Lekcje biblioteczne

Sytuacja epidemiologiczna na świecie, spowodowana COVID-19 sprawiła, iż rok szkolny 2020/2021 był trudny dla wszystkich, a przede wszystkim dla uczniów. Nauka w obecnym roku szkolnym odbywała się w różnych formach w zależności od obowiązujących obostrzeń.

Początkowo uczniowie korzystali z nauki stacjonarnej, później zdalnej i hybrydowej. Do nauki stacjonarnej powrócili późną wiosną 2021r.

Pracując w bibliotece, postanowiłam zorganizować dla uczniów cykl lekcji bibliotecznych, aby rozbudzić zainteresowania czytelnicze wśród dzieci i młodzieży. Celem lekcji miał być też pokaz nowości bibliotecznych, kształtowanie pozytywnych postaw
na przykładzie życia bohaterów lektur, rozbudzanie twórczych działań do pracy, motywacji
do zdobywania wiedzy, rozwijanie intelektualnego i emocjonalnego rozwoju uczniów poprzez obcowanie z książką.

Podczas prowadzonych zajęć przekazywałam uczniom jak najwięcej informacji  o książkach z naszej szkolnej biblioteki i promowałam nowości wydawnicze. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie udziałem w lekcjach bibliotecznych. Rozmowy o lekturze uświadomiły wszystkim, jak wiele pozytywnych wartości  daje obcowanie z książką. Uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami i zachęcali rówieśników do przeczytania ulubionych książek.

Lekcje biblioteczne przyczyniły się do wzrostu aktywności czytelniczej zarówno uczniów młodszych jak i starszych.

Anna Madejczyk