Aktualności - Rok szkolny 2015/2016

Artykuły

" Spotkanie bajek " - przedstawienie teatralne kl. III b

2016-06-22

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

2016-06-24
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   W dniu 21 czerwca 2016 roku uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Krakowa. W pierwszej kolejności zwiedzili Ogród Zoologiczny w Krakowie. Wśród wielu gatunków zwierząt podziwiali m.in. słonie, żyrafy, lwy, tygrysy, małpy, wilki, hipopotamy, papugi. Jednak największą frajdę uczestnikom wycieczki sprawiło zwiedzanie MINI ZOO, w którym mogli pogłaskać i nakarmić zwierzęta oraz sprawdzić, jaki twardy jest pancerz żółwia.

   Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzanie rozpoczęło się od pokonania 380 schodów, którymi wszyscy zeszli na poziom I kopalni. Trasa prowadziła przez korytarze i komnaty na trzech poziomach. Podczas wycieczki z przewodnikiem podziwialiśmy wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziorka, oryginalne urządzenia i sprzęty, a także groty, w których znajdują się solne rzeźby i żyrandole będące dziełem górników. Uczniowie poznali legendę o księżnej Kindze, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Na powierzchnię wyjechaliśmy czteropiętrową windą, która wznosiła się z szybkością 4m/s. Po tak długiej wędrówce wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyli.

   Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą, natomiast ogród zoologiczny był uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. W drodze powrotnej wszyscy z wielką ochotą wstąpili do McDonald’s.

   Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale bardzo uśmiechnięci i zadowoleni!

 

Opiekunowie:

Iwona Pacana-Czech

Dorota Kita

                                                                                                                                                                                                                                     Anna Madejczyk

Czytaj więcej o: Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w oddziałach przedszkolnych

2016-06-28
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

”Słoneczko przez szyby na twarze blask kładzie

minął roczek cały w przedszkolnej gromadzie

dziś nikt nie stwierdza – ja w domu być wolę

dziś wszystkie przedszkolaki mówią;

Żegnamy przedszkole!”

 

   Już niedługo wakacje, czas przygód i odpoczynku po dziesięciu miesiącach wspólnych zabaw i zajęć, codziennych spotkań z kolegami i nauczycielami.

   23 czerwca 2016 roku odbyła się w oddziałach przedszkolnych uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Uczestniczyły w niej wszystkie przedszkolaki z rodzicami. Na początku uroczystości pan dyrektor, Wiesław Marcisz, powitał wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli i przedszkolaków. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę i życzył bezpiecznych i słonecznych wakacji.

   Następnie dzieci wprowadziły nas w wakacyjny nastrój, śpiewając pachnące lasem i morzem piosenki, recytowały wiersze, tańczyły i wystąpiły w inscenizacji pt. „Opera w kurniku”. Po  krótkiej części artystycznej nastąpiło rozdanie dzieciom dyplomów.

    Wszystkim naszym przedszkolakom życzymy spokojnych, radosnych i bezpiecznych wakacji!!

 

 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Czytaj więcej o: Zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w oddziałach przedszkolnych

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

2016-07-13
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

    W dniu 24 czerwca 2016 roku w Szkole Podstawowej w Brzyskach  odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych w roku szkolnym 2015/2016. Po Mszy Świętej, która rozpoczęła się o godz. 900 , wszyscy udali się do szkoły. Część artystyczną przygotowały: p.  Agata Delikat, p.  Małgorzata Przewoźnik, p.  Maria Laskowska p. Marta Rak i p. Elżbieta Fundakowska. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Brzyska, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Brzyskach, przewodnicząca Rady Rodziców, dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz pracownicy administracji  i obsługi szkoły podstawowej.  

   Akademia rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły - pana  Wiesława Marcisza, który powitał wszystkich zebranych, pogratulował uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce  oraz przedstawił informacje na temat prac wykonanych na terenie  szkoły w mijającym  roku. Następnie głos zabrał  wójt – pan Rafał Papciak, który wręczył najlepszej uczennicy z klasy VI – Klaudii Grzyb nagrodę książkową ufundowaną przez Wójta Gminy Brzyska oraz złożył wszystkim  życzenia udanych wakacji.

   Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu uczniów z klas I-III.   Następnie  wystąpili  tegoroczni  absolwenci. Szóstoklasiści wierszem i piosenką wyrażali wdzięczność swym nauczycielom, wychowawcom i dyrekcji.

   Po programie artystycznym dyrektor szkoły wraz z panią dyrektor, złożyli  gratulacje i wręczyli dyplomy za wzorową naukę oraz 100% frekwencję uczniom  klas I – V. Następnie dyrektor podsumował  wyniki osiągnięte przez szóstoklasistów. Wręczył uczniom, którzy wyróżnili się pracą   na rzecz klasy i szkoły nagrody książkowe, a także listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów. Rada Rodziców, jak co roku, przyznała nagrody książkowe dla trzech najlepszych uczniów z każdej klasy. Nagrody wręczyła przewodnicząca Rady Rodziców p. Maria Kwaśny. 

   Na zakończenie pan dyrektor złożył pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.

 

 

Elżbieta Fundakowska

 

Czytaj więcej o: Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Konkurs Czytelniczy " Czy rozumiesz, co czytasz "

2016-06-08
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

    Dnia 7 kwietnia 2016r. odbył się Konkurs Czytelniczy „Czy rozumiesz, co czytasz”. 

   Celem konkursu było rozbudzanie pasji czytania i świadomości czytelniczej, wzbogacanie słownictwa związanego z czytelnictwem, rozwijanie twórczego myślenia.

                W konkursie wzięło udział 29 uczniów z klas IV, V, VI.

                Zwycięzcy konkursu:

 

Klasa IV:

 1. Bartłomiej Palar- I miejsce
 2. Dawid Niezgoda- II miejsce
 3. Natalia Lejkowska- III miejsce
 4. Adrian Madejczyk- III miejsce

Klasa V:

 1. Sandra Wachowicz- I miejsce
 2. Jowita Wojdyła- II miejsce
 3. Wiktoria Gustek- III miejsce

Klasa VI:

 1. Klaudia Grzyb- I miejsce
 2. Julia Nowak- II miejsce
 3. Jakub Madejczyk- II miejsce
 4. Patrycja Wojdyła- II miejsce
 5. Radosław Reczek- III miejsce
 6. Joanna Wojdyła- III miejsce
 7. Julia Mikoś- III miejsce
 8. Marlena Nocek- III miejsce

E. Fundakowska, A.Madejczyk, J.Żółtek

 

 

Czytaj więcej o: Konkurs Czytelniczy " Czy rozumiesz, co czytasz "

Zostań Mistrzem Ortografii – szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas II i III

2016-06-08
Powiększ zdjęcie

     

 

 

 

 

 

   W dniach 24 maja i  6 czerwca 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny „Zostań Mistrzem Ortografii” dla uczniów klas drugich i trzecich, zorganizowany przez panią Marię Laskowską i panią Krystynę Maculak. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem  rozwiązywali zadania konkursowe, które wymagały znajomości podstawowych zasad polskiej ortografii.

 

 Wyniki zmagań konkursowych w klasie drugiej

I miejsce -  Julia Brzeżowska - kl. II a

II miejsce - Oliwia Rakoczy - kl. II a

III miejsce - Zuzanna Rachowicz - kl. II a

IV miejsce - Zuzanna Barczentewicz - kl. IIa         

 

Wyniki zmagań konkursowych w klasach trzecich

I miejsce - Emilia Gustek – kl. III a

II miejsce - Martyna Madejczek – kl. III b

III miejsce - Natalia Niezgoda – kl. III b

IV miejsce - Katarzyna Piekarz – III b, Anita Reczek – III b         

  

       Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

 

 

 Maria Laskowska, Krystyna Maculak

Czytaj więcej o: Zostań Mistrzem Ortografii – szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas II i III

Mali strażacy

2016-06-12
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   W dniu 7 czerwca 2016r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu ze strażakami. Dzieci mogły obejrzeć z bliska wozy strażackie, kompletny strój strażaka oraz narzędzia niezbędne w pracy strażaków. Dzieci dowiedziały się, w jakich sytuacjach wzywa się straż pożarną, utrwaliły numery alarmowe, zrozumiały jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaków. Dużą atrakcją dla przedszkolaków było przymierzanie hełmów strażackich oraz przebywanie w kabinie wozu. Strażacy włączyli pompę wodną, dzięki czemu „mali strażacy” mogli lać wodę manewrując wężem, co sprawiło im wiele radości.

   Na zakończenie spotkania strażacy poczęstowali przedszkolaków słodyczami, a na pożegnanie włączyli alarm. Bardzo dziękujemy Panu Tomaszowi Bachórzowi oraz Panu Wiesławowi Furmanowi za zorganizowanie ciekawego spotkania.

 

 

Kazimiera Gadzała

Danuta Rak

Anna Sypień

 

 

Czytaj więcej o: Mali strażacy

Wycieczka do Wrocławia

2016-06-12
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

   W dniach 9-10 czerwca 2016r. odbyła się długo oczekiwana wycieczka szkolna do Wrocławia , w której wzięło udział 44 uczniów klas IV-VI. Celem edukacyjnym i wychowawczym wycieczki było przede wszystkim rozbudzenie potrzeby poznawania i poszerzania  wiedzy uczniów na temat historii Ojczyzny, jej losów w kontekście Europy i świata , umacnianie postawy patriotycznej i dumy  z własnego Narodu oraz wzbogacenie wiedzy krajoznawczej i przyrodniczej.   Podczas wycieczki nasi uczniowie  mieli  wspaniałą możliwość  zaznajomienia się z  krajobrazem zachodniej  części Polski, pięknym Wrocławiem, jak rónież możliwość zwiedzenia unikatowych ogrodów botanicznych, wizyty w największym w Europie Afrykarium,  Wrocławskim Zoo oraz uczestnictwa w niezwykłej lekcji historii jaką było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Stadionu.

   Wyruszyliśmy autokarem o godz. 5 rano i po pięciu godzinach jazdy dotarliśmy do pięknego Wrocławia. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia malowniczego, uniwersyteckiego ogrodu botanicznego oraz poszukiwania sławnych wrocławsich  krasnali. Dzięki niezwykłej wiedzy pani przewodnik Iwony poznaliśmy unikatowe okazy roślin m.in. największą na świecie bylinę, zwiedziliśmy szklarnię z bogatą kolekcją kaktusów, gościliśmy w ogrodzie  różanym oraz angielskim. Następnie pojechaliśmy zwiedzać Stadion. Zostaliśmy zaproszeni na salę konferencyjną, gdzie dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych informacji na temat konferencji prasowych trenerów oraz  obejrzeliśmy interesujący film o wydarzeniach, które miały miejsce na tym stadionie Zwiedziliśmy szatnie piłkrzy, łaźnie, gabinety odnowy , salę bankietową oraz trybuny. Obejrzeliśmy również przygotowania do następnego wielkiego kulturalnego wydarzenia - wystawienia opery ,,Carmen”. Pełni  wrażeń pojechaliśmy  zwiedzać Starówkę. Pełne historii  piękne kamienice, pomniki i kościoły,  gmach Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ostrów Tumski w świetle zachodązcego słońca oraz  barwne opowieści, wzbogacane niezwykłymi ciekawostkami  pani  przewodnik,  wywarły  na nas niezapomniane wrażenia. Po obiadokolacji w hostelu wróciliśmy na wrocławski rynek, aby kupić  pamiątki oraz delektować się  różnymi smakołykami. Na zakończenie tego wspaniałego dnia pojechaliśmy na niezwykły pokaz fontanny multimedilnej. Wodne widowisko zsynchronizowane  ze starannie dobraną muzyką, spektakularnym oświetleniem oraz multimedialnymi animacjami, daje niesamowite wrażenie artystyczne. Drugi dzień był również pełen atrakcji. Po pysznym  śniadaniu wyruszyiśmy do Panoramy Racławickiej. Panorama Racławicka ukazuje artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami, stoczonej w okolicach wsi Racławice 4 kwietnia 1794r. Pejzaż z tej lokacji  został przedstawiony realistycznie wg szkiców terenowych przygotowanych przez Kossaka, Stykę i Bollera w kwietniu 1893 roku.Obraz ukazuje najważniejsze, zdaniem twórców, momenty bitwy. Na obrazie zostali przedstawieni uczestnicy bitwy, m.in. naczelnik Tadeusz Kościuszko. Po wizycie w muzeum poszliśmy do Parku Japońskiego, gdzie podziwialiśmy niezwykłe okazy roślin, kaskady oraz  japońską architekturę. Następnym etapem była wizyta w Afrykarium, która była wspaniałą lekcją przyrody. Afrykarium  to obiekt, który prezentuje życiodajne wody Afryki. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby  mogliśmy  podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości 18 m. Widzieliśmy również pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentowały zaś ogromne  krokodyle,  bujna roślinność oraz piękne,  różnorodne ptaki. Po wizycie w Afrykarium nadszedł czas na pyszne lody , orzeźwiające napoje oraz na zakup pamiątek. Następnie wyruszyliśmy na zwiedzanie  niezwykle bogatego w egzotyczną zwierzynę wrocławskiego zoo. Po wizycie w zoo  nieubłaganie nadszedł czas powrotu.

   Dzięki przemyślanemu planowi wycieczki, doborowi profesjonalnych przewodników, pięknej  pogodzie, wspaniałej atmosferze, akompaniamencie muzycznym pani dyrektor, Agaty Delikat oraz hojności naszych sponsorów wycieczka do Wrocławia na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.                                                                                                                                                                                             

                                                                                   

                                                                                                                                 Opiekunowie wycieczki :

                                        Teresa Biernacka, Agata Delikat, Marta Rak,DanutaBiernacka  

 

Czytaj więcej o: Wycieczka do Wrocławia

Gala Laureatów XII Międzywojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Ja i Świat”

2016-06-12
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   Uczennica klasy Ib, Paulina Godlewska, wraz ze swoja mamą i wychowawcą miały zaszczyt uczestniczyć w uroczystej Gali Laureatów XII Międzywojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Ja i Świat”, która odbyła się 10 czerwca 2016r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z ościennych województw, w różnych kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie 2 utworów poetyckich na temat relacji i zjawisk obecnych w życiu młodych piszących.

   Spośród 160 nadesłanych prac w I kategorii wiekowej (klasy 0-2) jury dostrzegło wiersz pt. „Bazie”, którego autorką jest uczennica naszej szkoły. Paulina właśnie za ten wiersz została wyróżniona, otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe.

 

„Bazie”

Zakwitła wierzba przy drodze,

bazie są miłe jak kotki.

Codziennie obok niej chodzę,

by poczuć zapach ten słodki.

Czasami mam też ochotę,

zerwać gałązki z baziami.

Gdy w słońcu błyszczą jak złote,

i wiosny są zwiastunami.

Lecz nie chcę kaleczyć drzewa,

więc tylko patrzę z zachwytem.

Jak nad nimi skowronek śpiewa,

a pole zieleni się żytem.

 

Gratulujemy ogromnego sukcesu małej poetce na szczeblu wojewódzkim i życzymy dalszych!!!

 

 

Iwona Pacana-Czech

Czytaj więcej o: Gala Laureatów XII Międzywojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Ja i Świat”

Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

2016-06-12
Powiększ zdjęcie

     

 

 

 

 

   W dniu 6 czerwca 2016 roku odbyły się szkolne eliminacje do X edycji Gminnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, podniesienie świadomości ekologicznej, uwrażliwienie na problemy ochrony środowiska i wszystkich jego elementów, kształtowanie postawy aktywnego uczestnictwa w zdobywaniu wiadomości i poznawaniu środowiska. Etap szkolny polegał na rozwiązaniu 25 zadań testowych o różnym stopniu trudności. Najlepsze wyniki uzyskali:

1 miejsce – Marlena Nocek klasa 6b - 89pkt.

2 miejsce – Julia Nowak klasa 6b - 84 pkt.

3 miejsce – Wiktoria Gustek klasa 5a - 81 pkt.

   Wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w X Gminnym Konkursie Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, który odbędzie się 8 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Błażkowej.

 

Marta Rak

Czytaj więcej o: Konkurs Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej