„Muzyka łączy pokolenia”. Spotkanie z p. dyr. Agatą Delikat

W roku szkolnym 2017/2018 w świetlicy szkolnej realizowany jest program „Muzyka łączy pokolenia”, który jest propozycją zajęć w formie spotkań z muzykami z naszego regionu. Istotą tych spotkań jest zaprezentowanie osób w różnym wieku, które grają na instrumentach, w celu zachęcenia młodszego pokolenia do muzykowania, a tym samym pokazania, jak w ciekawy sposób można spędzić wolny czas.

Na pierwsze spotkanie  24.11.2017 r. zaprosiliśmy p. dyr. Agatę Delikat, która wprowadziła dzieci w świat instrumentów strunowych smyczkowych. Słuchając wykonania skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu dzieci zauważyły, że im większy instrument, tym wydaje niższe dźwięki. Wychowankowie poznali budowę skrzypiec, dowiedzieli się, że instrument ten ma duszę, z czego wykonane są struny, do czego służy żeberko, smyczek oraz kalafonia. P. Agata pokazała skrzypce różnej wielkości, zwracając uwagę, że jest ona dostosowana do wieku grającego. Z pomocą naszego gościa każdy chętny mógł zagrać na skrzypcach – dla wielu było to wielkie przeżycie. Ciekawym punktem programu była zabawa „Jaka to melodia?” – p. Agata grała znane melodie, a uczniowie odgadywali tytuły. Słuchaliśmy również utworów Kapeli Jodłowianie z Jodłowej, której członkiem jest p. Agata. Oglądaliśmy zdjęcia kapeli w strojach ludowych, a dodatkowo jedna z naszych uczennic – Milena Woch – miała okazję ubrać się w strój rzeszowski.

Opowiadając o swoich zainteresowaniach muzycznych p. Agata zwróciła uwagę, że bardzo ważna jest systematyczna praca i trening, który czyni mistrza. Być może po tym spotkaniu niektórzy zapragną grać na tym ciekawym instrumencie. Za poświęcony dla nas czas bardzo serdecznie dziękujemy p. Agacie i życzymy dalszych sukcesów zawodowych i  prywatnych.

Podziękowania kierujemy również w stronę naszego sponsora. Dziękujemy Hucie Szkła w Jaśle  za pomoc i wsparcie rzeczowe, dzięki któremu możemy realizować ten program.

Danuta Biernacka

Małgorzata Wałczyk