Wycieczka do Żarnowca, Krosna i Jasła

Dnia 20 lutego 2018r. odbyła się wycieczka szkolna do Żarnowca, Krosna i Jasła, w której wzięli udział uczniowie z klasy Ib, IIb i III. W Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu obejrzeliśmy unikatowe zbiory i autentyczne wnętrza z czasów życia poetki. Wystawy stałe i czasowe w budynkach Dworku i „Lamusa” przybliżyły uczniom dorobek twórczy wybitnej polskiej pisarki. Dzieci mogły zobaczyć oryginalne rękopisy poetki. Dowiedziały się również, że Maria Konopnicka jest autorką „Roty”, znanej polskiej pieśni patriotycznej. Po zwiedzaniu można było kupić pamiątki w muzealnym sklepiku.

Następnie udaliśmy się do kina Helios w Krośnie na film pt. Miś Paddington 2” - uroczą opowieść o rezolutnym niedźwiadku o nienagannych manierach i skłonnościach do wpadania w tarapaty. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonaldzie na krótki posiłek.

Zakończeniem wycieczki była wizyta w Muzeum Regionalnym w Jaśle, gdzie mogliśmy obejrzeć wystawę „Polaków sen o Niepodległej” nawiązującą do obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zaprezentowano na niej ponad 700 kart pocztowych z I połowy XX wieku o tematyce historycznej i patriotycznej. Ilustrują one dążenia społeczeństwa polskiego do odzyskania niepodległości i walkę o granice odrodzonego państwa polskiego.

Mimo trudnej tematyki dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały przekazywanych im wiadomości, za co zostały nagrodzone przez dyrektora muzeum oryginalnym, słodkim lizakiem.

Bogusława Madej, Dorota Kita, Małgorzata Przewoźnik