji z akcentem patriotycznym uczniowie prezentowali swoje zdolności recytatorskie oraz wokalne. Zgromadzeni z uwagą oglądali układy taneczne przygotowane przez chłopców oraz dziewczynki. W pogodny nastrój wprowadziła wszystkich krótka inscenizacja jednego z utworów Jana Brzechwy odegrana przez uczniów, u których wychowawczynie odkryły talenty aktorskie.

   Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Niezwykłym przeżyciem było dla nich pasowanie na ucznia, którego dokonał pan dyrektor przez symboliczne dotknięcie każdego z kandydatów ołówkiem do pasowania. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną oraz słodki upominek. W ostatnim punkcie programu ks. Waldemar Krzeszowski pobłogosławił uczniów i poświęcił ich tornistry.

                                             

Dorota Kita

Agnieszka Madejczyk

Czytaj więcej o: Pasowanie na Ucznia!

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2018-10-02
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   28.09.2018 r. nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w obchodach VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami Gimnazjum wcześniej przygotowane plakaty rozwiesili na świetlicy i korytarzach całej szkoły. W tym dniu odbyły się konkursy ze znajomości tabliczki mnożenia nie tylko międzyklasowe, ale także międzyszkolne. Na pierwszej lekcji uczniowie Szkoły Podstawowej rywalizowali z uczniami Gimnazjum w rozwiązywaniu zagadek, rebusów matematycznych i zadań logicznych. Uczniowie Gimnazjum uzyskali więcej punków i zdobyli zwycięstwo w znajomości tabliczki mnożenia.  Na drugiej lekcji 3 osobowe grupy reprezentantów klas od IV- VIII zmagały się z łamigłówkami i zadaniami związanymi z tabliczką mnożenia uzyskując następujące wyniki:

Kl. VII – 18 p. – I miejsce,

Kl. VIII a- 17 p. II miejsce,

Kl. VI a- 15 p. – III miejsce,

Kl. VIII b- 14 p.

Kl. V a -13 p.

Kl. IV b-12 p.

Kl. Vb-12 p

Kl. VI b 12 p.

   Za poczynione wysiłki uczniowie będą nagrodzeni dyplomem uznania i ocena cząstkową  z przedmiotu. Na lekcjach trzeciej i czwartej na świetlicy gimnazjum specjalna komisja egzaminacyjna złożona z ekspertów tabliczki mnożenia z poszczególnych klas sprawdzała znajomość tabliczki mnożenia uczniów poszczególnych klas wręczając tym osobom które pomyślnie zdały egzamin specjalny certyfikat lub tytuł eksperta tabliczki mnożenia. Dodatkowo na lekcjach matematyki uczniowie  w 3-4 osobowych grupach  wykonywali ciekawe i podchwytliwe łamigłówki i zagadki logiczne. Na korytarzu w tym dniu specjalne komisje sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia nie tylko uczniów ale także  nauczycieli, rodziców i pracowników obsługi zgodnie z mottem przewodnim akcji „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Mamy nadzieję, że coroczna zabawa z tabliczką mnożenia  przyczyni się do lepszej znajomości tabliczki mnożenia  wśród uczniów naszej szkoły.

 

Koordynatorzy:

Lucyna Nocek

Elżbieta Dziedzic

Alicja Bochnia –Tomasik

 

 

Czytaj więcej o: Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

2018-09-27
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   26 września 2018r. w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Olech, współczesną pisarką książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klasy IIIa.

    Joanna Olech jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pisarką, ilustratorką i krytykiem literackim. Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Popularność zdobyła dzięki rewelacyjnej „Dynastii Miziołków”. Napisała też: „Abecelki i tajemnica Bursztynowego Domu”, „Arcybolek”, „Nowe przygody Bolka i Lolka”…

    Podczas spotkania opowiadała o swojej ulubionej pracy zawodowej związanej z pisaniem książek. Bawiła wszystkich humorem i ciekawą zabawą. Atrakcją były zagadki i konkursy związane z tematyką patriotyzmu. Uczestnicy spotkania mogli zakupić książki z autografem autorki.

   Po spotkaniu nasi uczniowie obejrzeli wystawę Muzeum Regionalnego w Jaśle  z okazji rocznicy 150 lecia powstania I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Poznali tam historię regionu jasielskiego, z czasów gdy Polska nie była jeszcze niepodległym państwem. Uczestniczyli też w uroczystościach zorganizowanych na Rynku w Jaśle z okazji Rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę i 40-lecia wyboru Ks. Kard. Karola Wojtyły na Papieża. Refleksją dla wszystkich było motto:

                        „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,

                          lecz przez to, kim jest, nie przez to co ma,

                          lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

                                                                       Św. Jan Paweł II

 

Krystyna Maculak, Anna Madejczyk

 

 

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”

2018-09-27
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   „Do Hymnu" to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 szkół z całej Polski.  Zadanie konkursowe polega na grupowym (jak największa ilość uczniów) wykonaniu Hymnu Państwowego oraz dwóch pieśni hymnicznych z podanego przez organizatora repertuaru. Wykonanie odbywa się a’cappella w obecności dwuosobowego jury, „na żywo” i „z pamięci”. Nasza szkoła wzięła udział w konkursie i w dniu 27 września 2018r. odbyło się przesłuchanie konkursowe i nagranie. W nagraniu pieśni wzięli udział wszyscy uczniowie z klas IV – VIII naszej szkoły, czyli 145 uczniów, ubrani odświętnie, z przypiętymi kotylionami. Zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a także pieśni: „Gaude Mater Polonia” i „Święta miłości kochanej Ojczyzny”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a szkoła dostała pisemne podziękowanie za udział w konkursie. Bardzo cieszymy się,  że większość uczniów opanowała   pamięciowo pieśni, które są ważną częścią historii polskiego Państwa. Młodzież miała okazję poznać  najbardziej uroczyste pieśni narodowe o charakterze patriotycznym, poszerzyć znajomość poprawnej emisji głosu, intonacji oraz interpretacji utworu muzycznego. Udział w konkursie był wspaniałą lekcją kształtowania poczucia wartości wspólnego działania, realizacji wspólnego celu oraz integracji wewnątrzszkolnej.

   Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w drugiej połowie listopada. Jednak bez względu na wynik myślę, że możemy być dumni z samego faktu przystąpienia naszej szkoły do konkursu (chyba jedynej z terenu gminy i powiatu). Dziękuję za pomoc w organizacji przesłuchania, przygotowaniu dekoracji, a także  opiekę nad uczniami wszystkim wychowawcom ,nauczycielom oraz rodzicom.

 

Agata Delikat

 

 

Czytaj więcej o: Ogólnopolski Konkurs dla Szkół Podstawowych „Do Hymnu”

Europejski Dzień Języków Obcych

2018-09-26
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 26 września 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w celu promowania różnorodności językowej naszego kontynentu.   Jego głównym celem było uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia. Uroczystość tę zorganizowano w naszej szkole po raz pierwszy po to, aby  przypomnieć o korzyściach płynących z nauki  języków obcych. Chcieliśmy również zachęcić uczniów do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych przed społecznością szkolną, propagowania zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowania postawy szacunku wobec innych kultur. Uczniowie przygotowali pod okiem opiekunów program edukacyjno-rozrywkowy na sali gimnastycznej.  W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas VII, VIII a, VIII b oraz III gimnazjum. Satyryczne scenki przeplatane piosenkami i wierszami miały na celu zachęcić i zmotywować uczniów do nauki języków obcych. Poprzez zorganizowanie Dnia Języków Obcych chcieliśmy pokazać uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć oraz przekroczyć różnice kulturowe. Cały program imprezy cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych uczniów  i wywołał sporo emocji wśród uczestników. Z pewnością był świetną formę relaksu z elementami zabawy i nauki. Chcemy, aby dzień 26 września – Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony był w naszej szkole co roku. Planujemy jeszcze ciekawsze atrakcje i mamy nadzieję zainteresować nimi większą grupę uczniów.

   Dziękujemy Dyrekcji naszej szkoły za pomoc i cierpliwość okazaną podczas organizacji tego święta.

 

 

                                                            Zespół Języków Obcych

 

 

 

Czytaj więcej o: Europejski Dzień Języków Obcych

Pszczoły – nasi mali przyjaciele

2018-09-25
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

    21 września 2018 r. uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w warsztatach „Pszczoły – nasi mali przyjaciele” zorganizowanych przez Agencję Szkolno – Przedszkolną „Happy Kids”. Aktywny udział w warsztatach wzbogacił wiedzę dzieci na temat życia pszczół i ich znaczenia w przyrodzie. Uczniowie poznali obowiązującą w ulu hierarchię, rośliny miododajne, rodzaje miodu, akcesoria pszczelarskie. Ponadto mieli okazję obserwować z bliska rój pszczół przywiezionych do naszej szkoły w specjalnym ulu. W ostatniej części spotkania uczniowie pozowali do zdjęć w stroju pszczelarza oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

                                                                                                 

                                                                                                        Wychowawczynie klas I - III

                                                                                                                                  

Czytaj więcej o: Pszczoły – nasi mali przyjaciele

Piesza wycieczka krajoznawczo – turystyczna po swojej miejscowości

2018-09-20
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   18 września 2018r. uczniowie klasy I „a”, II „b” i III „b” wzięli udział w pieszej wycieczce krajoznawczo-turystycznej po swojej miejscowości. Celem tej wycieczki było poznanie historii i najważniejszych zabytków Brzysk oraz upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Jednym z głównych zabytków naszej miejscowości jest kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny wzniesiony w latach 1867 – 1879. Jest to budowla w stylu neogotyckim, głównie z kamienia ciosanego, pokryta blachą miedzianą. W szczytowej części kościoła znajduje się dzwonnica z dwoma dzwonami. Przechodząc przez cmentarz parafialny uczniowie zobaczyli wiele XIX-wiecznych pomników oraz kaplicę cmentarną dawnych właścicieli Brzysk – Kotarskich z 1859 roku. Spacerując po wsi zauważyli wiele zabytkowych kapliczek i krzyży. Wycieczka zakończyła się przy brzyskim dworku z początku XIX wieku – dawnym pałacu rodziny Kotarskich.

    Wspólna wyprawa przybliżyła uczniom historię i najważniejsze zabytki miejscowości, w której mieszkają. Dzięki niej możliwa była również wzajemna integracja i miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

 

Dorota Kita, Bogusława Madej, Małgorzata Przewoźnik

Czytaj więcej o: Piesza wycieczka krajoznawczo – turystyczna po swojej miejscowości