20 listopada – Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2014r. po raz pierwszy obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie 7 listopada tego roku podjął Sejm RP. Dzień ten był również okazją do świętowania  25. rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była jej inicjatorem i współtwórcą. Dokument ten do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka.

W naszej szkole odbył się z tej okazji apel, w czasie którego pan dyrektor odczytał list od ministra edukacji narodowej – Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. W liście tym szefowa MEN i Rzecznik Praw Dziecka wyrazili nadzieję, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać. Zachęcali uczniów i nauczycieli do podejmowania właśnie w tym dniu ciekawych inicjatyw, które staną się okazją do rozmów o prawach dziecka i jego potrzebach, nie tylko edukacyjnych.

Przedstawiciele Samorządu Szkolnego, w krótkiej prezentacji, przybliżyli wszystkim zebranym Prawa i Obowiązki Ucznia. Na zakończenie zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe uczniom, którzy brali udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Bogusława Madej