Wspaniała nagroda w Ogólnopolskim Konkursie „TRYPTYK ŚWIĘTOKRZYSKI” pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty

Organizatorem konkursu plastycznego o nazwie „TRYPTYK ŚWIĘTOKRZYSKI” był Dom Wczasów Dziecięcych „Gołoborze” w Rudkach. Najważniejsze cele konkursu to: rozwijanie pasji artystycznych uczniów szkół podstawowych oraz wzbudzanie ich zainteresowania sztuką, promowanie dziedzictwa kulturowego regionu Gór Świętokrzyskich wśród dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz pracowników instytucji kultury z terenu całego kraju, kształtowanie wyobraźni oraz inwencji twórczej uczniów poprzez tworzenie prac plastycznych inspirowanych literaturą, popularyzacja wiedzy o regionie Gór Świętokrzyskich – miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych i turystycznych oraz wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej dzieci i młodzieży.

Konkurs skierowany był do szkół podstawowych oraz instytucji kultury z terenu całego kraju, a mogli wziąć w nim udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych. Praca miał być wykonana przez zespół klasowy, międzyklasowy lub międzyszkolny (w ramach instytucji kultury). Każdy zespół mógł zgłosić do konkursu tylko jedną pracę o formacie  A-0 lub A-1. Technika wykonania pracy była dowolna z zachowaniem formy tryptyku (trzyczęściowy obraz). Tematyką były legendy świętokrzyskie (jedna lub kilka legend). Do konkursu zgłosił się zespół klasowy z klasy VIIb (czworo utalentowanych plastycznie uczniów, o których już niejednokrotnie pisaliśmy na naszej stronie): Kinga Czech, Wiktor Fik, Wiktoria Jaśkowiak i Zuzanna Stasiowska, którzy techniką malarską w formie tryptyku na formacie A-1 zinterpretowali „Legendę o Świętym Emeryku i powstaniu nazwy Góry Świętokrzyskie” – do obejrzenia poniżej. Jesteśmy niesamowicie dumni z naszych uczniów, ponieważ otrzymali za swą pracę jedną z trzech głównych nagród, a tym samym nagrodę dla swych koleżanek i kolegów ze szkoły, ponieważ jest to  pięciodniowy pobyt dla maksymalnie 40 uczniów w Domu Wczasów Dziecięcych „Gołoborze” w Rudkach w Górach Świętokrzyskich, obejmujący nocleg, wyżywienie oraz zajęcia edukacyjne prowadzone przez kadrę pedagogiczną DWD.

Gratulujemy im wspaniałego sukcesu! Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna w kraju pozwoli nam w niedalekiej przyszłości zrealizować wyjazd. Polecamy stronę DWD na Facebook-u, gdzie zamieszczony jest protokół obrad jury oraz informacje o tej instytucji.

Agata Delikat