Andrzejki 2017 w Świetlicy Szkolnej

Przy zapalonej świecy

Za zamkniętymi drzwiami

Odgadnąć próbujemy

Co ukrył los przed nami.

Wśród wielu zwyczajów ludowych, znanych od dawna w całej chrześcijańskiej Europie, był andrzejkowy wieczór wróżb, organizowany w wigilię świętego Andrzeja.

Wigilia św. Andrzeja, to najlepszy dzień w roku do wróżenia, bo wówczas wróżby spełniają się. Tradycja głosi, że dawniej mężczyźni wróżyli sobie w dniu św. Katarzyny, a panie szukały odpowiedzi na tę zagadkę w wigilię imienin św. Andrzeja. Wybrały ów dzień z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze była to zwykle ostatnia okazja, by spotkać się i pobawić przed rozpoczęciem adwentu – czasu, gdy Kościół zakazywał hucznych zabaw. Po drugie imię Andrzej pochodzi od greckiego słowa andros, co znaczy mąż, a także andreios – odważny, silny. Ciekawskie panny przez cały dzień 29 listopada niczego nie jadły i nie piły, a zanim położyły się spać, klęczały na zimnej podłodze modląc się, aby mężczyzna, którego ujrzą we śnie, był piękny, mądry i odważny. Co bardziej zdesperowane biegły boso nad rzekę i myły głowę w lodowatej wodzie, przekonane, że tylko wtedy święty wysłucha ich próśb.

Z czasem „katarzynkowe” wróżby zanikły, zaś tradycja andrzejek pozostała do dziś. W ten wieczór bawią się teraz zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

Zgodnie z tradycją dnia 30 listopada 2017 roku w Świetlicy Szkolnej w Brzyskach  został zorganizowany dzień św. Andrzeja. W tym dniu nasza świetlica została zamieniona w salę wróżb i magii.  Uczniowie kultywując tradycję związane z wigilią św. Andrzeja mogli poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia z puszczaniem łódek na wodę, wrzucania grosików do miski z wodą.

Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają na następny andrzejkowy bal.

Organizatorzy:

Małgorzata Wałczyk