„Łączy nas słowo POLSKA” - Spotkanie Profilaktyczne

30 września br. w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas ósmych zorganizowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Gościem, który podjął z  młodzieżą tematykę uzależnień był Pan Sławek Pyrko realizujący zajęcia profilaktyczne i edukacyjno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży w ramach autorskiego programu: „Łączy nas słowo  POLSKA - wychowanie przez kulturę i sztukę.”

Mieliśmy sposobność gościć przy tej okazji ósmoklasistów ze szkół podstawowych z całej gminy wraz z opiekunami.  Pan Sławek podczas swojej prelekcji skupił się głównie na uzależnieniach aktualnie najpowszechniejszych, choć tak naprawdę bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużym zagrożeniem są one dla naszej wewnętrznej wolności i osobowości. Są to uzależnienia od telefonów, internetu, gier komputerowych. Nasz Gość poruszył również problem cyberprzemocy, wykluczenia oraz wulgaryzmów, a także znaczenia tego, jakim językiem posługujemy się na co dzień. Przekaz wzbogacony został muzyką w wykonaniu Pana Pyrko.

Dziękujemy za tę niezwykle aktualną i bardzo dobrze przyjętą przez młodzież lekcję także Panu Stanisławowi Bułatowi z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który był inicjatorem  i koordynatorem spotkania.

SŁAWEK PYRKO  - profilaktyk-praktyk, terapeuta uzależnień, muzyk zapraszany do współpracy  z wieloma wykonawcami. Związany z profilaktyką uzależnień od roku 2009, uczestnik wielu festiwali gdzie prowadził  panele dyskusyjne dotyczące problemów młodzieży, wykonawca spotkań -  Giżyckie Centrum Profilaktyki  i  Integracji  Społecznej , Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, Inicjator wielu akcji prospołecznych, współpracownik  poradni psychologiczno – pedagogicznej PROGRES w Białymstoku, wolontariusz współpracujący  z Białostockim Zakładem Poprawczym przy resocjalizacji  osadzonych. Wspierający działaniami profilaktycznymi  Fundację  NOWE  ŻYCIE z Sopotu i Fundację Pomocy Rodzinie  WSPIERAJMY SIĘ ze Szczecina  CZŁOWIEK BEZ TZW. „PRZEJŚĆ”. NIE PALI TYTONIU, NIE NADUŻYWA ALKOHOLU,  NIE UŻYWAŁ NARKOTYKÓW . Członek dwóch stowarzyszeń o charakterze patriotycznym i  pro obronnym.

Kamila Pikusa