Pamiętajmy o tych, którzy odeszli…

W dniach od 25 do 29 października 2021r. wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu prowadzili akcję zbiórki zniczy na groby rodaków walczących o polskość i wolność naszego kraju, pod hasłem ,,Pamiętajmy o tych, którzy odeszli”. Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzali groby, zaniedbane mogiły, o których nikt już nie pamięta. Zapalali też znicze oddając hołd zmarłym i poległym. W ten sposób staramy się podtrzymywać tradycje, by ocalić od zapomnienia tych, którzy odeszli. Działaniu wolontariuszy przyświecał cel, że tak długo  żyje człowiek , ile pamięć o nim. Ważne jest, aby uczyć młodzież szacunku do zmarłych, dbania o ich miejsce pochówku i czczenia pamięci minionych pokoleń.

Zebrane w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I- VIII znicze oraz pięknie wykonane przez naszych uczniów stroiki ozdobiły groby. Wolontariusze zebrali imponującą liczbę 200 zniczy. W dniach od  1 do 5 listopada w miejscach pochówku osób, które zginęły w czasie działań wojennych I i II wojny światowej oraz tych, którzy zamordowani zostali w obozie pracy przymusowej w Szebniach zapalone zostały znicze na cmentarzach: w Jaśle, Warzycach, Szebniach i Tarnowcu.

Pozostałe znicze wraz ze stroikami wykonanymi przez naszych uczniów, trafiły na zapomniane groby na miejscowym cmentarzu w Brzyskach, które porządkowali uczniowie wraz z opiekunami: paniami mgr Iwoną Kazecką i mgr Barbarą Doktór i ks. Waldemarem Krzeszowskim. Uczniowie chwilą ciszy i  krótką modlitwą upamiętnili Dzień Wszystkich Świętych.

Bardzo serdecznie dziękujemy dzieciom, młodzieży, rodzicom i wszystkim, którzy wzięli udział w akcji przynosząc nawet najmniejszy znicz – symbol pamięci o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny i złożyli najwyższą ofiarę – własne życie.

Organizatorami ww. akcji byli członkowie SK Wolontariatu wraz z opiekunami panią mgr Alicją Bochnią – Tomasik i ks. Waldemarem Krzeszowskim.