Zajęcia plastyczne w oddziałach przedszkolnych w ramach Projektu " Przedszkole na 5+ "

„ Twórczość dziecka ma swoistą wartość, która może stanowić żyzne podłoże dla nauczania i wychowania".

Celestyn  Freinet

W terminie od 20.09.2016r. do 29.11.2016r. najmłodsze dzieci z oddziału ,,Przedszkole na 5+” oraz oddziału 0a i 0b uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Celem głównym zajęć było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne. Uczestnicy rozwijali umiejętność pracy zespołowej, staranności w wykonywaniu oraz koncentracji. Poprzez twórczość dzieci mogły wyrazić samego siebie, a przy tym poczuć, że wykonały coś wspaniałego. Dzieci miały okazję poznać niektóre techniki plastyczne. Wśród nich były m.in.:

• mozaika i wydzieranki,
  • collage,
  • sztuka powstała z natury,
  • lepienie z modeliny,
  • lepienie z plasteliny,
  • kalkografia/elementy grafiki,
  • frottage.

Przedszkolaki ćwiczyły zdolności manualne takie jak wydzieranie, formowanie, wycinanie, układanie, wypełnianie oraz inne. Powstawały fantastyczne prace, m.in. lisy z liści, pingwiny, misie wypełnione kolorowymi kulkami z bibuły, renifery z ,,pomponowym” nosem, jabłuszka z wydzieranki, drzewa z plasteliny oraz ,,liściowej” mozaiki, obrazki odbite łyżką.

Zajęcia dostarczyły  wiele satysfakcji i zadowolenia z własnego działania samym małym twórcom. Wszyscy czekają już niecierpliwie na następną serię zajęć, które rozpoczną  się w styczniu w następnym roku.

Pragnę serdecznie podziękować Dyrekcji oraz Paniom z oddziałów przedszkolnych za wszelką pomoc techniczno-organizacyjną.

Katarzyna Czech