Aktualności - Rok szkolny 2017/2018

Artykuły

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

2017-09-04
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   Dnia 4 września 2017r. w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018.

    Oficjalną część uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Dyrektor szkoły, pan Wiesław Marcisz przywitał wszystkich zgromadzonych – uczniów, rodziców, pracowników Szkoły Podstawowej, Przedszkola i Gimnazjum w Brzyskach. Następnie przedstawił krótkie sprawozdanie z realizacji przygotowania placówki do nowego roku szkolnego, w szczególności z przeprowadzonego w czasie wakacji remontu sali gimnastycznej. Wszystkim nauczycielom życzył wytrwałości i sukcesów w pracy z uczniami.

    Po przywitaniu rozpoczęła się część artystyczna, w czasie której uczniowie wierszem, piosenką i tańcem pożegnali minione wakacje oraz przywitali nowy rok szkolny. Nie zapomnieli również o tym, co wydarzyło się 78 lat temu – 1 września 1939 roku.

  Po części artystycznej życzenia z okazji nowego roku szkolnego złożył również Wójt Gminy Brzyska, pan Rafał Papciak. Później uczniowie wraz z wychowawcami udali się do wyznaczonych klas na krótkie spotkanie.

 

Agata Delikat

Dorota Kita

Bogusława Madej

 

Czytaj więcej o: Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Spotkanie autorskie z Agnieszką Grzelak

2017-09-22
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

     21.09.2017 roku w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Grzelak, w kórym uczestniczyli uczniowie klas VII naszej szkoły.

   Agnieszka Grzelak pisze bajki dla dzieci, książki o tematyce fantastycznej, a także literaturę kobiecą. Amatorsko zajmuje się sztuką użytkową i malarstwem. Ważniejsze utwory poetki to: „Herbata szczęścia”, „Bajki dla moich córek”, „Magiczne kształty”, „Cukierki”, „Córki Szklarki”, „Matecznik”, „Gobelin z zamkiem w tle”.

   Autorka prowadziła spotkanie w formie dialogu z słuchaczami. Opowiedziała historię swojego życia.  W swoich utworach pisze, aby żyć zgodnie z uczuciami i nie zapominać o realizacji  marzeń. Zachęcała  do czytania książek, bo one pomagają w trudnych chwilach życia człowieka.

   Po spotkaniu uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego w Jaśle. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali pamiątki i arcydzieła muzealne i słuchali opowieści przewodnika o dorobku naszego regionu, o korzeniach naszych przodków, o tym, czym się zajmowali, jak żyli i co pozostawili po sobie dla przyszłych pokoleń.

 

Elżbieta Fundakowska, Anna Madejczyk, Jadwiga Żółtek

           

 

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z Agnieszką Grzelak

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2017-10-03
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   Uczniowie naszej szkoły ponownie włączyli się do świętowania „VII  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia”- bezpłatnej akcji, która odbywa się corocznie w ostatni piątek września. Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski założyciel Wydawnictwa WKM Rachmistrz. Głównym celem akcji jest zachęcanie dzieci i młodzieży do zainteresowania matematyką poprzez wprowadzenie zabawowej formy sprawdzania znajomości tabliczki mnożenia także  wśród osób starszych.  Główne motto akcji „Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie   przygotowali  kolorowe plakaty, którymi ozdobili korytarze  i sale lekcyjne naszej szkoły. Na lekcjach matematyki zmierzali się z ciekawymi zadaniami i rebusami i grami logicznymi związanymi ze znajomością tabliczki mnożenia.  

   W szkole został przeprowadzony Szkolny Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia” w którym udział wzięło siedem dwuosobowych zespołów klasowych, uczniów klas IV-VII. Uczniowie zmagali się z sześcioma łamigłówkami matematycznymi w czasie 45 minut.

   Wśród uczestników największą umiejętnością logicznego i szybkiego myślenia wykazali się:

I miejsce: Kl. V a: Emilia Gustek i Kamila Krajewska -  40 p.

II miejsce: Kl. VII b: Emilia Mikoś i Jowita Wojdyła – 39  p.

III miejsce: kl.VI:  Adrian Madejczyk i Dawid Niezgoda - 37 p.

   „Szkolnymi Mistrzami Tabliczki Mnożenia: zostali uczniowie kl. Va: Emilia Gustek i Kamila Krajewska

Specjalnie komisje powołane spośród uczniów najlepiej znających tabliczkę mnożenia sprawdzały w czasie przerw międzylekcyjnych  znajomość tabliczki mnożenia nie tylko młodszych kolegów i koleżanki ale również nauczycieli i pracowników obsługi. Osoby,  które pomyślnie zdały egzamin z tabliczki mnożenia otrzymywały  specjalny certyfikat  EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.

   Wiele pozytywnych emocji towarzyszyło wszystkim, nie tylko sprawdzającym  znajomość tabliczki mnożenia,  ale także odpowiadającym na pytania uczestnikom.

 

Lucyna Nocek

Elżbieta Dziedzic

 

Czytaj więcej o: VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Podziękowanie dla Firmy GUARDI - OBA Sp. z.o.o.

2017-10-05
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

   Dyrekcja w imieniu całej Społeczności Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzyskach składa na ręce Pana Wojciecha Taraby - serdeczne podziękowania dla Firmy GUARDI - OBA  Sp. z.o.o. z Jasła za zasponsorowanie pięknych i trwałych elementów ogrodzeniowych przy szkolnych placach zabaw za kwotę ok. 4.000,00 zł. Wyrażamy swoją wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę, życzymy Państwu powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń oraz sukcesów zwodowych.

   Głęboko wierzymy, że okazana nam pomoc i przyjazna dłoń będzie nas wspierać w dalszej pracy dla dobra naszych dzieci Uśmiech

Czytaj więcej o: Podziękowanie dla Firmy GUARDI - OBA Sp. z.o.o.

Świetlicowy konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”

2017-10-09
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   Początek roku szkolnego to nie tylko powrót uczniów do szkolnych ławek, ale i czas wzmożonego ruchu drogowego. Wielu uczniów dopiero rozpoczyna szkolną przygodę, część po wakacyjnej przerwie wraca do szkoły trochę roztargniona, a nawet mała chwila nieuwagi może zakończyć się niebezpieczną sytuacją na drodze. Dlatego wrześniowa tematyka dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest bardzo ważna. Stąd też wychowankowie świetlicy szkolnej bardzo chętnie brali udział w zajęciach o tejże tematyce. Ochoczo  udzielali odpowiedzi na wiele pytań związanych z bezpieczeństwem, wskazywali różne znaki drogowe, aktywnie brali udział w zabawie muzyczno – ruchowej „Światła drogowe”, pamiętając o właściwym zachowaniu przed przejściem dla pieszych.

   Na zakończenie omawianej tematyki   dzieci wykonały rysunki konkursowe pt.: „Bezpieczna droga do szkoły”. Jury w składzie: p. dyr. Agata Delikat i p. Dorota Kita, oceniło prace zwracając uwagę na samodzielność wykonania. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce: Anna Maguda, kl. III

II miejsce: Emilia Golasińska, kl. IIa

III miejsce: Julia Klimczak, kl. Ia

Wyróżnienia: Maciej Wałczyk, kl. Ib oraz Martyna Mroczka, kl. IIa

Pozostali uczestnicy:

-        Julia Bokota, kl. Ia

-        Magdalena Tusińska, kl. Ia

-        Nikola Dziedzic, kl. Ia

-        Alicja Niezgoda, kl. Ia

-        Jakub Brzeżowski, kl. Ib

-        Patrycja Węgrzyn, kl. Ib

-        Jakub Wojnarski, kl. Ib

-        Szymon Żygłowicz, kl. Ib

-        Nikola Kawalec, kl. IIa

-        Oliwia Marcisz, kl. IIa

-        Milena Wachowicz, kl. IIa

-        Michał Łącki, kl. IIb

-        Marlena Gustek, kl. III

-        Natalia Surdel, kl. III

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: Świetlicowy konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”

Pasowanie na ucznia

2017-10-11
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

    Dnia 10 października 2017 r. w  Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzyskach  odbyło się  pasowanie na ucznia.

   Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego powitała zaproszonych na tę uroczystość gości: dyrekcję Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach, dyrektora Publicznego Gimnazjum w Brzyskach, księdza, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły, rodziców oraz uczniów.

   Podczas akademii  pierwszaki zaprezentowały program artystyczny złożony z wierszy, piosenek i tańca. Gromkie brawa publiczności były dowodem, że dzieci przygotowały się na szóstkę. 

   Po emocjonujących chwilach, nadszedł moment na najważniejszą część uroczystości – ślubowanie i pasowanie na ucznia szkoły. Uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie każde dziecko zostało przyjęte przez pana dyrektora – mgra Wiesława Marcisza do grona uczniów poprzez symboliczne dotknięcie wielkim ołówkiem. Wychowawczynie klas pierwszych wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Uśmiechnięci pierwszoklasiści otrzymali życzenia od pana dyrektora, który pogratulował im przyjęcia do braci uczniowskiej i życzył sukcesów w nauce. Uczniowie ze starszych klas zapewnili pierwszoklasistów o chęci pomocy w wypełnianiu obowiązków szkolnych.

    Na zakończenie uroczystości ks. Waldemar Krzeszowski pobłogosławił uczniów i poświęcił ich tornistry a rodzice wręczyli swoim pociechom słodkie upominki.

   Uroczystość dostarczyła dzieciom i ich rodzicom wielu miłych przeżyć i wzruszeń. Została uwieńczona pamiątkowymi zdjęciami. 

 

                                                                                           Małgorzata Przewoźnik

Maria Laskowska

Czytaj więcej o: Pasowanie na ucznia

Wycieczka do Krosna - Bóbrki

2017-10-11
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   W dniu 5 października 2017 r. odbyła się szkolna wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krośnie, Zespołu Parków Krajobrazowych w Dukli i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. W wycieczce uczestniczyło 39 uczniów z klas IV i VI wraz z nauczycielami - panią Martą Rak, Tomaszem Trznadlem organizatorem Alicją Bochnią - Tomasik.

   W Stacji Meteorologicznej zwiedziliśmy ogródek meteorologiczny. Zapoznaliśmy się z urządzeniami meteorologicznymi: termometrami, deszczomierzami, wiatromierzami, barometrami i heliografem. Dowiedzieliśmy się, na czym polegają obserwacje meteorologiczne, poznaliśmy urządzenia za pomocą, których możliwe jest prognozowanie pogody, w jaki sposób wykonywane są pomiary i obserwacje hydrologiczne i meteorologiczne.Uczniowie zobaczyli jak wygląda przesyłanie danych ze stacji, sporządzanie map synoptycznych oraz jak działa system ostrzegania jednostek administracji państwowej o niebezpiecznych zjawiskach.

   Następnie udaliśmy się do Zespołu Parków Krajobrazowych, gdzie odbyła się projekcja filmów przyrodniczych. Pan Ignacy Bielecki przekazał dzieciom podstawową wiedzę o Karpackich Parkach Krajobrazowych a następnie omówił, w oparciu o ekspozycję edukacyjno-przyrodniczą, zwierzęta i rośliny żyjące w naszym otoczeniu. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki i zdjęcia zwierząt chronionych w naszym otoczeniu.

   W dalszą podróż udaliśmy się do Bóbrki, miejscowości związanej ze znaną postacią naszego regionu - Ignacym Łukasiewiczem. Znajduje się tutaj jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej, które powstało w celu udokumentowania rozwoju przemysłu naftowego. Zapoznaliśmy się  tam z  metodą eksploatacji ropy naftowej oraz życiem i działalnością Łukasiewicza. Uczniowie zobaczyli ropę naftową w stanie naturalnym, XIX - wieczne kopanki (szyby naftowe) oraz pospacerowali pięknymi alejkami pośród lasu. Do najcenniejszych zabytków muzealnych należą: kopanka Franek wykonana ręcznie około 1860 roku, kopanka Janina, warsztat mechaniczny, drewniana kuźnia. Znajdują się w nich najprostsze maszyny obróbcze, między innymi tokarka i wiertarka napędzana ręcznie za pośrednictwem pasów transmisyjnych. Zwiedziliśmy również Dom Łukasiewicza, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną, nawiązującą do pierwszej pracy Ignacego Łukasiewicza. Prezentowane są tam również słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.

   Wycieczka, choć w mało sprzyjającej pogodzie była bardzo ciekawa i gorąco polecamy ją wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić tych wspaniałych miejsc.

 

                                                                                                          Alicja Bochnia - Tomasik

Czytaj więcej o: Wycieczka do Krosna - Bóbrki

Podróże do kosmosu

2017-10-15
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   W dniu 11 października 2017 roku uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w pokazach w przenośnym planetarium, kopule, o kształcie półkuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej.

   Poznaliśmy aktualne dzienne i nocne niebo: Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, kometę i deszcz meteorów, czyli Układ Słoneczny. Na rozgwieżdżonym niebie obejrzeliśmy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, zobaczyliśmy jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, czyli poznaliśmy konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dowiedzieliśmy się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa. Nauczyliśmy się rozpoznawać niektóre gwiazdozbiory i poznaliśmy związane z nimi mity. Poznaliśmy pojęcia: zodiak, ruch wirowy i obiegowy, układ geocentryczny i heliocentryczny. Obejrzeliśmy mgławice i galaktyki, czyli obiekty głębokiego nieba.

   Mam nadzieję, że udział w tej lekcji zachęcił do zdobywania wiedzy dotyczącej przestrzeni kosmicznej.

 

 

Edyta Żyguła-Matysik, Marta Rak, Alicja Bochnia - Tomasik

Czytaj więcej o: Podróże do kosmosu

Wyprawa do Indii

2017-10-17
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   W dniu 5 października 2017 roku w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z podróżnikiem, który tym razem podzielił się wrażeniami z wyprawy do Indii – drugiego pod względem ludności państwa świata. Podczas spotkania, pan Maciej Kras opowiedział o swoich przeżyciach, trudnościach oraz zabawnych sytuacjach, które miały miejsce w czasie wyprawy. Podczas prezentacji połączonej z pokazem zdjęć uczniowie poznali m.in.
- Delhi – ogromną aglomeracje zamieszkiwaną przez kilkanaście milionów ludzi, w której można zobaczyć bogate pałace i najstraszniejsze dzielnice nędzy,

- Tadż Mahal – piękne mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana pochodzącego z dynastii Wielkich Mongołów dla upamiętnienia ukochanej zmarłej żony,

- dowiedzieli się, że Indie to kraj wielkich kontrastów,

- zobaczyli słynne niebieskie miasto,

- rzekę Ganges – najbardziej zanieczyszczoną rzekę świata, która jest świętą rzeką hindusów,

- odbyli podróż na grzbiecie wielbłąda, przez majestatyczną pustynię Thar,

- dowiedzieli się też dlaczego po ulicach spacerują „święte krowy”.

   Spotkanie było ciekawą formą  popularyzacji wiedzy o świecie i cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów klas 4-7.

 

Marta Rak, Alicja Bochnia-Tomasik

Czytaj więcej o: Wyprawa do Indii

Lech Poznań Football Academy

2017-10-18
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   24 września 2017 roku miało miejsce wielkie otwarcie szkółki piłkarskiej Lech Poznań Football Academy oddział Kołaczyce. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Wiesława Marcisza, treningi odbywają się również w pobliskiej miejscowości - Brzyska. Pan Dyrektor bezpłatnie użyczył salę gimnastyczną oraz przylegające do szkoły boisko wielofunkcyjne. Treningi przeprowadzane są w każdy poniedziałek i w każdą środę w godzinach 15.30 -17.00.

   W tym momencie w Brzyskach trenuje grupa 7-9 latków. Wszystkich chętnych z miejscowości Brzyska oraz pobliskich lokalizacji zapraszamy serdecznie do zapisywania dzieci. Każde dziecko jest mile widziane i może należeć do struktur szkółki piłkarskiej Lecha Poznań.

 

Maciej Cywka
 
Menadżer ośrodka STRZYŻÓW i KOŁACZYCE
Czytaj więcej o: Lech Poznań Football Academy