Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Pyszny i zdrowy mus jabłkowy

2018-10-21
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

„Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek”.

   Przedszkolaki  z grupy Krasnale, zgodnie z hasłem „Zdrowo jemy – zdrowo rośniemy”  w piątek wspólnie przygotowały zdrowy mus jabłkowy. Jednak zanim przystąpiły do pracy, starannie umyły ręce, zapoznały się z urządzeniem do robienia musu i zasadą jego działania. Pełne zainteresowania, wrzucały do maszyny pokrojone przez siebie kawałki jabłek. Powstała zdrowa i smaczna przekąska, ponieważ przygotowana z owoców jesiennego sadu, bez cukru i konserwantów, która z powodzeniem zastąpiła słodycze.

   Jabłkowy mus bardzo dzieciom smakował zarówno sam jak i z dodatkami, a zostały po nim tylko puste miseczki…

   I pamiętajmy:

„Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”…, trzeba tylko pamiętać aby zawsze umyć je przed zjedzeniem.

                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                                           Ewelina Adamik 

Czytaj więcej o: Pyszny i zdrowy mus jabłkowy

Spotkanie z Panami Policjantami

2018-10-18
Powiększ zdjęcie

              

 

 

 

 

 

   Dnia 17 października 2018r. w Przedszkolu w Brzyskach odbyło się spotkanie przedszkolaków z policjantami Powiatowej Policji w Jaśle-młodszymi aspirantami: Michałem Czoporem i Pawłem Wojdyłą.

   Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant w formie praktycznej przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wytłumaczył jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, zadawały pytania. Uwieńczeniem spotkania z policjantami była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu, który na czas pobytu zaproszonych gości stanął na boisku szkolnym. Każde dziecko miało okazję usiąść na chwilę za kierownicą, lub w tylnej części radiowozu. Ponadto przedszkolacy mogli posłuchać sygnałów policyjnej syreny.

   Dziękujemy za ciekawe spotkanie, które przybliżyło i usystematyzowało dzieciom zasady bezpieczeństwa dotyczące ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa dzieci  w przedszkolu i w domu. Liczymy na ponowne spotkanie!

 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

 

Czytaj więcej o: Spotkanie z Panami Policjantami

Gminny Konkurs Plastyczny „Moja Mała Ojczyzna”

2018-10-18
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   15 października 2018 roku w naszym przedszkolu przyszedł czas na rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego „Moja Mała Ojczyzna”. Konkurs ten został zorganizowany przez panie Beatę Chajec i Jolantę Piekarz, które chcąc uczcić 100 - lecie Niepodległości zorganizowały konkurs, który miał na celu sześciolatkom dać szansę pokazania swoich zdolności plastycznych. Przedszkolaki miały okazję poprzez taką formę pokazać co w swojej „Małej Ojczyźnie” czyli miejscowości mają godnego i pięknego do pokazania. Zgłoszone prace do konkursu w pełni spełniły oczekiwania pań organizatorek oraz jury.

Jury w składzie:

Pani Agata Delikat, Pani Małgorzata Wałczyk oraz Pani Justyna Kmiotek spośród wszystkich zgłoszonych prac po długich naradach wyłoniły zwycięzców.

 

I MIEJSCE – Julia Kras - Brzyska

II MIEJSCE – Emilia Wojdyła - Brzyska

II MIEJSCE – Justyna Pięta - Brzyska

III MIEJSCE – Alan Kosiba - Wróblowa

III MIEJSCE – Kornelia Kędzior - Wróblowa

 

WYRÓŻNIENIA:

Emilia Jasicka - Brzyska

Julia Węgrzyn - Brzyska

Nikola Ignarska - Lipnica Dolna

Wiktor Samborski - Błażkowa

Weronika Bienias - Lipnica Dolna

Udział w konkursie wzięli również:

Miłosz Rec – Brzyska

Maksymilian Czopor – Brzyska

Katarzyna Materowska – Brzyska

Wiktor Gustek – Brzyska

Marceli Stasiowski – Brzyska

Sandra Maguda – Brzyska

Przemysław Kuk – Brzyska

Kacper Kobak – Brzyska

Alan Tutro – Lipnica Dolna

Aleksandra Filipiak -  Wróblowa

   Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, jury za poświęcony czas, aby wyłonić zwycięzców oraz paniom wychowawczyniom pod których przewodnictwem prace zostały wykonane. Podziękowania należą się oczywiście, Panu Wójtowi Rafałowi Papciakowi, który objął nas Honorowym Patronatem. Dziękujemy!!!

    Wszystkich zwycięzców i wyróżnione osoby  w konkursie serdecznie zapraszamy, wspólnie z Panem Wójtem Rafałem Papciakiem  na rozdanie nagród, które odbędzie się 11 listopada 2018 roku po Mszy Świętej o godzinie 11.30 podczas uroczystej akademii  z okazji Święta Niepodległości.

 

Beata Chajec

Jolanta Piekarz

Czytaj więcej o: Gminny Konkurs Plastyczny „Moja Mała Ojczyzna”

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – robimy sok w przedszkolu

2018-10-17
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

 

   Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku polubić je. Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Z myślą o witaminkach Maluchy razem z Panią robiły sok marchwiowo-jabłkowy bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki umyły ręce, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły zasady bezpieczeństwa.

   Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie. Samodzielnie wykonany sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”.

                               

                                                                                                          

                                                                                                Justyna Kmiotek

Czytaj więcej o: Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – robimy sok w przedszkolu

Maluchy na jesiennym spacerze

2018-10-17
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

„Posypały się listeczki dookoła,
To już jesień te listeczki
z wiatrem woła:

- Opadnijcie moje złote i czerwone,
jestem jesień przyszłam tutaj,
w waszą stronę …”

                                           L.Krzemieniecka

 

    Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona  dzieci z grupy Maluchów do spaceru po parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Dzieci w parku świetnie się bawiły wykorzystując do zabawy kolorowe liście.

   Po powrocie do przedszkola kasztany, żołędzie i liście posłużyły do różnorodnych prac plastycznych, zabaw matematycznych i rytmicznych.

 

 

                                                                                                      Justyna Kmiotek

Czytaj więcej o: Maluchy na jesiennym spacerze

Wycieczka autokarowa do Karpackiej Troi w Trzcinicy

2018-10-09
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

    W dniu 03.10.2018 r. przedszkolaki z oddziałów 0a i 0b wraz z wychowawczyniami odbyły podróż do świata naszych przodków – najstarszej i najpotężniejszej w Polsce osady obronnej z początków epoki brązu liczącej ponad 4000 lat oraz monumentalnego grodziska wczesnośredniowiecznego .

   Główną atrakcją wycieczki było zarówno grodzisko, zrekonstruowane wioski, wały obronne, bramy prowadzące do grodu, jak również pawilon wystawowy z najwyższej klasy ekspozycją muzealną. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym terenie Skansenu, opowiadając ciekawostki dotyczące życia dawnych osadników i ich zwyczajów oraz obrządków życia codziennego. Pokazała nam miejsce ukrycia skarbu odnalezionego przez archeologów.

   Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszyły się warsztaty w Salce Małego Odkrywcy. Pani przewodniczka „Słowianka” razem z Leokadią poprzez prezentacje multimedialną przybliżyła dzieciom życie naszych przodków, obejrzeliśmy zabawki, naczynia, ubrania ówczesnych mieszkańców Karpackiej Troi.  Natomiast  w starych telefonach mogliśmy usłyszeć historię tego wyjątkowego miejsca.  Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał Dyplom Małego Odkrywcy i kolorowankę z postacią historyczną.

   Wycieczka do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja była dla przedszkolaków wspaniałą lekcją historii.

Jolanta Piekarz

Beata Chajec

Czytaj więcej o: Wycieczka autokarowa do Karpackiej Troi w Trzcinicy

Wizyta w aptece

2018-10-04
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

(…) wszędzie marmur, szkło,

A za szkłem równiutko stoi

Mnóstwo różnych szklanych słoi,

Puszek z dziesięć czy piętnaście

A w nich leki, proszki, maście (…)

    Dnia 26.09.2018r. w ramach Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza dzieci z grupy „ Maluchy”, „Gumisie” i „Krasnale” wybrały się do apteki w Brzyskach. Dzieci poznały zawód aptekarza- farmaceuty, poznały artykuły apteczne i zwiedziły aptekę od „zaplecza”. Okazało się, że apteka kryje wiele fascynujących  i tajemniczych miejsc i rzeczy.

   Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi pani farmaceutki, uzyskując pełne informacje na nurtujące ich pytania. Dziękujemy p. Jadwidze Szczerbie i p. Anecie Jareckiej za poświęconą nam uwagę i ciekawe przedstawienie tematu.

 

Ewelina Adamik

Justyna Kmiotek

Katarzyna Tryniecka

Magdalena Pięta

 

Czytaj więcej o: Wizyta w aptece

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

2018-10-04
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Dnia 28.09.2018r. z okazji  Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Maluszki, Gumisie  i Krasnale gościły w przedszkolu gimnazjalistów z Publicznego Gimnazjum w Brzyskach. Uczennice III klasy  gimnazjum przeczytały przedszkolakom bajki pt.„Jaś i Małgosia”, „Abecadło”, „ Wilk i siedem koźlątek”, „Na straganie”.

    Dzieci słuchały z ogromną uwagą. Zaciekawione nie tylko bajkami, ale też i gośćmi podziękowały gromkimi brawami. Przedszkolaki były bardzo zadowolone i poprosiły o więcej spotkań czytelniczych.

 

Ewelina Adamik

Justyna Kmiotek

Edyta Żyguła-Matysik

Katarzyna Tryniecka

                                                                                                                            Magdalena Pięta

Czytaj więcej o: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

GUMISIOWY PRZYSMAK

2018-10-04
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Sezon na zdrowe owoce i warzywa z naszych sadów trwa! Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce- nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim dlatego, że zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Zgodnie ze słowami  piosenki „Witamina A, witamina C są w owocach i warzywach każdy o tym wie…” dzieci z grupy „Gumisie” postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Każdy z nas ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, potem ubraliśmy fartuszki, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej owoce. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiliśmy do krojenia owoców, mieszania…. i  d e g u s t a c j i.

   Ach…, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie- nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego, że sami ją przyrządziliśmy? Już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę.

 

Magdalena Pięta

Czytaj więcej o: GUMISIOWY PRZYSMAK

Wycieczka do Urzędu Pocztowego. Włączenie się do akcji „Wyślij kartkę powstańcom”

2018-10-01
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   26 września 2018 roku grupy sześciolatków  z naszego przedszkola wraz z wychowawczyniami postanowiły odwiedzić  Urząd Pocztowy mieszczący się w naszej miejscowości. Celem tej wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą asystenta okienkowego. Pani Ania bardzo serdecznie nas przyjęła i opowiedziała na czym polega jej praca. Zapoznała dzieci jak prawidłowo należy wysłać kartkę bądź list. Uświadomiła przedszkolaków, że na poczcie nie tylko wysyła się kartki i listy, ale także paczki i pieniądze. A nawet można zakupić różne gazety, książeczki, malowanki a nawet zabawki.

 Wycieczka ta miała na celu jeszcze jeden ważny aspekt. Przedszkole w Brzyskach włączyło się w Ogólnopolską akcję BohaterON. Włącz historię.  Kampania ta jest o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego poprze wysłanie do nich kartek z życzeniami oraz wyrazami szacunku i pamięci za ich siłę, odwagę i walkę o WOLNĄ POLSKĘ.

 

                 

                Wychowawczynie przedszkola     

 

 

 

Czytaj więcej o: Wycieczka do Urzędu Pocztowego. Włączenie się do akcji „Wyślij kartkę powstańcom”