FESTIWAL NAUKI

Radość działania, poznawania, doświadczania, odkrywania i poszukiwania to najlepsze z czym powinna się kojarzyć nauka. Dlatego też 10. 06. 2019 r. sala gimnastyczna  w naszej szkole zamieniła się w prawdziwe centrum edukacji. Tego dnia odbył się Festiwal Nauki, który był podsumowaniem Rocznego Planu Wspomagania, a także  zajęć dodatkowych realizowanych w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia w szkołach podstawowych na terenie Gminy Brzyska”. Nauczyciele, którzy realizowali zajęcia projektowe wraz z uczniami  przygotowali stoiska, gdzie wszyscy uczniowie z klas I-VIII mogli coś ciekawego zobaczyć, zrobić, wziąć udział:

-        Zajęcia rozwijające  z języka angielskiego - prowadzone przez panią Teresę Biernacką -  na tym stoisku przygotowane były ciekawe konkursy i quizy, fiszki językowe, prezentacje multimedialne o krajach anglojęzycznych oraz plakaty wykonane przez uczniów.

-      Zajęcia z programowania i robotyki – prowadzone przez panią Iwonę Mikoś – tutaj odbywał się pokaz dużych robotów, które uczniowie najpierw budowali a następnie programowali tak, by robot poruszał się w danym kierunku lub wydobywał odgłos.

-        Zajęcia rozwijające umiejętności około programistyczne oraz Koło kreatywnej informatyki – prowadzone przez panią Bogusławę Madej – stoisko z młodszymi konstruktorami, na którym odbył się pokaz i programowanie mniejszych robotów oraz gier planszowych mobilnych.

-        Zajęcia multimedialnego koła biologiczno – geograficznego – prowadzone przez panią Alicję Bochnię – Tomasik – na tym stoisku można było oglądać doświadczenia wyjaśniające reakcje z życia codziennego tj. elektryzowanie się ciał, reakcje rozdzielania soli od pieprzu, jak również pokaz  dużych baniek mydlanych.

-    Zajęcia matematyczno – przyrodnicze – prowadzone przez panią Edytę Żygułę – Matysik – stoisko, na którym powstawały kolorowe „slimy”, wulkan z tabletek musujących, zwierzątka piankowe tworzące się pod wpływem ciepłej wody oraz kolory tęczy powstające z cukierków.

-        Zabawy szachowe – prowadzone przez panią Małgorzatę Wałczyk – stoisko z zagadkami, ćwiczeniami i kolorowankami szachowymi oraz  dużą szachownicą magnetyczną.

-      Zajęcia plastyczne – prowadzone przez panią wicedyrektor Agatę Delikat – stoisko dla młodych, zdolnych plastyków - gdzie wspólnie z Patrycją Lisowską można było malować pastelami na papierze ściernym, tworząc profesjonalne obrazki.

W Festiwalu Nauki wziął również udział pan Wójt Rafał Papciak, który z zaciekawieniem odwiedził każde stoisko. Był to dobrze spożytkowany czas, w którym nauka stała się zabawą, a zabawa nauką. W ten sposób dzieci zdobywają nowe umiejętności, rozwijają kreatywność, uczą się współpracy w grupie, a przede wszystkim doskonale się bawią!

Bogusława Madej

Małgorzata Wałczyk