Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

Artykuły

Spotkanie z Agnieszką Frączek

2018-03-26
Powiększ zdjęcie

  

 

 

 

 

 

   23 marca 2018 roku w Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie z pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IIa naszej szkoły.

    Pani Agnieszka Frączek mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką i leksykografem, a przede wszystkim poetką. Tematyka jej utworów jest zabawna, mająca na celu zachęcanie młodego pokolenia do czytania. Motywem przewodnim jest poprawna polszczyzna. Dorobek pisarski autorki jest bardzo duży. Bestsellerem jest książka pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Do innych znanych utworów należą m.in.: „Słoń na hulajnodze”, „Chichopotam”, „Zielono mi”, „Śmiechu warte”, „Wyliczanki bez trzymanki”, „Gdy przy słowie jest przysłowie”, „Kochana mamusia”.

   Agnieszka Frączek prowadziła spotkanie w formie dialogu z dziećmi. Łatwo nawiązywała kontakt ze słuchaczami. Na pytania udzielała wyczerpujących i zadowalających odpowiedzi. Podczas spotkania czytała fragmenty utworów, śledząc wspólnie z dziećmi napotkane błędy językowe. Wyjaśniła, jak ważna jest poprawna wymowa w życiu codziennym. Po spotkaniu dzieci zakupiły książki autorki, w których otrzymały pamiątkowe autografy od Pani Agnieszki. Wspólne zajęcie było dodatkową przyjemnością i radością.

 

Krystyna Maculak, Anna Madejczyk

 

 

Czytaj więcej o: Spotkanie z Agnieszką Frączek

Spotkanie autorskie z Agnieszką Grzelak

2017-09-22
Powiększ zdjęcie

     

 

 

 

 

 

     21.09.2017 roku w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Grzelak, w kórym uczestniczyli uczniowie klas VII naszej szkoły.

   Agnieszka Grzelak pisze bajki dla dzieci, książki o tematyce fantastycznej, a także literaturę kobiecą. Amatorsko zajmuje się sztuką użytkową i malarstwem. Ważniejsze utwory poetki to: „Herbata szczęścia”, „Bajki dla moich córek”, „Magiczne kształty”, „Cukierki”, „Córki Szklarki”, „Matecznik”, „Gobelin z zamkiem w tle”.

   Autorka prowadziła spotkanie w formie dialogu z słuchaczami. Opowiedziała historię swojego życia.  W swoich utworach pisze, aby żyć zgodnie z uczuciami i nie zapominać o realizacji  marzeń. Zachęcała  do czytania książek, bo one pomagają w trudnych chwilach życia człowieka.

   Po spotkaniu uczniowie udali się do Muzeum Regionalnego w Jaśle. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali pamiątki i arcydzieła muzealne i słuchali opowieści przewodnika o dorobku naszego regionu, o korzeniach naszych przodków, o tym, czym się zajmowali, jak żyli i co pozostawili po sobie dla przyszłych pokoleń.

 

Elżbieta Fundakowska, Anna Madejczyk, Jadwiga Żółtek

           

 

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z Agnieszką Grzelak

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

2016-09-29
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

    Dnia 27 września 2016 roku uczniowie klas IV i VI Szkoły Podstawowej w Brzyskach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetą Pawłem Beręsewiczem w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle. Paweł Beręsewicz jest autorem wielu powieści, opowiadań i wierszy adresowanych do młodych czytelników. Jego utwory to: „Na przykład Małgośka”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Co tam u Ciumków?”, „Lalki Dorotki”. Za swoje książki wielokrotnie otrzymał nagrody literackie. Poeta jest też tłumaczem i współautorem wielu słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich.

    Podczas spotkania autor w ciekawy sposób zachęcał do czytelnictwa opowiadając o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając najciekawszych wątków. Poeta prowadził rozmowę przy filiżance kawy - w formie dialogu z słuchaczem. Każdy z poruszanych przez nich tematów rozbudzał wśród  młodzieży miłość do literatury.

    W tym dniu uczniowie zwiedzili też wystawy Muzeum Regionalnego w Jaśle. Wysłuchali opowieści przewodnika o tradycjach regionu jasielskiego i obejrzeli ciekawe eksponaty pochodzące z naszych ziem oraz wyroby i rękodzieła twórców naszych przodków.

 

Elżbieta Fundakowska

Anna Madejczyk

 

 

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

Warsztaty literackie "Dzieci z Krainy Niesnu"

2015-09-23
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

 

     21 września 2015r uczennice naszej szkoły: Anna Bodek, Gabriela Dębiak, Martyna Madejczyk, Anita Reczek, Julia Szarek uczestniczyły w warsztatach literackich „Dzieci z Krainy Niesnu” zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

   Inspiracją do zorganizowania spotkania była książka Joanny Preisner i Jakuba Bogusza  „Dzieciaki z Krainy Niesnu - Tajemnica Strażnika” .

    Książka skierowana jest do młodych czytelników. Porusza ważny problem tolerancji. Amelka, bohaterka książki, uświadamia szkolnym kolegom, że „inny” wcale nie znaczy gorszy. Do tajemniczej krainy znajdują wejście dzieciaki, mające problem z zasypianiem.

    Pani J. Preisner - współautorka książki - ciekawą opowieścią o Krainie Niesnu, przeniosła dziecięce umysły w świat wyobraźni i uwolniła ich twórczą kreatywność. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zabawach, a potem realizowały swoje marzenia, tworząc własną krainę przy pomocy kolorowych kredek.

   Wszystkie dzieci pragną być szczęśliwe, a my dorośli powinniśmy im w tym pomóc. Ciekawa książka, rozmowy, spotkania, pomagają i uczą tak żyć, by dawać radość innym.

                    

                                       Anna Madejczyk

Czytaj więcej o: Warsztaty literackie "Dzieci z Krainy Niesnu"

Spotkanie z pisarką Joanną Olech

2014-11-19
Powiększ zdjęcie

     

 

 

 

 

 

    18 listopada 2014r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Olech. Uczestniczyły w nim uczennice naszej szkoły z klasy IVb: Gabriela Dziedzic, Emilia Madejczyk, Emilia Mikoś, Sandra Wachowicz, Jowita Wojdyła.

Joanna Olech jest znaną i lubianą autorką i ilustratorką  książek dla dzieci. Jej debiutem pisarskim była „Dynastia Miziołków” – zabawna powieść w formie pamiętnika, która stała się dziecięcym bestsellerem. W 1997 r. na rynku pojawiła się druga powieść autorki „Gdzie diabeł mówi… do usług”. Jej „Czerwonego Kapturka”  wyróżniono w konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005.  Popularność zdobyły również utwory  „Kto ty jesteś?” oraz „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”.         

W trakcie spotkania pisarka przybliżyła słuchaczom swoją twórczość. Zdradziła,  jak to się stało, że została pisarką i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich bohaterach.  Atrakcją dla dzieci były zabawy, konkursy, quizy rysunkowe oraz słodkie nagrody.

          Miłą pamiątką dla uczestników pozostaną autografy i dedykacje w książkach, które można było zakupić po zakończeniu spotkania.

Pamiątkowe zdjęcie i pożegnanie autorki gorącymi brawami było wyrazem podziękowania za miłe i ciekawe spotkanie.

 

                                                                                                                             Anna Madejczyk

http://www.terazjaslo.pl/2014/11/mama-dynastii-miziolkow-w-bibliotece/

Czytaj więcej o: Spotkanie z pisarką Joanną Olech

Spotkanie z pisarką Melanią Kapelusz / zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Jaśle

2014-09-25
Powiększ zdjęcie

       

 

 

 

 

 

       23 września 2014 roku uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej w Brzyskach wzięli udział w spotkaniu z pisarką Melanią Kapelusz zorganizowanym przez MBP w Jaśle  w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Melania Kapelusz mieszka we Wrząsowicach pod Krakowem. Jest absolwentką prawa i studiów literacko – artystycznych na UJ. Publikuje w „ Świerszczyku”. Dużą popularność przyniosły jej książki: „Kinga i co z niej wyrośnie”, „Koty, czyli historie pewnego podwórka” oraz „ Krasnoludki”. W swojej twórczości niezwykle umiejętnie łączy humor z łagodną dydaktyką.

      Autorka opowiedziała zebranym o swoich książkach, o tym jak powstają i skąd rodzą się w jej głowie pomysły na pisanie. Dzieci aktywnie włączyły się w zaproponowane przez gościa zabawy, zadawały liczne pytania. Najwięcej emocji wzbudziła lekcja przedstawiania młodych czytelników. Na zakończenie mali czytelnicy otrzymali autografy autorki i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

        Dodatkową atrakcją było zwiedzenie ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Jaśle. Przewodnik opowiadał o życiu naszych przodków i pokazywał eksponaty z dawnych lat.

      Dzieci powróciły do domu z myślą, że opowiedzą wszystko swoim rodzicom i dziadkom, a na dobranoc przeczytają bajkę Melanii Kapelusz.

 

 

Anna Madejczyk 

Bogusława Madej

Czytaj więcej o: Spotkanie z pisarką Melanią Kapelusz / zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Jaśle

Spotkanie z pisarką Katarzyną Majgier

2013-11-19
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

 

      14 listopada 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Majgier, na które zostali zaproszeni uczniowie klas szóstych naszej szkoły. Katarzyna Majgier to współczesna autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisać zaczęła już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a jej pierwszą  książką była "Amelka". Popularnością wśród nastolatek cieszy się cykl utworów o Ani Szuch, na który składa się kilka tytułów: "Trzynastka na karku", "Marzycielka", "Po co mi chłopak", "Miłość ci wszytko wybaczy". Spotkanie z młodzieżą polegało na prowadzeniu partnerskiego dialogu. Pisarka wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania. Opowiadała o swoim życiu mocno powiązanym z pracą pisarską. Zachęcała do czytania. Podkreślała, że książki stanowią często drogę rozwiązywania wielu problemów. Starała się obudzić w młodzieńczych umysłach pasję do czytania. Pisarka swą miłość do młodzieży przelała na papier. Wydała wiele książek. Nasi uczniowie tuż po spotkaniu zakupili kilka z nich. Spontaniczność Katarzyny Majgier, doskonały kontakt z młodzieżą sprawiły, że było to spotkanie niezwykle fascynujące, a miłą pamiątką pozostaną fotografie, dedykacje i autografy.

 

http://www.jaslo4u.pl/grubsza-wygrywa-spotkanie-z-katarzyna-magier-newsy-jaslo-15919                                                                               

      Anna Madejczyk

Czytaj więcej o: Spotkanie z pisarką Katarzyną Majgier

Spotkanie z autorem- Łukaszem Dębskim

2013-11-19

 

 

      15.10.2013r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Jaśle zorganizowała spotkanie z Łukaszem Dębskim - autorem książek dla dzieci, na które zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzyskach. Autor Łukasz Dębski serdecznie powitał wszystkich przybyłych . Następnie rozpoczęła się prezentacja utworów poety przez wybranych przedstawicieli poszczególnych szkół.Uczennica naszej szkoły Sandra Wachowicz wygłosiła wiersz "Lokaj i korale". W nagrodę otrzymała książkę z autografem autora oraz słodycze dla kolegów i koleżanek.Kolejną częścią spotkania były wesołe, a zarazem kształcące zabawy prowadzone przez autora Łukasza Dębskiego. Był to sprawdzian ze znajomości alfabetu, egzamin ze słuchania ze zrozumieniem i wyścigi w najsprawniejszym czytaniu wierszy łamiących języki. Tutaj również nasza uczennica Sandra Wachowicz wykazała się niezwykłym talentem. Na zakończenie spotkania wszyscy obejrzeli film animowany na podstawie książki Łukasza Dębskiego i Anny Kaszuby - Dębskiej pt."Felicjanek 10".  Spotkanie z autorem dostarczyło wrażeń, które pozostaną w pamięci dzieci na zawsze.

 

Anna Madejczyk

Czytaj więcej o: Spotkanie z autorem- Łukaszem Dębskim

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie