Wycieczka do Zakopanego

8 czerwca 2017 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego, zorganizowana dla uczniów klas III – VI. Celem wyjazdu była integracja uczniów, promowanie aktywnego wypoczynku, rozbudzanie zainteresowania bogactwem i pięknem polskich gór, zapoznanie z ogromnym dorobkiem kulturowym górali.

Zwiedzanie Zakopanego zaczęliśmy od miejsca znanego przez każdego kibica sportowego, czyli Małej i Wielkiej Krokwi. To tam nasi skoczkowie, na czele z Adamem Małyszem i Kamilem Stochem, odnosili liczne zwycięstwa. Następnie rozpoczęliśmy wędrówkę Doliną Strążyską, która prowadzi do najbardziej znanego w Tatrach szczytu – Giewontu. Idąc z przewodnikiem tatrzańskim dotarliśmy do Polany Strążyskiej, a następnie mogliśmy podziwiać urokliwy wodospad górski Siklawicę.

Chwilę zadumy i odpoczynku dostarczył pobyt w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zostało ono wybudowane jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r.

Następnie udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, gdzie pochowanych jest wielu wybitnych Polaków, m.in. Stanisław Witkiewicz, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa – Tetmajer czy Władysław Orkan.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył wjazd na Gubałówkę wyciągiem krzesełkowym na Szymoszkowej Polanie. Mogliśmy podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody, wysokie szczyty Tatr.

Ostatnim punktem wycieczki było miejsce, którego nie sposób pominąć będąc w Zakopanem. Krupówki to najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta, na której można zakupić pamiątki, pospacerować i spróbować zakopiańskich oscypków.

Słoneczna pogoda, zatykające dech w piersiach widoki malowniczo położonych szczytów tatrzańskich, interesujące legendy i ciekawostki opowiadane przez przewodnika górskiego oraz miła atmosfera sprawiły, że wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni z wycieczki.

Teresa Biernacka

Danuta Biernacka