Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

„Witajcie wakacje!” - uroczyste pożegnanie przedszkola

2018-06-26
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W czwartek 21 czerwca, odbyło się uroczyste  pożegnanie przedszkolaków i naszych starszaków, którzy już po wakacjach rozpoczną edukację w szkole. Akademia rozpoczęła się o godzinie 9.00. Pan dyrektor Wiesław Marcisz otworzył  uroczystość, witając wszystkich zgromadzonych gości, natomiast Pani Agnieszka Madejczyk zaprosiła wszystkich zebranych  na część artystyczną.

   Swój występ najpierw rozpoczęła grupa 0a i 0b, recytując wiersze i śpiewając  piosenki oraz  prezentując dwa tańce; Lajkonika i Swinga w uliczce. Po zerówkowiczach,  wystąpiły grupy młodsze: Maluszki, Gumisie i Krasnale, które również przygotowały dla swoich starszych kolegów piosenki, wiersze i tańce, wręczając na zakończenie  pamiątkowego słonika. Zwieńczeniem występów  była piosenka wprowadzająca nas w klimat nadchodzących wakacji „Lato, lato…”.

   Na zakończenie, pani dyrektor Agata Delikat złożyła podziękowanie dla kadry i rodziców za dobrą współpracę i serdecznie pożegnała przedszkolaków idących do szkoły, kierując do nich życzenia samych sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych, a przy tym radosnych i bezpiecznych wakacji.

   Przyjaźnie, które narodziły się w przedszkolu, to cenny skarb, który ze sobą zabiorą, a to, czego nauczyli się w przedszkolu, to ich pierwszy bagaż doświadczeń i niezatarte wspomnienia ich dzieciństwa, ważne…. a może nawet najważniejsze.

 

 

 

                                               Wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych

 

 

Czytaj więcej o: „Witajcie wakacje!” - uroczyste pożegnanie przedszkola

Akademia Wyobraźni Play Doh

2018-06-28
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Rok 2017/2018 był obfity w rożne programy edukacyjne organizowane w naszym przedszkolu. Jednym z tych programów była „Akademia Wyobraźni  Play Doh” jest to ogólnopolski program edukacyjny. Celem tego programu jest koncentracja na rozwijaniu umiejętności kreatywnego myślenia i zdolności manualnych dzieci.

   Koordynatorem programu była p. Beata Chajec, która zgłosiła nasze przedszkole akademii. W ramach programu dostaliśmy cały zestaw materiałów dydaktycznych dla nauczycieli oraz mnóstwo kubeczków ciastoliny Play Doh.

   Radości nie było końca, gdy w każdej grupie nadszedł dzień kreatywności z wykorzystaniem otrzymanej od akademii ciastoliny. W całym przedszkolu nie było dziecka, którego buzia nie byłaby roześmiana od ucha do ucha. Każde rączki i paluszki przedszkolaków w ten dzień pracowały pełną parą, dzięki czemu powstały przepiękne prace plastyczne wykonane z ciastoliny Play doh.

   Grupa 0B w tym dniu z pomocą pani Marioli Nowak, skupiła się na wykonaniu pracy plastycznej, która była pracą konkursową. Tematem konkursu było „Przyjęcie urodzinowe”, więc przedszkolaki wykonały przepiękny tort ozdobiony owocami i warzywami wykonanymi z ciastoliny. 

 

Beata Chajec

Czytaj więcej o: Akademia Wyobraźni Play Doh

Cała Polska czyta dzieciom !

2018-06-28
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Pod koniec roku przedszkolnego naszedł czas na podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, do której nasze przedszkole również się dołączyło. Każdy człowiek, a zwłaszcza każde dziecko powinno mieć kontakt z książką oraz tekstem pisanym. A wiadomo, że dzieci nie potrafią same czytać więc to zadanie należy do nas, dorosłych. Dlatego my jako panie przedszkolanki chciałyśmy rozbudzić w przedszkolakach chęć do słuchania oraz oglądania bajek w postaci książek. Głównym celem naszym było rozbudzenie wyobraźni dzieci oraz wyciszenie grupy.

   W grupie „Maluchy” w tym semestrze odwiedziły nas dwie panie z edukacji wczesnoszkolnej p. Małgorzata Przewoźnik oraz p. Bogusława Madej, które z radością przyjęły nasze zaproszenie i przeczytały dzieciom bajki wybrane przez siebie. A w grupie „Krasnale” tym razem swoim głosem i ciekawymi bajkami dzieci zaciekawiły p. Mariola Nowak oraz p. Dorota Kita.

   Przedszkolaki były zachwycone tymi spotkaniami i wszystkie razem zaprosiły panie na kolejny raz, kolejne czytanie. W tym roku przedszkolnym akcja „Cała Polska czyta dzieciom” dobiegła końca, ale nasuwa nam się jeden najważniejszy wniosek z tego roku, aby tę akcję należy nadal kontynuować.

 

                                                                                                                            Beata Chajec

                                                                                                              Agnieszka Madejczyk

Czytaj więcej o: Cała Polska czyta dzieciom !

Akacja laurka „MAMO! TATO! KOCHASZ? ZBADAJ SIĘ!

2018-06-28
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Przedszkole w Brzyskach w tym roku, po raz pierwszy przyłączyło się do akcji organizowanej przez panią Elżbietę Łukacijewską, Posła do Parlamentu Europejskiego. Celem -Akcji Laurka jest profilaktyka zdrowotna i propagowanie znaczenia badań kontrolnych m.in. poprzez przygotowanie przez dzieci laurek dla rodziców z hasłem przewodnim:

  Mamo! Tato! Kochasz? Zbadaj się!

   Akcja została poparta szkoleniem dla nauczycieli przedszkola, które  miało za zadanie pokazać jak łatwo i delikatnie można z dziećmi rozmawiać na temat profilaktyki zdrowotnej oraz badań kontrolnych. W szkoleniu wzięły udział dwie panie: Beata Chajec i Agnieszka Madejczyk, ponieważ taki był  limit.

   Posumowaniem akcji był udziału naszego przedszkola w konkursie plastycznym na najpiękniejszą laurkę dla rodziców. Nasze przedszkole wysłało 5 prac, po jednej z każdej grupy przedszkolnej. Nie udało nam się zdobyć żadnego miejsca na podium, ale najważniejszym był sam udział w tak ważnej akcji. Być może dzięki laurkom dla rodziców - z tak ważnym hasłem, ktoś  zastanowił się nad badaniem profilaktycznym, a nawet przebadał się.

   W podziękowaniu za udział przedszkola w przedsięwzięciu, otrzymaliśmy pisemne podziękowanie od pani Elżbiety Łukacijewskiej, a każdy przedszkolak otrzymał odblaskowe słoneczko, które przekazane zostaną dzieciom na początku roku szkolnego.

                                                                                

 Beata Chajec

Agnieszka Madejczyk

Czytaj więcej o: Akacja laurka „MAMO! TATO! KOCHASZ? ZBADAJ SIĘ!

Akademia Przyjaźni My Little Pony

2018-06-28
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Nasze przedszkole zostało zgłoszone również do „Akademii Przyjaźni My Little Pony”, czyli ogólnopolskiego programu edukacyjnego.  Program ten jest nastawiony na rozwój emocjonalny dzieci. Pomaga także współdziałać dzieciom w grupie poprzez reprezentowane przez koniki wartości tj: uczciwość, szczodrość, przyjaźń, lojalność, życzliwość, radość.

   Przedszkole otrzymało wiele materiałów dydaktycznych dla nauczycieli oraz różnych pomocy dla dzieci oraz maskotkę konika Pony. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w tych zajęciach, gdyż były one bardzo ciekawe i poparte bajkami My Little Pony, które otrzymaliśmy na płycie DVD.

   „Akademia Przyjaźni My Little Pony” w ramach swojego programu realizowała konkurs pt.: „Modne syreny My Little Pony”, udział w tym konkursie wzięła grupa OA, która pod przewodnictwem pani Marioli Nowak, naszej ówczesnej praktykantki, wykonała przepiękną pracę plastyczną. Ta praca została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu.

 

Beata Chajec

Czytaj więcej o: Akademia Przyjaźni My Little Pony

DZIEŃ OTWARTY w Przedszkolu w Brzyskach

2018-06-20
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Aby ułatwić dzieciom proces adaptacji w nowym miejscu, jakim jest przedszkole dnia 18.06.2018r. w Przedszkolu w Brzyskach zorganizowano Dzień Otwarty. Rodzice zapoznali się z ofertą przedszkola, kadrą pedagogiczną i salami zajęć, a najmłodsi mogli do woli bawić się wszystkimi zabawkami.

   Chętni mieli możliwość  uczestniczenia w przygotowanych przez nauczycielki różnego rodzaju zajęciach i zabawach w salach, jak i na placu zabaw. Dzieci chętnie włączyły się do zajęć zorganizowanych przez nauczycielki w poszczególnych grupach wiekowych. Przyszli wychowankowie podczas swobodnych zabaw mieli okazję pobawić się w grupie rówieśniczej, mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Rodzice mieli możliwość rozmowy między sobą oraz nauczycielami pracującymi w różnych grupach.

   Był to dzień wesoły, kolorowy i pełen wrażeń.

 

Jolanta Piekarz

 

Czytaj więcej o: DZIEŃ OTWARTY w Przedszkolu w Brzyskach

Wycieczka do Pijalni Czekolady w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle

2018-06-14
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 08.06.2018r. grupa Krasnali i Gumisiów uczestniczyła w wycieczce do Pijalni Czekolady  M. Pelczar Chocolatier w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

   Dzieci wzięły udział w warsztatach produkcji własnej czekolady, zostały zapoznane z jej historią, miejscami upraw kakaowca, głównego składnika i całym procesem produkcji od ziarna do tabliczki. Pani, która w tym dniu oprowadzała nas po pijalni, w przystępny sposób wyjaśniła zasady działania urządzeń wykorzystywanych do produkcji czekoladowych słodkości.

   Podczas warsztatów dzieci wykonywały zaprojektowanego przez siebie czekoladowego lizaka, jak również tabliczkę czekolady, którą mogli ozdobić suszonymi owocami i innymi kolorowymi elementami dekoracyjnymi. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć także największą w Polsce fontannę czekoladową,  umiejscowioną w pijalni. Na zakończenie, każdy uczestnik wybił pamiątkową monetę, którą mógł zabrać do domu. Dzieci otrzymały także  dyplomy za udział w czekoladowych warsztatach. Na zakończenie wizyty, wszyscy chętni mogli zakupić w miejscowym sklepiku wybrane przez siebie słodkości.

   W drodze powrotnej czekała na wszystkich jeszcze jedna atrakcja, wizytaw Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. W siedzibie straży, dzieci zostały przywitane przez pełniących dyżur strażaków. Już na samym początku strażacy zademonstrowali  nam swoją niebywałą sprawność fizyczną zjeżdżając do nas po rurze.

   Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać na pomoc straż pożarną oraz utrwaliły numer alarmowy, na który należy dzwonić. W trakcie spotkania, przedszkolaki zostały zaznajomione z ciekawostkami związanymiz pracą strażaków, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwaw czasie pożaru, wypadku czy burzy. Duże zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, które przedszkolaki mogły podziwiać z bliska, usiąść w środku, zobaczyć wyposażenie jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci miały także możliwość poćwiczyć umiejętność lania wody ze strażackiego hydrantu.Przez chwilę wszyscy mogli również poczuć się jak strażak,  przymierzając hełmi umundurowanie. Największą atrakcją dla dzieci  była jednak  możliwość wejścia na strażacki podnośnik i poszybowania w górę, by móc podziwiać okolicę z wysoka.

   Przedszkolaki wykazały duże zainteresowanie spotkaniem,  podczas którego nabyły cenną wiedzę, która będzie utrwalana przy każdej okazji. Przyznały też, że choć jest to trudny i niebezpieczny zawód, to bardzo im się podoba. Dzieci podziękowały strażakom za miłe i wartościowe spotkanie i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

   Wizyta bardzo się podobała, a przekazane informacje na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków.

 

 

 

Agnieszka Madejczyk

Magdalena Pięta

Marta Szutkowska

Ewelina Adamik

Czytaj więcej o: Wycieczka do Pijalni Czekolady w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle

„Zboża zjadamy, energię z nich mamy”- pieczywo z masy solnej w wykonaniu grupy Gumisiów

2018-06-10
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Kajzerki, bagietki, chlebki… wszystkie smaczne, ale jeszcze lepsze, gdy są prosto z pieca, bo kto z nas nie lubi zapachu i smaku świeżego pieczywa…?

   W piekarzy wcieliła się grupa Gumisiów, która na swoich zajęciach wykonała z masy solnej produkty zbożowe takie jak: chleb, bułki, rogaliki, warkocze i ciasteczka. Wśród nich znalazła się także mini pizza, uwielbiana obecnie przez najmłodszych.

   Dzieci miały możliwość rozwijania sprawności manualnej i aktywności twórczej poprzez wyrabianie masy solnej oraz samodzielne nadawanie odpowiednich kształtów swym  „wypiekom”. Przedszkolaki najpierw obserwowały z jakich składników wykonuje się masę solną,  a następnie sprawdzały jej konsystencję. Kiedy masa była już gotowa, dzieci z zapałem przystąpiły do pracy, której efektem są wykonane przez nich produkty zbożowe. Nasze wyroby nie wabią może do siebie zapachem z pieca, ale za to zdecydowanie pobudzają apetyt oglądających.

 

                                                                                                        Magdalena Pięta

                                                                                                        Ewelina Adamik

Czytaj więcej o: „Zboża zjadamy, energię z nich mamy”- pieczywo z masy solnej w wykonaniu grupy Gumisiów

Wycieczka do Muzeum Lizaka i Sali Zabaw Totu Park w Jaśle

2018-06-08
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

    W dniu 05.06.2018r. Maluszki wraz z wychowawczyniami wybrały się na zwiedzanie Muzeum Lizaka w Jaśle założonego przez państwa Schabińskich.  Już na wstępie przywitał nas bogaty asortyment różnorodnych lizaków w przymuzealnym sklepiku. Po muzeum oprowadziła dzieci pani przewodnik, która w przystępny sposób opowiedziała im o początkach powstania lizaków i historii zakładu Liwocz.

   Podczas zwiedzania obejrzeliśmy urządzenia przemysłowe, na których były i są wytwarzane lizaki oraz karmelki, maszyny do pakowania lizaków.  Poznaliśmy również proces tworzenia karmelu, barwienia, łączenia kolorów. W muzeum smakowaliśmy surowce, wąchaliśmy aromaty dodawane do karmelu. Każdy maluszek mógł wykonać własnoręcznie indywidualnego lizaka. Następnie udaliśmy się do Sali Zabaw Totu Park w Jaśle, gdzie wspólnie wesoło bawiliśmy się i przyjemnie spędziliśmy czas. Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszył się basen z kulkami, zjeżdżalnia, miękka ściana wspinaczkowa, trampolina, dwu-poziomowa konstrukcja zabawowa z przeszkodami, zjeżdżalnia tubowa, rolkowa.

   Czas nam szybko minął, pełni niezapomnianych przeżyć wróciliśmy do przedszkola. Wycieczka dla przedszkolaków została zorganizowana z funduszu Projektu „Maluchy na start”.

 

Beata Chajec

Jolanta Piekarz

 

Czytaj więcej o: Wycieczka do Muzeum Lizaka i Sali Zabaw Totu Park w Jaśle

Międzygrupowy konkurs plastyczny „Kolorowa wiosna”

2018-05-29
Powiększ zdjęcie

     

 

 

 

 

 

   Wiosna to pora roku, która zachwyca bogactwem kolorów i inspiruje dzieci do twórczości plastycznej. W kwietniu dzieci 5 i 6 letnie wzięły udział w międzygrupowym konkursie plastycznym „Kolorowa wiosna”.

   Celem konkursu było wspieranie ekspresji twórczej dziecka oraz prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką. Komisja konkursowa w składzie: pani Jolanta Piekarz i pani Ewelina Adamik wyróżniła następujące prace:

I miejsce:    Miłosz Nawracaj - O b

II miejsce:   Seweryn Chajec  - Krasnale

III miejsce:  Gabriela Kolbusz -  O a

Wyróżnienia: Lena Ramut - Gumisie

                     Marcel Stasiowski –  Gumisie

                      Emilia Wojdyła – Krasnale

                    Jakub Pyzik – Krasnale

                    Dominika Skocz – 0a

                    Wiktor Wojdyła – 0a

                   Gabriela Szarek – 0b

                   Artur Kolbusz – 0b

   Prace konkursowe można zobaczyć na wystawie w korytarzu szkolnym. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

 

                                                                                                    Danuta Rak

                                                                                           Kazimiera Gadzała

 

Czytaj więcej o: Międzygrupowy konkurs plastyczny „Kolorowa wiosna”