Podsumowanie Programu Edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę”!

W roku szkolnym 2019/20 nasze przedszkole już po raz kolejny włączyło się do realizacji Programu Edukacyjnego Mamo, Tato, wolę wodę!, którego inicjatorem jest Żywiec Zdrój S.A. Przystąpienie do programu spotkało się z aprobatą ze strony rodziców, którzy zostali zapoznani z jego celami, treściami za pomocą broszur i gazetki informacyjnej, po czym wyrazili pisemną zgodę na udział swoich dzieci w tym przedsięwzięciu. Program Mamo, Tato, wole wodę! został stworzony specjalnie dla przedszkoli, by pomóc wychowawcom w kształtowaniu zdrowych nawyków: picia wody, recyklingu i dbania o przyrodę.

Programem zostały objęte dzieci z czterech grup przedszkolnych. Zagadnienia programowe były realizowane podczas zajęć dydaktycznych, a także w domach podczas trwania epidemii korona wirusa. Rodzice bardzo mocno włączyli się w tą akcję, dlatego też bardzo serdecznie dziękujemy Wam za to.

W ramach programu dzieci brały czynny udział w cyklu zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przygotowanych w oparciu o założenia i materiały udostępnione przez organizatora. Było to 45 edukacyjnych scenariuszy zajęć opracowanych przez ekspertów.  Zaproponowane scenariusze były natomiast modyfikowane przez nauczycielki w celu optymalnego dostosowania ich do możliwości rozwojowych, potrzeb i poziomu aktywności przedszkolaków z poszczególnych grup.

Szczególnie atrakcyjną i budząca olbrzymie zainteresowanie, pomocą dydaktyczną okazała się maskotka Zdrojka, która w połączeniu z internetową aplikacją, stała się interaktywnym przyjacielem naszych dzieci we wspólnych dążeniach do pogłębiania wiedzy i zdobywaniu nowych doświadczeń z zakresu pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka oraz jej znaczenia dla całego środowiska.

Problematyka zajęć skupiała się wokół trzech głównych kręgów tematycznych, w obrębie których realizowano  scenariusze. Przedstawiało się to następująco:

1. Przygody na zdrowie,
  2. Eko przygody,
  3. Przygody blisko natury.

W tym roku wzięliśmy udział w konkursie na wykonanie tablicy edukacyjnej o tematyce „Dlaczego warto pić wodę?”  Dzięki tej inicjatywie, zajęliśmy II miejsce oraz otrzymaliśmy bon w kwocie 100 zł – za tą kwotę, zostały zakupione pomoce dydaktyczne. Za uzbierane punkty w tym projekcie zakupiliśmy dwie gry planszowe oraz 24 masek zwierzęcych.

Koordynator projektu: Sabina Chajec

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych