Współpraca biblioteki szkolnej w Brzyskach z innymi bibliotekami

Od kilku lat biblioteka szkolna Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brzyskach współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle oraz Biblioteką Pedagogiczną w Krośnie filia w Jaśle. Współpraca ta polega na licznych spotkaniach podczas konkursów, wystaw, spotkań autorskich organizowanych dla dzieci i młodzieży. Jedną z bardzo ważnych form współpracy, niezbędnych dla nauczyciela-bibliotekarza, jest udział  w konferencjach metodycznych.

Biblioteka Pedagogiczna w Krośnie filia w Jaśle organizuje spotkania w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych. 4 marca 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się seminarium dla bibliotekarzy bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych. Temat spotkania to: „Nasza Mała Ojczyzna – nowoczesna edukacja regionalna w bibliotece”.

Na seminarium omówione zostały działania dotyczące realizacji tematyki regionalizmu oraz form pielęgnacji regionu i miłości do Ojczyzny. Przedstawiona została historia I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz historia miasta. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap, przybliżył tematykę dziedzictwa kulturowego. Opowiedział o wydanych książkach, organizowanych konkursach, turniejach, kwestach na rzecz regionalizmu.

Konferencje organizowane w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle wzbogacane są zawsze pogadanką nauczycieli na temat pracy w bibliotekach szkolnych. Wymiana doświadczeń, poglądów, nowych form uczenia się sprawiają, że praca nauczyciela- bibliotekarza jest bardziej twórcza i otwarta na nowości XXI wieku.

Anna Madejczyk