Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

Artykuły

Wiem co jem - spotkanie profilaktyczne

2018-12-10
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 05.12.2018r. w grupach 0 „a” i 0 „b” odbyły się zajęcia z Panią  Janiną Nowak pielęgniarką Ośrodka Zdrowia w Brzyskach. W  ramach realizacji akcji „Wiem co jem”pani Janina wyjaśniła  dzieciom na czym polega jej praca. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Tłumaczyła  dlaczego  należy  ograniczać słodycze  i słodkie napoje,  a zwiększyć  spożycie  warzyw  i  owoców. Wyjaśniła również  dzieciom w oparciu o ilustracje, że oprócz dobrego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna.

   Pani Janina w interesujący sposób przedstawiła dzieciom piramidę żywienia. Omawiała produkty żywnościowe  na kolejnych piętrach piramidy - od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowszych po te, które w odżywianiu powinny sie znaleźć  w niewielkich ilościach.

   Serdecznie dziękujemy pani Janinie za zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu.

 

Wychowawczynie

 

Czytaj więcej o: Wiem co jem - spotkanie profilaktyczne

Skarby mórz i oceanów

2018-12-10
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Dzieci z przedszkola miały możliwość oglądania wystawy zorganizowanej, dzięki p. Alicji Tomasik, której bardzo serdecznie dziękujemy na temat „Skarby mórz i oceanów”. Imponującą kolekcję okazów fauny mórz i oceanów zaprezentował p. Stanisław Jantura, kolekcjoner okazów flory i fauny mórz i oceanów. Przedszkolaki miały możliwość wysłuchania ciekawej prelekcji i obejrzenia ponad 500 okazów. Były to miedzy innymi unikatowe okazy mięczaków, rekina koralowego i plamistego, szczęki rekina ludojada, egzotyczna kolekcja ryb zamieszkujących głębiny oceaniczne, ciekawe okazy rozgwiazd, gąbek, jeżowców i ślimaków .

   Na wystawie nie zabrakło też kolekcji muszli ozdobnych oraz muszli największego ślimaka na świecie syrnixa, a także bursztynów z Morza Bałtyckiego. Wszystkich zachwycały piękne wyroby z pereł ,korali i bursztynów. Była to bardzo ciekawa lekcja przyrody, która na długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

Wychowawczynie przedszkola

 

Czytaj więcej o: Skarby mórz i oceanów

Wizyta Św. Mikołaja w Przedszkolu

2018-12-06
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”

 

   Czwartek…6 grudnia 2018r…..to długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Tegoroczna aura zasiała w serduszkach przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszego  przedszkola? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja  i ku radości dzieci  ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszego przedszkola wraz ze Śnieżynką zaraz z samego rana.

   Mikołaj- niezwykle przyjazny i uśmiechnięty chętnie rozmawiał z dziećmi, po czym nastąpił długo wyczekiwany moment… wręczania prezentów. Atmosfera była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Mikołaj nie zapomniał także o paniach uczących w przedszkolu….hm….pewnie też były grzeczne. Każda z grup w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki wyrecytowała dla Świętego Mikołaja wierszyk i zaśpiewała piosenkę. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym wyjątkowym Gościem.Gdy tylko Mikołaj się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rączkach dzieci zostały otworzone. Bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały.

   “Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i za radość jaką podarowałeś naszym kochanym dzieciom. Do zobaczenia za rok!”.

 

Wychowawczynie przedszkola

 

 

 

 

Czytaj więcej o: Wizyta Św. Mikołaja w Przedszkolu

Przedstawienie cyrkowe

2018-12-06
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

 

   4 grudnia 2018r.  naszą szkołę odwiedzili artyści cyrkowi, którzy zaprezentowali uczniom i naszym przedszkolakom bogaty program artystyczny, zawierający elementy  żonglerki, tresury zwierząt, akrobacji, a także sztuki iluzji. Na scenie pojawiły się tresowane zwierzęta: gołębie, pieski i bardzo groźny wąż.

   Wszystkim obecnym dopisywał dobry humor. Niektórzy nasi uczniowie mieli możliwość, choć na chwilę pojawić się na scenie i spróbować swoich sił w żonglerce czy pokazie iluzjonistycznym.  Zabawa była wspaniała, wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, podziwiali niezwykłe umiejętności akrobatyczne artystów. Nie zabrakło emocji a nawet strachu, zwłaszcza gdy trzeba było trzymać ogromnego węża na własnych rękach albo chociaż dotknąć gładkiej i zimnej skóry długiego, beznogiego gada.

      Zresztą zobaczcie sami- zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Wychowawczynie przedszkola

 

Czytaj więcej o: Przedstawienie cyrkowe

Magiczne Andrzejki w przedszkolu – święto wróżb i czarów

2018-12-05
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

  

   29 listopada 2018r. w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowaliśmy Andrzejki, które z roku na rok są już tradycją.  Dzień ten, był pełen radosnych zabaw i wróżb, które miały uchylić przedszkolakom wrota do nieznanej przyszłości.

   Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, lania wosku, wróżenia za pomocą wirującej butelki i plastikowych kubeczków, cukierków z wróżbą czy losowania z magicznego pudełka. Swoją przyszłość dzieci poznawały  również losując przedmioty, które przepowiadały jaki zawód będą wykonywać gdy dorosną. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec imprezy przedszkolaki skosztowały pyszną owocową galaretkę przygotowaną przez wspaniałe Mamy, soczek owocowy i słodką przekąskę.

   W tym dniu w przedszkolu panował wyjątkowy i radosny nastrój, zabawa była bardzo udana, a  dzieci wróciły do domu w dobrych humorach.

 

                                               Wychowawczynie przedszkola

 

Czytaj więcej o: Magiczne Andrzejki w przedszkolu – święto wróżb i czarów

PODSUMOWANIE PROJEKTU „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

2018-11-29
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Nasze przedszkole w dniach 19.11.18 – 23.11.2018 we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Jaśle po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. W ww. tygodniu został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci 6-letnich z grup 0”a” i 0 „b”: Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymu, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”. Podczas realizacji zajęć, przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną, dowiedziały się skąd może wydobywać się dym, jakich jest kolorów i co to może oznaczać. Dzieci wykonywały prace plastyczne pt. „Nie pal przy mnie” oraz inne promujące czyste powietrze, nie zabrakło również piosenek.

    Realizując program edukacyjny, spotykamy się z ogromnym zadowoleniem wśród dzieci, które zawsze chętnie uczestniczą w realizacji takich działań oraz akceptacji rodziców, którzy zawsze chętnie wspierają program ,służąc swoją pomocą.

 mgr Joanna Nowak

mgr Jolanta Piekarz

Czytaj więcej o: PODSUMOWANIE PROJEKTU „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Dzień Pluszowego Misia

2018-11-28
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   25 listopada przypada jedno z najsympatyczniejszych uroczystości. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś Paddington, Coralgol, Uszatek, Jogi, Puchatek i inne misie obchodzą swoje święto.

   Dzieci z grup: Maluchy, Gumisie oraz Krasnale przyniosły z domu ulubione maskotki misiów i razem z nimi wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia, obejrzały prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Następnie obejrzały projekcję popularnej bajki „Miś Uszatek”. Bawiły się przy misiowych przebojach, była gimnastyka z misiem oraz zabawy z chustą animacyjną. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

 

Sabina Chajec

Justyna Kmiotek

Magdalena Pięta

Ewelina Adamik 

Czytaj więcej o: Dzień Pluszowego Misia

Multimedialna wycieczka 6-latków po Gminie Brzyska

2018-11-27
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Znajomość nazwy swojej miejscowości, jej najatrakcyjniejszych miejsc, historii i legend to tylko niektóre z zagadnień znajdujących się w założeniach podstawy programowej. Dzieci bardzo lubią zajęcia z edukacji patriotycznej, dlatego też zorganizowano w dniu 21.11.2018r. spotkanie z panem Pawłem Wałczykiem instruktorem ds. kultury, pracownikiem Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w  Brzyskach. Pan Paweł Wałczyk zabrał nas na multimedialną wycieczkę po Gminie Brzyska, podziwialiśmy przyrodę oraz obiekty zabytkowe. Odwiedziliśmy na górze Liwocz platformę widokową z otaczającą  ją panoramą (okoliczne wsie, miasteczka, a nawet szczyty Tatr), studnię z źródlaną wodą siarkową tzw. śmierdzące źródełko. Podziwialiśmy zabytki architektury: zespół pałacowo - parkowy rodziny Kotarskich w Brzyskach, neogotycki kościół parafialny w Brzyskach, w Lipnicy Dolnej modrzewiowy dworek ziemiański z przepięknie zdobionym gankiem rodziny Rylskich, dwa cmentarze w Błażkowej z okresu I wojny, a w Ujeździe najwyższy w Polsce (40m) krzyż. Największym jednak zainteresowaniem  przedszkolaków cieszyła się prezentacja legend związanych z górą Liwocz (Legenda o królowej Jadwidze, …o mieście na górze Liwocz , …o śpiących rycerzach,…o dębie, …o rysowanym kamieniu).   

   Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały książkę pt. „W dorzeczu Wisłoka i Wisłoki”. Dziękujemy za ciekawe spotkanie!

 

Jolanta Piekarz

Joanna Nowak

 

Czytaj więcej o: Multimedialna wycieczka 6-latków po Gminie Brzyska

Dzień Patriotyczny w Przedszkolu

2018-11-20
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   6 listopada 2018 roku nasze przedszkole  włączyło się do świętowania 100 - lecia Niepodległości. Był to dzień w którym wszystkie dzieci przyszły do przedszkola uroczyście ubrane w strojach ludowych, bądź biało-czerwonych. Zaraz po śniadaniu wszystkie grupy zebrały się w jednej sali, aby wspólnie odśpiewać hymn. Po czym, sześciolatki odtańczyły „Krakowiaka” oraz przedstawiły recytację wiersza „Kto Ty jesteś?”, Maluchy i Krasnale pokazały jak bawią się w zabawy ludowe „Ojciec Wirgiliusz” i „Uciekaj myszko”,a Gumisie recytowały wiersz „Powiewa Flaga”. Po występach przedszkolaki rozeszły się do swoich sal, gdzie na forum grup przedstawiły „Pokaz Mody Patriotycznej”.

   Każda wychowawczyni w ten uroczysty dzień starała się przybliżyć dzieciom, dlaczego właśnie 11 listopada świętujemy w taki, a nie inny sposób, poprzez czytanie rożnych opowiadań, książek i historycznych wydarzeń. Na koniec tego uroczystego dnia każda grupa wykonała pracę plastyczną związaną z tematyką patriotyczną, które ostatecznie zawisły na gazetkach przedszkolnych.

   Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci na ten uroczysty dzień.

Wychowawczynie przedszkola

Linki do występów przedszkolaków:

https://youtu.be/w3aRkIZAaHg – Hymn narodowy

https://youtu.be/8GLXIhhiqyM – Krakowiak

https://youtu.be/i2r-mQlRQ-Q – Kto Ty jesteś? Władysław Bełza

 

 

 

 

Czytaj więcej o: Dzień Patriotyczny w Przedszkolu

Uroczyste wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Moja Mała Ojczyzna”

2018-11-14

„Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc,

aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość’

uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych

i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro,

jakim jest wolna ojczyzna”.

                                                                           (Jan Paweł II).

 

   W dniu 11 listopada 2018 r. podczas Gminnych obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości, odbyło się uroczyste rozdanie nagród, w związku z rozstrzygniętym Gminnym Konkursem Plastycznym „Moja Mała Ojczyzna”.

   Przy pięknej oprawie autorzy prac i ich wychowawcy odebrali z rąk Pana Rafała Papciaka,  Wójta Gminy Brzyska dyplomy, nagrody i imienne podziękowania.

   Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach i organizatorzy Gminnego Konkursu Plastycznego „Moja Mała Ojczyzna” dziękują Panu Rafałowi Papciakowi, Wójtowi Gminy Brzyska za objęcie Honorowym Patronatem ww. konkursu.

   Składamy również podziękowania dla sponsorów:

-       Wójt Gminy Brzyska,

-       Jeronimo Martins SA,

-       Bank Spółdzielczy w Kołaczycach,

-       Delikatesy Marek Tobiasz.

https://www.facebook.com/parafiawbrzyskach/photos/ms.c.eJw9k9kRxDAIQzva4TJH~;43tRFj~_fAGDBGROTY2lyomI8xtwHrDkZZuN22XXZSFblX3fyI24~_~_WQZV3u2frF~_hLgLOavHjvM981v6tt6euvN0a~_~;9KuX0MN~_Ix3eVcN4oZ4P66kj34L9Vk9RTxve2~;pvdcTN63LIFz~_571tWn199LSLQx3zJr59M3XzNwPs7z1avrffyc~;NZrwr9h~;3KEM9zuRV88tabr790UG9hPzpORn4n8~_ss02~;r5lNfJ~;Rpsx84ydqYjzbnZ~;BXzfdh6~_~;Wl1l~;QX9j8FfD~_fnOj34V887nX32Z7~;WAe7g~;cCl5cM9e7L~;378H5zUCP08~;BPs14TzV7D4f7g~;7mfvRgH92MC~_Zteectvvry~_lP8O2HnzscE~;vXFZ~;cR3Mc02N~;7vScN~;h~_4f3l6bO~_peE~;faZvM27~;jPkZ4H~_O7X~;rd~;9Ur~;9rW3Sg~-.bps.a.957978921054479/957979667721071/?type=3&theater

 

Jolanta Piekarz

Beata Chajec

Czytaj więcej o: Uroczyste wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Moja Mała Ojczyzna”