" Biegnijcie do szopki " - spektakl Internetowego Teatru TVP dla szkół

11.12.2014 r. uczniowie klas piątych i szóstych obejrzeli spektakl „Biegnijcie do szopki”. Przedstawienie było transmitowane na żywo ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół. Nowatorski projekt realizowany przez Telewizję Polską wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym pozwala na oglądanie, w tym samym czasie, przedstawienia teatralnego przez kilka tysięcy dzieci i młodzieży w Polsce. Celem przedsięwzięcia jest dotarcie z kulturą i sztuką do uczniów z różnego typu szkół.

Przedstawienie „Biegnijcie do szopki” zrealizowane w konwencji widowiska kolędowego wprowadziło naszych uczniów w prawdziwie przedświąteczny nastrój. Dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy, ciekawe aranżacje muzyczne kolęd i pastorałek sprawiły, że uczniowie z zaciekawieniem śledzili grę postaci, które przypomniały tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia i Trzech Króli.

Spektakl został wyreżyserowany przez Krystiana Kobyłkę, zaś w role kolędników wcielili się: Marta Popławska, Grzegorz Eckert i  Jacek Popławski. Muzykanci: Aleksandra Zawalska i Piotr Janiszewski.

Agnieszka Madejczyk

Elżbieta Fundakowska