„Muzyka łączy pokolenia”. Spotkanie z Kapelą Ludową „Trzcinicoki”

Czy można sobie wyobrazić świat bez muzyki? Historia pokazuje, że towarzyszy ona człowiekowi od wieków. Powstała bardzo dawno, wcześniej niż słowa. Człowiek tworzył muzykę odkąd nauczył się wystukiwać rytm poprzez uderzanie o siebie przedmiotami. Wtedy jeszcze nie nazywano jej muzyką, ale już wtedy była ona bardzo wartościowa. Rozbudza i rozwija wrażliwość estetyczną, kształci też właściwą postawę wobec własnej kultury i tożsamości narodowej. Dlatego należy jak najcześciej stwarzać okazje do obcowania z muzyką.  Stąd też 13.02.2018 r. w naszej szkole gościliśmy wspaniałych muzyków z kapeli „Trzcinicoki” w składzie:

-        Stanisław Marszałek – kierownik kapeli

-        Eugeniusz Kopera – skrzypce prym

-        Ewa Faryj – skrzypce sekund

-        Jan Dybaś – klarnet

-        Sławomir Matysik – klarnet

-        Stanisław Szański – akordeon

-        Andrzej Jędryczka – cymbały, kontrabas

Zespół „Trzcinicoki” to kapela wielopokoleniowa, wykonującą tradycyjny repertuar muzyczny regionu pogórzańskiego w przepięknych strojach ludowych. Laureaci Nagrody Kolberga i wielu innych, zdobytych w ogólnopolskich konkursach tradycyjnej muzyki ludowej.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Muzyka łączy pokolenia”, który ma na celu zainteresować muzyką młodsze pokolenie, a tym samym pokazać doskonały sposób spędzania czasu wolnego. Podczas koncertu uczniowie kl. I –VII nie tylko mieli możliwość posłuchania tradycyjnych utworów kapeli, ale również poznali bardzo rzadki instrument – cymbały, które zachwyciły swoim dźwiękiem wszystkich zgromadzonych. Chętni uczniowie wzięli również czynny udział w koncercie „grając” wspólnie z muzykami.

Za wspaniałe przeżycia i poświęcony dla nas czas bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieje, że nie było to ostatnie spotkanie z tak wspaniałymi muzykami.

Agata Delikat

Edyta Żyguła-Matysik