Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzyskach

Ku pamięci Wyklętych

 

 

 

 

 

 

   Koniec II wojny światowej nie przyniósł Polsce wolności. Wielu nie mogło się z tym pogodzić, wybierając dalszą nierówną walkę i trwanie w konspiracji. Żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego wywodzili się z różnych środowisk: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Batalionów Chłopskich, mieli różne wizje przyszłej Polski, ale połączył ich wspólny los. Wiedzieli, że w przypadku aresztowania czeka ich śmierć lub długoletnie więzienie, że być może nigdy już nie ujrzą swoich bliskich…

   Ci, których skazano na śmierć w pokazowych „procesach”, mieli być pozbawieni nie tylko życia, lecz także prawa do własnego grobu i ludzkiej pamięci. Zamordowanych chowano po kryjomu w bezimiennych mogiłach, a rodziny bezskutecznie poszukiwały jakichkolwiek wiadomości o ich losie.

   Pamięć o  Żołnierzach Wyklętych przywrócono dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki staraniom wielu osób: rodzin, dawnych towarzyszy broni, dziennikarzy, naukowców i społeczników. Wraz z rosnącym zainteresowaniem historią podziemia niepodległościowego pojawiła się potrzeba godnego upamiętnienia tysięcy ludzi, którzy za swoją postawę zapłacili wysoką – nieraz ostateczną – cenę.

   Z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Sejm RP uchwalił, a  9 lutego 2011r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca.

   Data, zaproponowana przez śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, nie była przypadkowa – to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Co roku 1 marca odbywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

   W br. 8 marca w Urzędzie Gminy Brzyska, pod patronatem Pani Senator Alicji Zając, Pani Poseł Marii Kurowskiej oraz Pana Wójta Rafała Papciaka, młodzież z Fundacji AKTYWOŚĆ oraz członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Brzysk, przygotowali piękny Program „ Ku pamięci Wyklętych ”. W ramach uroczystości miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, patronów,  program artystyczno-patriotyczny w wykonaniu młodzieży, konkurs plastyczny, prezentacja i wykład historyczny – pana Wiesława Marcisza oraz pokaz militariów z okresu II wojny światowej.

   Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje wysokie umiejętności artystyczne i plastyczne, zajmując w konkursie plastycznym następujące miejsca:

W kat. klas IV-VI:

II miejsce – Natalia Niezgoda kl. VIa

III miejsce - Kamil Pacana kl. IVa

W kat. klas VII-VIII:

Wyróżnienie– Dawid Niezgoda kl. VIII

   Swoje prace plastyczne nt. Żołnierzy Wyklętych zaprezentowali również Maja Pogorzelska i Nikola Kawalec – kl. IVa, Sylwia Słabik kl.VIIb i Eryk Bachórz – kl. VIII. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni, otrzymując nagrody rzeczowe, dyplomy i książki. Gratulacje dla nagrodzonych i opiekunów. W imieniu dyrekcji dziękujemy za godne zaprezentowanie naszej szkoły:).

 

Wiesław Marcisz