Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

DZIEŃ OTWARTY w Przedszkolu w Brzyskach

2018-06-20
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Aby ułatwić dzieciom proces adaptacji w nowym miejscu, jakim jest przedszkole dnia 18.06.2018r. w Przedszkolu w Brzyskach zorganizowano Dzień Otwarty. Rodzice zapoznali się z ofertą przedszkola, Kadrą Pedagogiczną i salami zajęć a najmłodsi mogli do woli bawić się wszystkimi zabawkami.

   Chętni mieli możliwość  uczestniczenia w przygotowanych przez nauczycielki różnego rodzaju zajęciach i zabawach w salach jak i na placu zabaw. Dzieci chętnie włączyły się do zajęć zorganizowanych przez nauczycielki w poszczególnych grupach wiekowych. Przyszli wychowankowie podczas swobodnych zabaw mieli okazję pobawić się w grupie rówieśniczej, mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Rodzice mieli możliwość rozmowy między sobą oraz nauczycielami pracującymi w różnych grupach.

   Był to dzień wesoły, kolorowy i pełen wrażeń.

 

Jolanta Piekarz

 

Czytaj więcej o: DZIEŃ OTWARTY w Przedszkolu w Brzyskach

Wycieczka do Pijalni Czekolady w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle

2018-06-14
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 08.06.2018r. grupa Krasnali i Gumisiów uczestniczyła w wycieczce do Pijalni Czekolady  M. Pelczar Chocolatier w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

   Dzieci wzięły udział w warsztatach produkcji własnej czekolady, zostały zapoznane z jej historią, miejscami upraw kakaowca, głównego składnika i całym procesem produkcji od ziarna do tabliczki. Pani, która w tym dniu oprowadzała nas po pijalni, w przystępny sposób wyjaśniła zasady działania urządzeń wykorzystywanych do produkcji czekoladowych słodkości.

   Podczas warsztatów dzieci wykonywały zaprojektowanego przez siebie czekoladowego lizaka, jak również tabliczkę czekolady, którą mogli ozdobić suszonymi owocami i innymi kolorowymi elementami dekoracyjnymi. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć także największą w Polsce fontannę czekoladową,  umiejscowioną w pijalni. Na zakończenie, każdy uczestnik wybił pamiątkową monetę, którą mógł zabrać do domu. Dzieci otrzymały także  dyplomy za udział w czekoladowych warsztatach. Na zakończenie wizyty, wszyscy chętni mogli zakupić w miejscowym sklepiku wybrane przez siebie słodkości.

   W drodze powrotnej czekała na wszystkich jeszcze jedna atrakcja, wizytaw Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. W siedzibie straży, dzieci zostały przywitane przez pełniących dyżur strażaków. Już na samym początku strażacy zademonstrowali  nam swoją niebywałą sprawność fizyczną zjeżdżając do nas po rurze.

   Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wzywać na pomoc straż pożarną oraz utrwaliły numer alarmowy, na który należy dzwonić. W trakcie spotkania, przedszkolaki zostały zaznajomione z ciekawostkami związanymiz pracą strażaków, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwaw czasie pożaru, wypadku czy burzy. Duże zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, które przedszkolaki mogły podziwiać z bliska, usiąść w środku, zobaczyć wyposażenie jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci miały także możliwość poćwiczyć umiejętność lania wody ze strażackiego hydrantu.Przez chwilę wszyscy mogli również poczuć się jak strażak,  przymierzając hełmi umundurowanie. Największą atrakcją dla dzieci  była jednak  możliwość wejścia na strażacki podnośnik i poszybowania w górę, by móc podziwiać okolicę z wysoka.

   Przedszkolaki wykazały duże zainteresowanie spotkaniem,  podczas którego nabyły cenną wiedzę, która będzie utrwalana przy każdej okazji. Przyznały też, że choć jest to trudny i niebezpieczny zawód, to bardzo im się podoba. Dzieci podziękowały strażakom za miłe i wartościowe spotkanie i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

   Wizyta bardzo się podobała, a przekazane informacje na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków.

 

 

 

Agnieszka Madejczyk

Magdalena Pięta

Marta Szutkowska

Ewelina Adamik

Czytaj więcej o: Wycieczka do Pijalni Czekolady w Korczynie i Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle

„Zboża zjadamy, energię z nich mamy”- pieczywo z masy solnej w wykonaniu grupy Gumisiów

2018-06-10
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Kajzerki, bagietki, chlebki… wszystkie smaczne, ale jeszcze lepsze, gdy są prosto z pieca, bo kto z nas nie lubi zapachu i smaku świeżego pieczywa…?

   W piekarzy wcieliła się grupa Gumisiów, która na swoich zajęciach wykonała z masy solnej produkty zbożowe takie jak: chleb, bułki, rogaliki, warkocze i ciasteczka. Wśród nich znalazła się także mini pizza, uwielbiana obecnie przez najmłodszych.

   Dzieci miały możliwość rozwijania sprawności manualnej i aktywności twórczej poprzez wyrabianie masy solnej oraz samodzielne nadawanie odpowiednich kształtów swym  „wypiekom”. Przedszkolaki najpierw obserwowały z jakich składników wykonuje się masę solną,  a następnie sprawdzały jej konsystencję. Kiedy masa była już gotowa, dzieci z zapałem przystąpiły do pracy, której efektem są wykonane przez nich produkty zbożowe. Nasze wyroby nie wabią może do siebie zapachem z pieca, ale za to zdecydowanie pobudzają apetyt oglądających.

 

                                                                                                        Magdalena Pięta

                                                                                                        Ewelina Adamik

Czytaj więcej o: „Zboża zjadamy, energię z nich mamy”- pieczywo z masy solnej w wykonaniu grupy Gumisiów

Wycieczka do Muzeum Lizaka i Sali Zabaw Totu Park w Jaśle

2018-06-08
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

    W dniu 05.06.2018r. Maluszki wraz z wychowawczyniami wybrały się na zwiedzanie Muzeum Lizaka w Jaśle założonego przez państwa Schabińskich.  Już na wstępie przywitał nas bogaty asortyment różnorodnych lizaków w przymuzealnym sklepiku. Po muzeum oprowadziła dzieci pani przewodnik, która w przystępny sposób opowiedziała im o początkach powstania lizaków i historii zakładu Liwocz.

   Podczas zwiedzania obejrzeliśmy urządzenia przemysłowe, na których były i są wytwarzane lizaki oraz karmelki, maszyny do pakowania lizaków.  Poznaliśmy również proces tworzenia karmelu, barwienia, łączenia kolorów. W muzeum smakowaliśmy surowce, wąchaliśmy aromaty dodawane do karmelu. Każdy maluszek mógł wykonać własnoręcznie indywidualnego lizaka. Następnie udaliśmy się do Sali Zabaw Totu Park w Jaśle, gdzie wspólnie wesoło bawiliśmy się i przyjemnie spędziliśmy czas. Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszył się basen z kulkami, zjeżdżalnia, miękka ściana wspinaczkowa, trampolina, dwu-poziomowa konstrukcja zabawowa z przeszkodami, zjeżdżalnia tubowa, rolkowa.

   Czas nam szybko minął, pełni niezapomnianych przeżyć wróciliśmy do przedszkola. Wycieczka dla przedszkolaków została zorganizowana z funduszu Projektu „Maluchy na start”.

 

Beata Chajec

Jolanta Piekarz

 

Czytaj więcej o: Wycieczka do Muzeum Lizaka i Sali Zabaw Totu Park w Jaśle

Międzygrupowy konkurs plastyczny „Kolorowa wiosna”

2018-05-29
Powiększ zdjęcie

     

 

 

 

 

 

   Wiosna to pora roku, która zachwyca bogactwem kolorów i inspiruje dzieci do twórczości plastycznej. W kwietniu dzieci 5 i 6 letnie wzięły udział w międzygrupowym konkursie plastycznym „Kolorowa wiosna”.

   Celem konkursu było wspieranie ekspresji twórczej dziecka oraz prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką. Komisja konkursowa w składzie: pani Jolanta Piekarz i pani Ewelina Adamik wyróżniła następujące prace:

I miejsce:    Miłosz Nawracaj - O b

II miejsce:   Seweryn Chajec  - Krasnale

III miejsce:  Gabriela Kolbusz -  O a

Wyróżnienia: Lena Ramut - Gumisie

                     Marcel Stasiowski –  Gumisie

                      Emilia Wojdyła – Krasnale

                    Jakub Pyzik – Krasnale

                    Dominika Skocz – 0a

                    Wiktor Wojdyła – 0a

                   Gabriela Szarek – 0b

                   Artur Kolbusz – 0b

   Prace konkursowe można zobaczyć na wystawie w korytarzu szkolnym. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

 

                                                                                                    Danuta Rak

                                                                                           Kazimiera Gadzała

 

Czytaj więcej o: Międzygrupowy konkurs plastyczny „Kolorowa wiosna”

Spektakl pt. „Czar trzech słów”

2018-05-25
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Dnia 24 maja 2018 roku nasze przedszkole odwiedziła firma artystyczna „Zielony melonik”, która przedstawiła spektakl pt. „Czar trzech słów”. Celem tego przedstawienia było przypomnienie dzieciom trzech magicznych słów. Proszę, dziękuję i przepraszam- te piękne słowa wszyscy znamy, tylko, dlaczego tak rzadko ich używamy? Aktorzy zwrócili dzieciom szczególną uwagę na wartość tych słów. Zachęcili do praktykowania, bo przecież...

„, Gdy wypowiesz słowa trzy,

każde się otworzą drzwi,

i na twarzach wszystkich ludzi,

życzliwości uśmiech wzbudzisz.”

  Spektakl dla przedszkolaków został zorganizowany z funduszy Projektu " Maluchy na start ".

 

Beata Chajec

Czytaj więcej o: Spektakl pt. „Czar trzech słów”

Przedszkolak – patriota

2018-05-18
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   17 maja 2018 roku z pomocą pana Pawła Wałczyka pracownika Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa, dzieci z Przedszkola z Brzysk mogły uczcić Święto 3 Maja. Wszystkie grupy przedszkolne w ten dzień wybrały się, z flagami w rękach,  pod pomnik Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który znajduje się obok Urzędu Gminy Brzyska i tam wspólnie z panem Pawłem odśpiewaliśmy hymn narodowy oczywiście przyjmując prawidłową postawę oraz byliśmy świadkami podnoszenia flagi państwowej na maszt. Na końcu delegacja dwojga przedszkolaków uroczyście w imieniu wszystkich dzieci złożyła kwiaty pod pomnikiem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

   Spotkanie patriotyczne możemy uznać za udane.Bardzo dziękujemy pracownikom Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa za zorganizowanie spotkania, ale również podziękowania składamy pani Michalinie Wojdyle, mamie naszych dziewczynek za przygotowanie i podarowanie nam pięknego bukietu.

 

Czytaj więcej o: Przedszkolak – patriota

Konkurs Plastyczny " Moja mała Ojczyzna "

2018-05-03
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

 

   Obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonała okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na piękno miejsca, w którym mieszkamy.  W naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Moja mała Ojczyzna”, którego celem było zainteresowanie dzieci edukacją regionalną, inspirowanie do własnej pracy twórczej oraz wychowanie dzieci przez sztukę i dla sztuki.

   Komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor Agata Delikat, pani Danuta Biernacka wyróżniła następujące prace:

I miejsce:   Gabriela Szarek - O b

                    Emilia Jasicka - O b

II miejsce:  Julia Kras  - Krasnale

                    Katarzyna Materowska  - Krasnale

III miejsce:  Gabriela Kolbusz -  O a

                     Wiktoria Gumienna – Gumisie

Wyróżnienia: Mikołaj Bachórz – O a

                         Wiktor Gustek – Krasnale

                         Maja Żygłowicz – Gumisie

                         Justyna Pięta – Krasnale

                         Dominika Skocz – O a

Nagrodzone prace można oglądać na wystawie przygotowanej w szkole. Gratulujemy!

                                             

     Ewelina Adamik

Magdalena Pięta

Agnieszka Madejczyk

 

 

Czytaj więcej o: Konkurs Plastyczny " Moja mała Ojczyzna "

Międzyprzedszkolny Konkurs ' W zdrowym ciele, zdrowy duch "

2018-04-16
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W naszym przedszkolu 10 kwietnia 2018 roku odbył się kolejny raz konkurs dla przedszkolaków. Hasło konkursu brzmiało „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, którego celem było propagowanie pośród najmłodszych dzieci zdrowego i aktywnego stylu życia. Poprzez różne zagadki, zabawy, konkurencje sportowe dzieci mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami i wiadomościami na temat przewodni konkursu. 

   Konkurs otworzył pan dyrektor Wiesław Marcisz, który przywitał wszystkich uczestników, jury oraz opiekunów, dzięki którym dzieci mogły wziąć udział w tym przedsięwzięciu, życzył wszystkim wesołej i miłej zabawy. Udział w konkursie wzięły wszystkie przedszkola z naszej gminy. Za co bardzo dziękujemy. Każde  wydelegowało  po dwoje uczestników, którzy wspaniale się  zaprezentowali.

   W tym roku do jury zaprosiłyśmy panią dr Elżbietę Źrebiec, pana wójta Rafała Papciaka oraz panią dyrektor Agatę Delikat. Zadaniem jury było czuwanie nad poprawnym przebiegiem konkursu oraz podliczenie punktów i wyłonienie zwycięzców. Pani dr Elżbieta Źrebiec na bieżąco tłumaczyła i wyjaśniała dzieciom prawidłowe zachowania, aby zdrowo i aktywnie spędzać czas. Na zakończenie opowiedziała jak ona dba o zdrowe  swoje i swojej rodziny, potwierdzeniem tego było wykonanie przez nią szpagatu. Dzieci patrzyły z niedowierzaniem i zachwytem.

   Wyniki konkursu prezentują się następująco:

 I miejsce -  PRZEDSZKOLE z WRÓBLOWEJ

II miejsce -  PRZEDSZKOLE z BŁAŻKOWEJ

III miejsce - PRZEDSZKOLE z BRZYSK

IV miejsce -  PRZEDSZKOLE z LIPNICY DOLNEJ

   Konkurs odbył się w miłej i przyjaznej atmosferze, dzieci radziły sobie rewelacyjnie. Mimo różnych miejsc na podium, każdy uczestnik był wygranym ,otrzymał prezent od organizatorów,a każda placówka dyplom. Dyrektor wraz z organizatorkami serdecznie podziękowali jury za pracę i również wręczył każdemu podziękowanie za pomoc i udział w konkursie. Nie zapomnieliśmy o paniach, które przygotowały dzieci - one też otrzymały imienne podziękowania.

   Pani dr Elzbieta Źrebiec podziękowała za zaproszenie i obdarowała każdego uczestnika zdrowym i smacznym upominkiem. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe i zadowolone.

    Bardzo dziekujemy sponsorom , bez których byłoby nam trudno zorganizować  konkurs. Sponsorami byli:

  • Sklep BIEDRONKA,
  • Bank Spółdzielczy w Kołaczycach,
  • Piekarnia KOŁACZ w Kołaczycach,
  • Apteka z Brzysk.

 

DZIĘKUJEMY!!!

 Beata Chajec

Jolanta Piekarz

Danuta Rak

Kazimiera Gadzała

Czytaj więcej o: Międzyprzedszkolny Konkurs ' W zdrowym ciele, zdrowy duch "

Ogólnopolski program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”

2018-04-13
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Od 22 marca do 5 kwietnia 2018 r. w naszym przedszkolu realizowaliśmy ogólnopolski program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”. Celem programu było edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. Ponadto została poszerzona wiedza najmłodszych na temat zagadnień proekologicznych.

   Edukacyjną przygodę z maskotką programu – Zdrojkiem rozpoczęliśmy od wielkiego Święta Wody, które przypada 22 marca. W tym dniu w naszym przedszkolu królował kolor niebieski. Przedszkolaki ubrane w niebieskie stroje, z butelką wody w ręce zgłębiały tajniki wody. Do wspólnego świętowania chętnie włączyli się rodzice, którzy czytali przedszkolakom opowiadanie o wodzie i jej znaczeniu, brali udział w konkurencjach zręcznościowych, zabawach ruchowych, tworzyli z dziećmi piękne prace plastyczno – techniczne oraz podziwiali występy taneczne dzieci.

  W Dniu Wody przedszkolaki brały również udział w wielu zabawach badawczych, w czasie których dowiedziały się, co pływa, a co tonie w wodzie, sprawdzały, które produkty rozpuszczają się w wodzie, zobaczyły, jak barwniki spożywcze wymieszane z wodą zmieniają kolory tulipanów, przeprowadzały eksperymenty z wodą w różnych stanach skupienia. Dużo radości sprawiły przedszkolakom zabawy z chustą animacyjną i folią malarską oraz wyścigi papierowych łódek.

   Podczas zajęć dydaktyczno – wychowawczych został zrealizowany cykl sześciu zajęć dotyczący wody i zachowań proekologicznych, zgodny ze scenariuszami przygotowanymi przez realizatora programu.

I dzień – „Witaj przygodo!”

II dzień – „Tam, gdzie bije woda”

III dzień – „Drzewa są dla nas ważne”

IV dzień – „Tajemnice lasu”

V dzień – „Bądźmy eko”

VI dzień – „Niezwykła butelka”

   W towarzystwie Zdrojka dzieci poszerzyły wiedzę o wodzie. Dowiedziały się, co to jest woda, skąd pochodzi, jakie ma znaczenie dla ludzi, roślin i zwierząt, jakie ma zastosowanie w życiu codziennym oraz poznały sposoby oszczędzania wody. Ponadto rozszerzyły wiadomości na temat różnych gatunków drzew, roli wody w życiu drzew, poznały ekologiczne funkcje lasu, zapoznały się z korzyściami, jakie człowiek czerpie z lasu, poznały zasady segregowania odpadów, zrozumiały, czym jest recykling. Dzięki różnym formom aktywności dzieci nie tylko dowiedziały się więcej o wodzie, ale nauczyły się też,  jak zachęcić rówieśników  i rodziców do regularnego jej picia.

  Podsumowaniem tegorocznej edycji programu było zgłoszenie naszej placówki do ogólnopolskiego konkursu na zorganizowanie w przedszkolu Święta Wody i Zdrojka. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za aktywne włączenie się w świętowanie Dnia Wody w naszym przedszkolu.

                                                                                                                        

Wychowawczynie przedszkola

Czytaj więcej o: Ogólnopolski program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę!”