Jesteś tutaj: Start / Świetlica

Świetlica

Artykuły

Andrzejki w świetlicy

2018-12-05
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   29 listopada 2018r. nasza świetlica zamieniła się w magiczną salę, w której zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji.  Potem rozpoczęliśmy zabawę wspólnie z dwiema wróżkami, w które wcieliły się starsze koleżanki z kl. VI b: Madzia Madejczyk i Julia Wałczyk. Tradycyjne wróżby przeplatały się z nowoczesnymi, a wszystkie „przepowiadały” bliższą lub dalszą przeszłość. Były kubki przyszłości, magiczne znaki, kostki szczęścia, piłeczki,  kolory i oczywiście przekłuwanie serca z imieniem wybranka.

   Wszystkiemu towarzyszyło dużo śmiechu, bo każdy miał świadomość, że to tylko zabawa. Oczywiście dzieci wiedzą,  że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

 

Anna Berkowicz

Małgorzata Wałczyk

 

 

Czytaj więcej o: Andrzejki w świetlicy

Spotkanie profilaktyczne pt. „Wiem, co jem”

2018-11-27
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 26.11.2018 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z naszą higienistką szkolną – panią Janiną Nowak. Podczas spotkania pani Jasia opowiadała o różnych dziecięcych smakołykach i wspólnie z dziećmi klasyfikowała je na zdrowe i niezdrowe produkty.  Pani Janina wytłumaczyła również uczniom jak ważne jest zdrowe odżywianie bogate w witaminy i minerały, że w ciągu dnia istotne są regularne posiłki oraz picie zdrowych soków – najlepiej świeżo wyciskanych z owoców. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali plakat pt. „Wiem, co jem” z podziałem na zdrowe i szkodliwe produkty.

   Serdecznie dziękujemy pani Janinie za poświęcony dla nas czas i bardzo pouczającą lekcję o zdrowym odżywianiu.

 

Anna Berkowicz

Małgorzata Wałczyk

 

Czytaj więcej o: Spotkanie profilaktyczne pt. „Wiem, co jem”

Pamiętamy o tych, którzy odeszli!

2018-10-29
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 29.10.2018 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty florystyczne, pod czujnym okiem p. Michaliny Wojdyły, która przygotowała dla dzieci szybki kurs wykonania kompozycji kwiatowych na groby. W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych była to świetna okazja, by przypomnieć wychowankom o tradycji odwiedzania grobów, zapalania zniczy, poszanowania miejsc pamięci zmarłych. Wszystkie wykonane stroiki zostaną przekazane naszym szkolnym wolontariuszom, którzy udekorują zapomniane i opuszczone groby na pobliskich cmentarzach.

    Serdecznie dziękujemy pani Michasi za czas i ofiarowany materiał, z którego mogliśmy wykonać tak wspaniałe kompozycje.

 

Anna Berkowicz

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: Pamiętamy o tych, którzy odeszli!

„Cała Polska Czyta Dzieciom”

2018-06-15
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc za myślą Wisławy Szymborskiej wychowankowie świetlicy włączyli się do tej najpiękniejszej zabawy. Podczas codziennych zajęć świetlicowych nie zabrakło czytania bajek, opowiadań czy wierzy. Gościliśmy również  p. Annę Madejczyk ze szkolnej biblioteki, która przeczytała dzieciom baśń „Słowik” oraz p. Małgorzatę Papciak z GCKiCz, która zapoznała dzieci z  bajką „W głowie się nie mieści”. Zachęcając do czytania, uczennice: Aleksandra Czopor, Nikola Dziedzic, Nikola Kawalec, Oliwia Marcisz, Maja Pogorzelska oraz Milena Woch zaprezentowały tekst pt.: „Moda na książkę” czytając z podziałem na role. 

   Dodatkowo wychowankowie świetlicy zapoznali się z twórczością W. Drabika i wykonali przepiękne ilustracje do Jego bajek. Obrazki te były wykorzystane jako dekoracja w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach na spotkaniu autorskim z poetą.

   W ramach akcji „Stara książka w nowym miejscu” zorganizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu, świetlica szkolna otrzymała przepiękne książeczki, z których z zaciekawieniem korzystają nasi wychowankowie.

   Wszystkie te działania miały na celu zainteresować dzieci książką, która rozwija wyobraźnię, poszerza zdolności językowe oraz wspiera rozwój społeczno – emocjonalny.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

 

Czytaj więcej o: „Cała Polska Czyta Dzieciom”

„Muzyka łączy pokolenia” – spotkania z p. Pawłem Wałczykiem

2018-06-14
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Na ostatnie spotkanie 13.06.2018 r. w ramach naszego projektu „Muzyka łączy pokolenia” zaprosiliśmy pana Pawła Wałczyka, Animatora Kultury z GCKiCz. Pan Paweł  zapoznał dzieci ze sprzętem nagrywającym  oraz pokazał w jaki sposób należy posługiwać się mikrofonem. Najbardziej podobała się dzieciom zabawa z dźwiękami, gdzie głos zmieniał się w trakcie mówienia. Na pochwałę zasługuje Oskar Gołąb, który wystąpił solo i zaśpiewał piosenkę, która została nagrana, a następnie odsłuchana przez wszystkich. Również pozostali uczniowie tworząc koło, w środku którego stał mikrofon nagraniowy, mogli poczuć się jak prawdziwe gwiazdy śpiewając i nagrywając znaną piosenkę.

   Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Wiesław Marcisz, który podziękował panu Pawłowi za współpracę w realizacji projektu. My również dołączamy się do tych podziękowań. Mamy nadzieję, że spotkania muzyczne zasiały w naszych wychowankach ziarenko ochoty do muzykowania, ponieważ „szczęśliwi są ci, którzy mają muzykę w sercu i uśmiech na twarzy”.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

 

Czytaj więcej o: „Muzyka łączy pokolenia” – spotkania z p. Pawłem Wałczykiem

Turniej szachowy – maj 2018r.

2018-06-08
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Szachy to gra niezwykle wartościowa, ponieważ jest połączeniem sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Forma takiej intelektualnej aktywności wpływa pozytywnie nie tylko na rozwój umysłowy, ale również na rozwijanie pozytywnych cech i postaw takich jak obiektywizm, tolerancja, oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Gra w szachy doskonali pamięć i uwagę, rozwija zdolność koncentracji oraz logicznego myślenia. Zasady gry w szachy można poznać w krótkim czasie, co jest zachętą dla wielu poczatkujących graczy.

   Świetlicowy Turniej Szachowy na stałe wpisał się w plan pracy świetlicy szkolnej. W tegorocznej edycji wzięło udział 22 uczniów z kl. 0 – IV. Podczas rozgrywek dzieci uczyły się zasad fair – play, sportowego współzawodnictwa, refleksu oraz cierpliwości. Każda rozgrywana partia dostarczała wielu emocji, a wygrane były zapisywane na szkolnej tablicy, gdzie każdy mógł sprawdzać swoje wyniki. Po całym miesiącu „szaleństwa szachowego” przyszedł czas na podsumowanie turnieju:

I miejsce: Paweł Lis, kl. III

II miejsce: Dominik Piasecki, kl. III

III miejsce: Szymon Żygłowicz, kl. I b

IV: miejsce: Patryk Piasecki, kl. II b

   Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Każdy z uczestników otrzymał nagrody ufundowane przez pana Wójta – Rafała Papciaka, za co serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że będzie to zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: Turniej szachowy – maj 2018r.

„Muzyka łączy pokolenia” Spotkanie z p. Mariuszem Jałowcem

2018-05-25
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 23.05.2018 r. w świetlicy szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z muzykami. Naszymi gośćmi byli: p. Mariusz Jałowiec oraz p. Paweł Wałczyk, którzy zaprezentowali nam gitary: elektryczną i klasyczną. Każdy z panów omówił budowę swojej gitary zwracając uwagę na różnice pomiędzy nimi. Dowiedzieliśmy się co to pudło rezonansowe, struny, gryf, przetwornik oraz wzmacniacz. Dzieci poznały dźwięki durowe i molowe oraz bez problemu potrafią je odróżnić i nazwać. Podczas wykonywania przez muzyków różnych utworów na twarzach naszych wychowanków  malował się zachwyt i uśmiech, rozpoznając niektóre piosenki dzieciaki ochoczo zaczynały śpiewać. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami.

   Na zakończenie chętni mogli spróbować zagrać na wybranej gitarze, co również było wielkim przeżyciem dla dzieci.  Niektórzy grali jak zawodowcy. Za miłe i owocne spotkanie, bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: „Muzyka łączy pokolenia” Spotkanie z p. Mariuszem Jałowcem

„Moje ulubione zwierzę”. II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych

2018-05-21
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Na przełomie kwietnia i maja 2018 r. wychowankowie świetlicy szkolnej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moje ulubione zwierzę” zorganizowanym przez Świetlicę Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Gierałtowicach. Zadaniem uczestników było wykonanie obrazka przedstawiającego swoje ulubione zwierzątko, korzystając z różnorodnych technik plastycznych. W swoich pracach dzieci korzystały z różnego materiału: futerko, włóczka, wata, cekiny itp., co sprawiało im wielką przyjemność.  Po wstępnej ocenie wychowawczynie świetlicy wybrały obrazki, które reprezentowały naszą świetlicę. Są to prace: Julii Bokoty, Oli Czopor, Nikoli Dziedzic, Julii Klimczak, Michała Jurkowskiego, Emilii Golasińskiej, Nikoli Kawalec, Oliwii Marcisz, Mai Pogorzelskiej, Martyny Mroczki oraz Natalii Surdel.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

Czytaj więcej o: „Moje ulubione zwierzę”. II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych

Bańki mydlane i inne zabawy

2018-05-06
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniach 18.04. – 26.04.2018r. w świetlicy szkolnej pojawiła się nowa pani – Mariola Nowak, która jest animatorką czasu wolnego, a także właścicielką firmy „ZIQA”. Podczas odbywanej praktyki pani Mariola przygotowała dla dzieci niespodziankę, jaką było puszczanie baniek mydlanych w dużym rozmiarze. Dzieci miały również okazję nauczyć się wielu ciekawych zabaw,  a także potańczyć.

    Za mile spędzony czas serdecznie dziękujemy Uśmiech.

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

Czytaj więcej o: Bańki mydlane i inne zabawy

„Muzyka łączy pokolenia” – spotkanie z Mają Kwaśny

2018-04-27
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   Na kolejne spotkanie, które odbyło się  26.04.2018 r. w ramach programu „Muzyka łączy pokolenia” zaprosiliśmy absolwentkę naszej szkoły - Maję Kwaśny. Młoda muzyczka w ciekawy sposób opowiedziała o swoich zainteresowaniach muzyką, prezentując dzieciom instrument – keyboard. Grając przepiękne utwory wprowadziła dzieci w cudowny świat dźwięków. Nie zabrakło muzyki poważnej, jak również rozrywkowej. Wychowankowie świetlicy z zainteresowaniem słuchali opowieści o Fryderyku Chopinie, a jego utwory perfekcyjnie grane przez Maję, nagradzane były gromkimi brawami. Ciekawym punktem spotkania była zabawa „Jaka to melodia” oraz różne zagadki muzyczne – dla wszystkich Maja przygotowała słodką niespodziankę. Chętni mogli usiąść i spróbować swoich sił przy instrumencie. Na zakończenie dzieci zatańczyły dla Mai i wręczyły upominek i pamiątkowy dyplom.

   Było to kolejne ciekawe spotkanie, za które serdecznie dziękujemy naszej młodej, zdolnej muzyczce.

 

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk

 

Czytaj więcej o: „Muzyka łączy pokolenia” – spotkanie z Mają Kwaśny

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie