Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest na całym świecie 15 września – jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.

Święto Kropki zostało zapoczątkowane dzięki książce pt. "Kropka" Petera H. Reynoldsa. Autor opisuje historię małej  Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce  plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dziewczynka twierdzi, że nie potrafi rysować. Podczas zajęć nigdy nie otwiera pudełka farb, ale nauczycielka prosi ją by postawiła ołówkiem na białej kartce zwykłą kropkę. Zniecierpliwiona dziewczynka wciska ołówek w sam środek kartki i zaczyna się pakować, a nauczycielka z uwagą przygląda się kropce i prosi ją, by podpisała swoją pracę. Kiedy następnego dnia Vashti wchodzi do klasy, widzi swoją kropkę oprawioną w złotą ramę wiszącą nad biurkiem nauczycielki. Dziewczynka dochodzi do wniosku, że potrafi namalować jeszcze lepsze i ładniejsze kropki. Otwiera pudełko farb i mała bohaterka maluje kropki we wszystkich rozmiarach i kolorach. Książka pokazuje dzieciom, młodzieży, dorosłym, że nawet zwykła kropka może być dziełem sztuki.  Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent!

Tego dnia wszystkie grupy przedszkolne po raz pierwszy obchodziły Dzień Kropki w naszym przedszkolu. Świętowanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z Vashti – dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik z tytułową „Kropką”. Następnie dzieci rozmawiały na temat problemu Vashti i sposobu jego rozwiązania. Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką – nasi wychowankowie rysowali kropki, ozdabiali drzewa kropkami, układali „kropkowe wzory”. Była także „kropkowa gimnastyka” oraz  fotobudka. Powstała piękna galeria tych wyjątkowych prac. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych