Warsztaty z pierwszej pomocy

Zanim do poszkodowanego przybędzie profesjonalna pomoc medyczna, mijają cenne minuty, które mogą decydować o jego zdrowiu, a nawet życiu. Stąd  15 stycznia 2015 r. odbyły się warsztaty dla klas szóstych dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadził p. Piotr Wojdyła – strażak Państwowej Straży Pożarnej, jak również członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach. Pan Piotr zapoznał uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy w dwóch przypadkach: gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha  oraz gdy poszkodowany jest nieprzytomny i oddycha. Ćwiczenia te były prowadzone na fantomie, dzięki czemu uczniowie mogli przećwiczyć krok po kroku resuscytację krążeniowo- oddechową, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Na zakończenie warsztatów uczniowie mieli za zadanie ponumerować w odpowiedniej kolejności sytuację, w której poszkodowany jest nieprzytomny i oddycha. Za przeprowadzenie tak pouczającej lekcji serdecznie p. Piotrowi dziękujemy.

Małgorzata Wałczyk