Warsztaty kreatywnej zabawy- inspirowanie dzieci do zabaw sensorycznych

Integracja sensoryczna zapewnia właściwy rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalno-społeczny, stymuluje percepcję wzrokową i słuchową, rozwija umiejętności motoryczne, wspomaga rozwój mowy, aktywizuje komunikację dziecka, a także rozwija zainteresowanie światem oraz kreatywność małego człowieka.

Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach, gdzie aktywności było całe mnóstwo. Pokonywały ścieżkę sensoryczną, która rozwijała zmysł dotyku, stymulowała wzrok, natomiast wydające różne dźwięki faktury pobudzały słuch. Dzieci nawlekały makaron na sznurek tworząc w ten sposób deszczową chmurę. Ta zabawa ćwiczyła koncentrację uwagi, rozwijała sprawność dłoni  i usprawniała motorykę małą. Przedszkolaki dobierały w pary z zasłoniętymi oczami materiały o różnorodnych fakturach i zapachach. Łowiły rybki wykonane z drucików kreatywnych i segregowały je kolorami.  Dzieci  ćwiczyły w ten sposób koncentrację i skupienie uwagi oraz utrwalały  kolory. Rozwijały  umiejętności matematyczne karmiąc kolorowego stworka z ulicy Sezamkowej. Przeliczały zjedzone pączki i dobierały je w pary. Segregowały nakrętki według podanych kodów. Ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową podczas sterowania pudełkiem z piłeczką oraz układały tekturowe puzzle, które doskonale pobudzały wyobraźnię dziecka.

Podczas warsztatów przekonaliśmy się, że do świetnej zabawy nie potrzeba skomplikowanych i drogich zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku, które znajdą się w każdym domu.

Agnieszka Brzeżowska

Justyna Kmiotek