Wycieczka do Krosna i Żarnowca

Dnia 06.10.2021 r. odbyła się wycieczka edukacyjna dla klas IV A, IV B, oraz V A. do Krosna i Żarnowca. Celem wycieczki było: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej (edukacja medialna); kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych; poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie- muzeum w Żarnowcu oraz integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.

Nasi wychowankowie obejrzeli film pt. „Lassie wróć”- wzruszającą opowieść o przyjaźni, jaka połączyła owczarka szkockiego Lassie z rodziną Carracloughów, a zwłaszcza z chłopcem Joem. Lassie kochała rodzinę Joego i pragnęła zawsze być z nimi. Nie wahała się ryzykować życiem, by wrócić do chłopca. Film pokazał uczniom, że miłość do zwierząt jest uczuciem ważnym i potrzebnym. Zwierzęta także mają uczucia, potrafią kochać i cierpieć, dlatego trzeba traktować je z szacunkiem i miłością. W zamian za to one stają się naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W historycznych wnętrzach dworku, które zamieszkiwała kiedyś poetka, nasi uczniowie mogli zapoznać się z bogatym dorobkiem artystycznym, licznymi tłumaczeniami, a także krytyką literacką, które pozostawiła po sobie Maria Konopnicka. Ciekawe były również informacje dotyczące jej życia codziennego, form spędzania czasu wolnego, sekretów przyjmowania gości, a także losu córek, które odziedziczyły dworek po śmierci matki. Na koniec wspólnie odśpiewaliśmy „Rotę” Marii Konopnickiej. Uczniowie zakupili pamiątki i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Elżbieta Fundakowska

Teresa Biernacka