Aktualności - Rok szkolny 2016/2017

Artykuły

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

2016-09-05
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

   Wakacyjny czas dobiegł końca. 1 września 2016 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli kolejny rok szkolny, który z pewnością dla wielu z nich będzie czasem wytężonej pracy, zdobywania wiedzy i poszerzania swoich umiejętności.

   Przybyłych na uroczystość uczniów, rodziców oraz pracowników Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Brzyskach powitał dyrektor Szkoły Podstawowej       w Brzyskach, pan Wiesław Marcisz, który złożył nauczycielom życzenia wytrwałości w codziennej pracy oraz satysfakcji z osobistych dokonań i sukcesów,  uczniom zaś życzenia niespożytej energii potrzebnej do zdobywania wiedzy oraz tworzenia dobrego klimatu w szkole a także wykorzystania wszystkich możliwości do rozwoju i doskonalenia, jakie daje im szkoła. Wójt Gminy Brzyska, pan Rafał Papciak oraz dyrektor Gimnazjum w Brzyskach, pan Tadeusz Maculak biorący udział w uroczystości, życzyli kadrze pedagogicznej i uczniom, aby najbliższy rok szkolny obfitował w sukcesy, przyniósł zadowolenie i spełnienie wszystkich zamierzeń  i celów.

   Podczas uroczystej akademii uczniowie przypomnieli, że 1 września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego, ale również 77 rocznica wybuchu II wojny światowej.

   Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas   na krótkie spotkanie.

                              

Agata Delikat, Małgorzata Przewoźnik, Maria Laskowska  

Czytaj więcej o: Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

Profilaktyczne spotkanie z policjantem

2016-09-06
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

    6 września 2016r.  uczniowie naszej szkoły gościli funkcjonariusza Posterunku Policji w Kołaczycach, Pana sierżanta sztabowego Marcina Bargieła. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Dowiedziały się, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe – każdy uczeń otrzymał odblaskowy breloczek. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby ich unikania.

    Przypomniał również o przeciwdziałaniu agresji i przemocy w szkole.  Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję sprawdzić zasady właściwego przechodzenia przez jezdnię w praktyce, na pobliskim przejściu dla pieszych.

 

Agata Delikat

Czytaj więcej o: Profilaktyczne spotkanie z policjantem

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

2016-09-29
Powiększ zdjęcie

   

 

 

 

 

    Dnia 27 września 2016 roku uczniowie klas IV i VI Szkoły Podstawowej w Brzyskach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetą Pawłem Beręsewiczem w Jasielskim Domu Kultury w Jaśle. Paweł Beręsewicz jest autorem wielu powieści, opowiadań i wierszy adresowanych do młodych czytelników. Jego utwory to: „Na przykład Małgośka”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Co tam u Ciumków?”, „Lalki Dorotki”. Za swoje książki wielokrotnie otrzymał nagrody literackie. Poeta jest też tłumaczem i współautorem wielu słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich.

    Podczas spotkania autor w ciekawy sposób zachęcał do czytelnictwa opowiadając o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając najciekawszych wątków. Poeta prowadził rozmowę przy filiżance kawy - w formie dialogu z słuchaczem. Każdy z poruszanych przez nich tematów rozbudzał wśród  młodzieży miłość do literatury.

    W tym dniu uczniowie zwiedzili też wystawy Muzeum Regionalnego w Jaśle. Wysłuchali opowieści przewodnika o tradycjach regionu jasielskiego i obejrzeli ciekawe eksponaty pochodzące z naszych ziem oraz wyroby i rękodzieła twórców naszych przodków.

 

Elżbieta Fundakowska

Anna Madejczyk

 

 

 

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2016-10-04
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

    Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do świętowania „VI  Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia”- bezpłatnej akcji, która odbywa się corocznie w ostatni piątek września. Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski założyciel Wydawnictwa WKM Rachmistrz. Celem akcji jest zabawowa forma uczenia się matematyki. Główne motto „Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Uczniowie z zapałem i zaangażowaniem  przygotowywali ciekawe plakaty pozwalające szybciej zapamiętać tabliczkę mnożenia, które zostały rozwieszone na korytarzach  naszej szkoły. Grupy uczniów z klas VI , V i IV będące w specjalnych komisjach sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia,   nie tylko młodszych kolegów i koleżanek ale również nauczycieli i pracowników obsługi. Osoby,  które pomyślnie zdały egzamin z tabliczki mnożenia otrzymywały  specjalny certyfikat  EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Dużo  pozytywnych emocji sprawiły uczniom,  także  przeprowadzane rozgrywki   klasowe ze znajomości tabliczki mnożenia.  Dodatkowo uczniowie mogli spróbować własnych sił rozwiązując ciekawe zadania i łamigłówki. Uczniowie, którzy mieli jakiekolwiek trudności z  zapamiętaniem tabliczki mnożenia mogli nauczyć się jej na palcach. 

    Zabawa w sprawdzanie znajomości tabliczki mnożenia starszym i młodszym kolegom oraz nauczycielom sprawiła dużo  zadowolenia i radości  uczniom. Mamy nadzieję, że będzie kontynuowana w kolejnych latach.

 

Lucyna Nocek

Iwona Mikoś

 

 

Czytaj więcej o: VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Przedszkolak bezpieczny na drodze

2016-10-06
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   W dniu 20.09.2016r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 4,5 latków, 0 „a” i 0 „b” wraz z wychowawczyniami udały się na pobliskie skrzyżowanie w celu obserwacji ruchu ulicznego oraz poznania elementarnych zasad ruchu drogowego, chodzenia prawą stroną chodnika, przechodzenia przez ulicę w wyznaczonym miejscu. Dzieci zwróciły szczególną uwagę na wybrane znaki drogowe, obserwowały zachowanie pieszych i pojazdów oraz przechodziły na drugą stronę ulicy po „pasach” z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa.

   Celem wycieczki było lepsze przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym ( jako pieszy ), poprzez praktyczne wdrażanie do rozumienia i przestrzegania podstawowych zasad zgodnie z kodeksem drogowym.

 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolych

Czytaj więcej o: Przedszkolak bezpieczny na drodze

Wycieczka do Krosna - Jasła

2016-10-06
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

   Dnia 04. 10. 2016r. uczniowie klasy Ib, II i IIIb byli na wycieczce w Krośnie. W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza  obejrzeli  przedstawienie teatralne pt.: „Kopciuszek”, w wykonaniu aktorów Teatru Bohema. Historia biednej sieroty została przedstawiona w oryginalny i żartobliwy sposób.  Dużą rolę odegrała także muzyka, która pobudzała dziecięcą widownię, będącą niezwykle zaangażowaną w to, co się dzieje na scenie.  W drodze z Krosna do Jasła uczniowie zjedli swój „wymarzony” posiłek w ulubionej restauracji McDonald’s.

   Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Regionalnego w Jaśle. Uczniowie obejrzeli liczne zbiory sztuki ludowej, zbiory archeologiczne oraz obrazy i rzeźby o tematyce religijnej. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody wycieczka  była udana i sprawiła wszystkim uczestnikom wiele radości.

 

                                                                              Małgorzata Przewoźnik

Dorota Kita

Bogusława Madej

Anna Madejczyk

 

 

   

 

 

 

 

                                                                                 

 

Czytaj więcej o: Wycieczka do Krosna - Jasła

Przedszkolak bezpieczny na drodze

2016-10-11
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

    Dnia 06.10.2016r. na zaproszenie dzieci i nauczycieli przybyli do naszej szkoły policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Tego dnia dzieci z wszystkich grup wiekowych z oddziałów przedszkolnych zgromadziły się w  sali gimnastycznej, aby powitać niecodziennych gości.  Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. 

    Pan aspirant Krzysztof Wojdyła oraz sierżant sztabowy Michał Czopor,  a zarazem rodzic dwojga naszych wychowanków, chętnie wyjaśniali dzieciom na czym polega praca policjanta. Policjanci przypomnieli, w jaki sposób i w jakich miejscach należy przechodzić przez jezdnię, jakie zachowania w pobliżu jezdni są niedozwolone.  Przestrzegali przed spotkaniami oraz rozmowami z nieznajomymi osobami. Wytłumaczyli jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.

   Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania  pracy.  Na szczególną uwagę zasłużył  policyjny lizak oraz kajdanki. Następnie po wyjściu na plac przedszkolny dzieci  miały możliwość  oglądania wozu policyjnego, posłuchania syreny oraz policjantów porozumiewających się przez radiostację. Przedszkolaki wspólnie z Panem policjantem przećwiczyły bezpieczne przejście przez pasy.

     Każdy przedszkolak już wie, że policjant może być przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą.

      Serdecznie dziękujemy Panom Policjantom za czas poświęcony naszym przedszkolakom.

 

                                                                                           Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych 

Czytaj więcej o: Przedszkolak bezpieczny na drodze

XVI Powiatowe Jesienne Biegi Przełajowe " O Złoty Liść Dębu " pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła i Starosty Jasielskiego

2016-10-11
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

 

 

   8 października 2016r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Emilia Mikoś i Roksana Czech brała udział w XVI Powiatowych Biegach Przełajowych „O Złoty Liść Dębu” organizowanych na terenie MOSiR w Jaśle.


   Złe warunki atmosferyczne  i niska temperatura nie wystraszyły naszych zawodniczek, które zdobyły podczas biegu wysokie lokaty tj. :
II miejsce – Emilia Mikoś,
V miejsce – Roksana Czech
.

   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

 

Tomasz Trznadel

Czytaj więcej o: XVI Powiatowe Jesienne Biegi Przełajowe " O Złoty Liść Dębu " pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła i Starosty Jasielskiego

Internetowy Teatr TVP dla szkół

2016-10-11
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

   10 października 2016r. w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych miały możliwość obejrzenia spektaklu „na żywo” pt: „Baśń o Rycerzu bez Konia” transmitowanego przez Teatr Banialuka z Bielska-Białej. Było to dowcipne i wciągające widowisko familijne, opowiadające przygody Rycerza bez konia i Konia bez rycerza, którzy szukają siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawiły się uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok.

 
   Wartka akcja, rozgrywana w planie żywym i lalkowym, znakomite kreacje aktorskie, pełen inwencji ruch sceniczny i dowcipne piosenki sprawiły, że przedstawienie zachwyciło wszystkie dzieci. Była to zarazem opowieść z morałem, o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć.Obsada:
scenariusz: Marta Guśniowska

reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski

scenografia: Joanna Braun

muzyka: Robert Łuczak

ruch sceniczny: Marzena Biesiadecka

aktorzy: Katarzyna Pohl, Włodzimierz Pohl, Radosław Sadowski, Piotr Tomaszewski

 

 

                                                                                              Iwona Pacana-Czech

 

Czytaj więcej o: Internetowy Teatr TVP dla szkół

Sekretne życie zwierzaków domowych

2016-10-18
Powiększ zdjęcie

 

 

 

 

   W dniu 17 października 2016 roku uczniowie klasy I a obejrzeli film animowany  pt. „Sekretne życie zwierzaków domowych” w kinie „Syrena” Jasielskiego Domu Kultury. W poniedziałkowe przedpołudnie, uczniowie pod opieką wychowawczyni oraz nauczycielki pani Anny Madejczyk, w radosnym nastroju przeżywali perypetie tytułowych bohaterów w wersji 3D.

    W miejskiej scenerii Maks i jego liczni przyjaciele prowadzą życie pełne przygód i intryg, które bawią małych widzów. Film wyróżnia się efektownymi animacjami, bogatą scenografią i dynamiczną akcją. Ważnym przesłaniem komedii jest zwrócenie uwagi na  porzucone i niechciane zwierzęta.

 

 

Krystyna Maculak

Anna Madejczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej o: Sekretne życie zwierzaków domowych