Jesteś tutaj: Start / Świetlica

Świetlica

Artykuły

„Cała Polska Czyta Dzieciom”

2018-06-15
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc za myślą Wisławy Szymborskiej wychowankowie świetlicy włączyli się do tej najpiękniejszej zabawy. Podczas codziennych zajęć świetlicowych nie zabrakło czytania bajek, opowiadań czy wierzy. Gościliśmy również  p. Annę Madejczyk ze szkolnej biblioteki, która przeczytała dzieciom baśń „Słowik” oraz p. Małgorzatę Papciak z GCKiCz, która zapoznała dzieci z  bajką „W głowie się nie mieści”. Zachęcając do czytania, uczennice: Aleksandra Czopor, Nikola Dziedzic, Nikola Kawalec, Oliwia Marcisz, Maja Pogorzelska oraz Milena Woch zaprezentowały tekst pt.: „Moda na książkę” czytając z podziałem na role. 

   Dodatkowo wychowankowie świetlicy zapoznali się z twórczością W. Drabika i wykonali przepiękne ilustracje do Jego bajek. Obrazki te były wykorzystane jako dekoracja w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach na spotkaniu autorskim z poetą.

   W ramach akcji „Stara książka w nowym miejscu” zorganizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu, świetlica szkolna otrzymała przepiękne książeczki, z których z zaciekawieniem korzystają nasi wychowankowie.

   Wszystkie te działania miały na celu zainteresować dzieci książką, która rozwija wyobraźnię, poszerza zdolności językowe oraz wspiera rozwój społeczno – emocjonalny.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

 

Czytaj więcej o: „Cała Polska Czyta Dzieciom”

„Muzyka łączy pokolenia” – spotkania z p. Pawłem Wałczykiem

2018-06-14
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Na ostatnie spotkanie 13.06.2018 r. w ramach naszego projektu „Muzyka łączy pokolenia” zaprosiliśmy pana Pawła Wałczyka, Animatora Kultury z GCKiCz. Pan Paweł  zapoznał dzieci ze sprzętem nagrywającym  oraz pokazał w jaki sposób należy posługiwać się mikrofonem. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa z dźwiękami, gdzie głos zmieniał się w trakcie mówienia. Na pochwałę zasługuje Oskar Gołąb, który wystąpił solo i zaśpiewał piosenkę, która została nagrana, a następnie odsłuchana przez wszystkich. Również pozostali uczniowie tworząc koło, w środku którego stał mikrofon nagraniowy, mogli poczuć się jak prawdziwe gwiazdy śpiewając i nagrywając znaną piosenkę.

   Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Wiesław Marcisz, który podziękował panu Pawłowi za współpracę w realizacji projektu. My również dołączamy się do tych podziękowań. Mamy nadzieję, że spotkania muzyczne zasiały w naszych wychowankach ziarenko ochoty do muzykowania, ponieważ „szczęśliwi są ci, którzy mają muzykę w sercu i uśmiech na twarzy”.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

 

Czytaj więcej o: „Muzyka łączy pokolenia” – spotkania z p. Pawłem Wałczykiem

Turniej szachowy – maj 2018r.

2018-06-08
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Szachy to gra niezwykle wartościowa, ponieważ jest połączeniem sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Forma takiej intelektualnej aktywności wpływa pozytywnie nie tylko na rozwój umysłowy, ale również na rozwijanie pozytywnych cech i postaw takich jak obiektywizm, tolerancja, oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Gra w szachy doskonali pamięć i uwagę, rozwija zdolność koncentracji oraz logicznego myślenia. Zasady gry w szachy można poznać w krótkim czasie, co jest zachętą dla wielu poczatkujących graczy.

   Świetlicowy Turniej Szachowy na stałe wpisał się w plan pracy świetlicy szkolnej. W tegorocznej edycji wzięło udział 22 uczniów z kl. 0 – IV. Podczas rozgrywek dzieci uczyły się zasad fair – play, sportowego współzawodnictwa, refleksu oraz cierpliwości. Każda rozgrywana partia dostarczała wielu emocji, a wygrane były zapisywane na szkolnej tablicy, gdzie każdy mógł sprawdzać swoje wyniki. Po całym miesiącu „szaleństwa szachowego” przyszedł czas na podsumowanie turnieju:

I miejsce: Paweł Lis, kl. III

II miejsce: Dominik Piasecki, kl. III

III miejsce: Szymon Żygłowicz, kl. I b

IV: miejsce: Patryk Piasecki, kl. II b

   Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Każdy z uczestników otrzymał nagrody ufundowane przez pana Wójta – Rafała Papciaka, za co serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że będzie to zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: Turniej szachowy – maj 2018r.

„Muzyka łączy pokolenia” Spotkanie z p. Mariuszem Jałowcem

2018-05-25
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 23.05.2018 r. w świetlicy szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z muzykami. Naszymi gośćmi byli: p. Mariusz Jałowiec oraz p. Paweł Wałczyk, którzy zaprezentowali nam gitary: elektryczną i klasyczną. Każdy z panów omówił budowę swojej gitary zwracając uwagę na różnice pomiędzy nimi. Dowiedzieliśmy się co to pudło rezonansowe, struny, gryf, przetwornik oraz wzmacniacz. Dzieci poznały dźwięki durowe i molowe oraz bez problemu potrafią je odróżnić i nazwać. Podczas wykonywania przez muzyków różnych utworów na twarzach naszych wychowanków  malował się zachwyt i uśmiech, rozpoznając niektóre piosenki dzieciaki ochoczo zaczynały śpiewać. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami.

   Na zakończenie chętni mogli spróbować zagrać na wybranej gitarze, co również było wielkim przeżyciem dla dzieci.  Niektórzy grali jak zawodowcy. Za miłe i owocne spotkanie, bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: „Muzyka łączy pokolenia” Spotkanie z p. Mariuszem Jałowcem

„Moje ulubione zwierzę”. II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych

2018-05-21
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Na przełomie kwietnia i maja 2018 r. wychowankowie świetlicy szkolnej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moje ulubione zwierzę” zorganizowanym przez Świetlicę Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach. Zadaniem uczestników było wykonanie obrazka przedstawiającego swoje ulubione zwierzątko, korzystając z różnorodnych technik plastycznych. W swoich pracach dzieci korzystały z różnego materiału: futerko, włóczka, wata, cekiny itp., co sprawiało im wielką przyjemność.  Po wstępnej ocenie wychowawczynie świetlicy wybrały obrazki, które reprezentowały naszą świetlicę. Są to prace: Julii Bokoty, Oli Czopor, Nikoli Dziedzic, Julii Klimczak, Michała Jurkowskiego, Emilii Golasińskiej, Nikoli Kawalec, Oliwii Marcisz, Mai Pogorzelskiej, Martyny Mroczki oraz Natalii Surdel.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: „Moje ulubione zwierzę”. II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych

Bańki mydlane i inne zabawy

2018-05-06
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniach 18.04. – 26.04.2018r. w świetlicy szkolnej pojawiła się nowa pani – Mariola Nowak, która jest animatorką czasu wolnego, a także właścicielką firmy „ZIQA”. Podczas odbywanej praktyki pani Mariola przygotowała dla dzieci niespodziankę, jaką było puszczanie baniek mydlanych w dużym rozmiarze. Dzieci miały również okazję nauczyć się wielu ciekawych zabaw,  a także potańczyć.

    Za mile spędzony czas serdecznie dziękujemy Uśmiech.

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

Czytaj więcej o: Bańki mydlane i inne zabawy

„Muzyka łączy pokolenia” – spotkanie z Mają Kwaśny

2018-04-27
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Na kolejne spotkanie, które odbyło się  26.04.2018 r. w ramach programu „Muzyka łączy pokolenia” zaprosiliśmy absolwentkę naszej szkoły - Maję Kwaśny. Młoda muzyczka w ciekawy sposób opowiedziała o swoich zainteresowaniach muzyką, prezentując dzieciom instrument – keyboard. Grając przepiękne utwory wprowadziła dzieci w cudowny świat dźwięków. Nie zabrakło muzyki poważnej, jak również rozrywkowej. Wychowankowie świetlicy z zainteresowaniem słuchali opowieści o Fryderyku Chopinie, a jego utwory perfekcyjnie grane przez Maję, nagradzane były gromkimi brawami. Ciekawym punktem spotkania była zabawa „Jaka to melodia” oraz różne zagadki muzyczne – dla wszystkich Maja przygotowała słodką niespodziankę. Chętni mogli usiąść i spróbować swoich sił przy instrumencie. Na zakończenie dzieci zatańczyły dla Mai i wręczyły upominek i pamiątkowy dyplom.

   Było to kolejne ciekawe spotkanie, za które serdecznie dziękujemy naszej młodej, zdolnej muzyczce.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

Czytaj więcej o: „Muzyka łączy pokolenia” – spotkanie z Mają Kwaśny

Występ taneczny dla Ks. Biskupa

2018-04-19
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Podczas wizyty Ks. Biskupa Jana Wątroby  w naszej szkole 16.04.2018 r. wychowankowie świetlicy przygotowali występ taneczny do piosenki Małe TGD „Góry do Góry”. W kolorowych spódniczkach z kwiatami we włosach uczennice z kl. I-III zaprezentowały swój talent  taneczny.

   A oto nasze tancerki:

Julia Bokota, Ola Czopor, Nikola Dziedzic, Julia Klimczak, Madzia Tusińska, Emilka Golasińska, Martynka Mroczka, Nikola Kawalec, Oliwia Marcisz, Maja Pogorzelska, Maja Posełkiewicz, Zuzia Zawilińska, Gabrysia Zając, Milena Woch i Natalia Surdel.

   Na wyróżnienie zasługuje  również nasz „rodzynek” uczeń z  kl. I a – Bartłomiej Kuk, który jako jedyny chłopak podjął się tanecznego wyzwania. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, a uśmiech na twarzach naszych tancerzy był dla nas najlepszą nagrodą. Jesteśmy z was dumne!!!

 

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

Czytaj więcej o: Występ taneczny dla Ks. Biskupa

„Wiosna- modna Pani. Projekt sukni Pani Wiosny” – ogólnopolski konkurs plastyczny

2018-03-27
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W marcu 2018 r. uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Wiosna- modna Pani. Projekt sukni Pani Wiosny” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 26 w Krakowie. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie sukni Pani Wiosny korzystając z różnorodnych technik plastycznych.

   Po wstępnej ocenie wychowawczynie świetlicy wybrały pięć prac, które reprezentowały naszą szkołę. Są to prace: Julii Klimczak z kl. Ia, Michała Jurkowskiego z kl. Ia, Emilii Golasińskiej z kl. IIa, Nikoli Kawalec z kl. IIa oraz Mileny Wachowicz z kl. IIa.

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: „Wiosna- modna Pani. Projekt sukni Pani Wiosny” – ogólnopolski konkurs plastyczny

„Muzyka łączy pokolenia” Spotkanie z rodziną Cisoniów

2018-02-22
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Muzyka  w życiu każdego z nas stanowi ważny element. Często  jest lekarstwem na smutek, może nas natchnąć do działania, dzięki niej możemy zmienić stosunek do pewnych spraw, patrzeć na świat z innej perspektywy. Przez muzykę człowiek może wyrażać swoje emocje i dzielić się nimi z innymi.

   Na kolejne spotkanie w ramach programu „Muzyka łączy pokolenia” zaprosiliśmy wspaniałą rodzinę: p. Marię i p. Henryka z córką  p. Anią i wnuczką Natalką. Najpierw pani Marysia opowiedziała dzieciom o  zainteresowaniach muzycznych swojej rodziny, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Pani Ania znakomicie przedstawiła budowę akordeonu, zapoznając tym samym naszych wychowanków z kolejnym ciekawym instrumentem. Również 6 - letnia Natalka omówiła budowę skrzypiec oraz zagrała znane melodie, zarówno na skrzypcach, jak i na małym akordeonie. W przepięknych strojach ludowych, przy akompaniamencie akordeonu p. Marysia z wnusią zaśpiewały przyśpiewkę ludową „Z tamtej strony jeziora”. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”. Grając melodię „Kaczuszki” pan Henryk świetnie zachęcił dzieci do wspólnego tańca. Na zakończenie spotkania każdy chętny mógł spróbować zagrać na małym akordeonie. Wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwo wydobyć dźwięk z tego instrumentu, choć niektórzy świetnie sobie radzili.

   W spotkaniu udział wzięły dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz przedszkolaki z grupy „Maluszki” oraz „Gumisie”. Był to wspaniale spędzony czas, który pokazał, że zainteresowania muzyczne można i należy rozwijać od najmłodszych lat, czego świetnym przykładem była zaproszona Natalka – rówieśniczka naszych wychowanków. Za poświęcony dla nas czas bardzo serdecznie dziękujemy.

 

  Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: „Muzyka łączy pokolenia” Spotkanie z rodziną Cisoniów

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie