Uroczystość Poświęcenia i Nadania Sztandaru Szkole

Dzień 12 października 2014 roku na trwałe zapisze się w historii naszej szkoły. Dzięki staraniom dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców, uczniów oraz wszystkich fundatorów możemy być dumni ze sztandaru – symbolu tradycji patriotycznych, szacunku dla człowieka i hartu ducha.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 mszą świętą w Kościele Parafialnym w Brzyskach, podczas której Ksiądz Dziekan Jan Cebulak dokonał poświęcenia sztandaru.

Po mszy wszyscy zebrani w uroczystym przemarszu udali się na poświęcenie i otwarcie placu zabaw dla oddziałów przedszkolnych.

Następnie delegacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicę upamiętniającą postać patrona naszej szkoły – Henryka Sienkiewicza.

Część oficjalną ceremonii w sali gimnastycznej rozpoczął dyrektor szkoły mgr Wiesław Marcisz, który powitał licznie zgromadzonych gości i przypomniał długoletnią historię naszej szkoły.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście:

Pani Alicja Zając – Senator Rzeczpospolitej Polskiej

Pani Małgorzata Chomycz – Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki

Pan Antoni Wydro – Wicekurator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Ksiądz dr Jan Cebulak – Dziekan Dekanatu Brzosteckiego

Ksiądz Edward Pasionek – Wicedziekan i Proboszcz Parafii pw. Marii Magdaleny w Brzyskach

Ksiądz Gerard Stanula – emerytowany Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Błażkowej, zasłużony budowniczy i społecznik

Ksiądz Witold Pazdan, ksiądz Tomasz Mężyk i ksiądz Michał Dusza – były i obecni wikariusze naszej parafii

Pan Stanisław Żygłowicz - Radny Powiatowy i członek Zarządu Powiatu Jasielskiego

Pan Czesław Węgrzyn – Przewodniczący Rady Gminy Brzyska

Pan Rafał Papciak – Wójt Gminy Brzyska i jednocześnie Honorowy Przewodniczący Komitetu Społecznego Fundatorów Sztandaru

Pan Ryszard Papciak – były Wójt Gminy Brzyska

Radni Gminy Brzyska

Pan Tadeusz Gajda - Sołtys  wsi Brzyska

Pan Dariusz Pomprowicz – Dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaśle

Pani Teresa Koś – Prezes Banku Spółdzielczego w Kołaczycach

Obecni i emerytowani dyrektorzy szkół Gminy Brzyska oraz grono pedagogiczne Publicznego Gimnazjum w Brzyskach

Pani Maria Kwaśny – Przewodnicząca Rady Rodziców

Emerytowani nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej w Brzyskach

Wójt Gminy Brzyska – pan Rafał Papciak w imieniu rodziców, nauczycieli i Komitetu Społecznego Fundatorów Sztandaru przekazał sztandar Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Brzyskach. Dyrektor mgr Wiesław Marcisz przyjmując sztandar wyraził podziękowanie za tak cenny dar oraz zapewnił, że będzie on symbolem wartości i fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Od dyrektora sztandar przejęli uczniowie, którzy przyrzekli otaczać go czcią i właściwym postępowaniem oraz rzetelną nauką pracować na dobre imię naszej szkoły.

Po prezentacji sztandaru przedstawiciele uczniów z poszczególnych klas złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar.

Dopełnieniem podniosłej uroczystości była niezwykle widowiskowa część artystyczna przygotowana przez: mgr Agatę Delikat, mgr Elżbietę Fundakowską, mgr Bogusławę Madej, mgr Agnieszkę Madejczyk, mgr Annę Madejczyk i mgr Jadwigę Żółtek. Uczniowie w programie artystycznym: „Quo vadis człowieku XXI wieku” przywołali postać Henryka Sienkiewicza i bohaterów jego powieści. Barwne stroje z epoki i wzruszająca gra młodych artystów zachwyciła publiczność, obudziła ducha patriotyzmu i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Na zakończenie głos zabrali dostojni goście: Senator Alicja Zając, Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska,  Wicekurator Antoni Wydro i Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak. Wszyscy podkreślali zaangażowanie społeczności szkolnej w podjętą inicjatywę oraz wysoki poziom artystyczny uczniów.

Zastępca dyrektora - mgr Agata Delikat serdecznie podziękowała wszystkim zebranym za udział w tak doniosłej uroczystości.

Elżbieta Fundakowska, Agnieszka Madejczyk, Anna Madejczyk, Jadwiga Żółtek