W prehistorycznej krainie dinozaurów – wycieczka do Bałtowa

Dnia 8 czerwca 2022r. odbyła się wycieczka do Bałtowa, w której uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątej. Młodzież szkolna zwiedziła największy kompleks turystyczny w Polsce.

Najpierw zwiedzaliśmy Zwierzyniec Górny- Safari, na którego obszarze o ponad 60 ha znajdują się rozległe łąki, zagajniki, wąwozy, oczka wodne, które są doskonałym miejscem do życia dla mieszkańców tej części Zwierzyńca. Żyje tam wiele gatunków zwierząt. Są to między innymi: bydło Zebu, bydło szkockie, bydło watussi, jak tybetański, owce kameruńskie, owce Quessant, owce Racka, owce czarnogłówki, kozy angorskie, kozy karłowate afrykańskie, kozy karpackie, jelenie europejskie, jelenie Sika, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau, krowa domowa, kuce szetlandzkie, alpaki, muflony, daniele, żubry. Wszystkie  zwierzęta dzieci obejrzały z okien amerykańskiego autokaru, a ciekawe opowieści przewodnika ubarwiły podróż i wzbogaciły wiedzę uczniów.

W następnej kolejności zwiedziliśmy Park Miniatur - uformowany na kształt Polski obszar o powierzchni ok. 1 ha z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami, krainami geograficznymi, w którym znajduje się 50 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat, a znajdujące się obecnie w granicach Polski.

Następnie młodzi turyści przekroczyli bramy Sabatówki i trafili do świata czarownic. Na początku każdy z uczestników wycieczki pokonał Tunel odwagi, który przetestował ich gibkość i sprawność.

Potem udaliśmy się na spacer„dolną częścią” bałtowskiego Zwierzyńca. Było to spotkanie z różnobarwnym światem ptaków. Dopełnieniem tego obrazu stał się widok licznych ssaków, wśród których uwagę przykuwały kuce, ostronosy i zabawne małpki makaki.

Po tej części zwiedzania udaliśmy się na obiad. Po zregenerowaniu sił, udaliśmy się do Kina Emocji – Cinema 5D.

Kolejną atrakcją była wizyta w Parku rozrywki Jura Park. Wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej znajduje się blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu mogliśmy chronologicznie poznawać burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie.

Następnie udaliśmy się do Prehistorycznego Oceanarium. Prehistoryczne Oceanarium to miejsce, które zachwyca i sprawiło, że przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów.

Na koniec udaliśmy się do Parku Rozrywki. Tam wszyscy doskonale się bawili, korzystając z wszystkich dostępnych urządzeń: karuzel, rollecoasterów, dmuchańców i trampolin. Radośni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Elżbieta Fundakowska

Teresa Biernacka