Podsumowanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „W świecie Montessori”

W roku szkolnym 2020/2021 dzieci z grupy Gumisie brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „W świecie Montessori”. Celem projektu była promocja pracy według koncepcji Marii Montessori oraz wprowadzenie elementów pedagogiki M. Montessori w placówkach niemontessoriańskich.

Tematy,  które były realizowane podczas trwania projektu to:

- „Montessoriańska samodzielność” – Maria Montessori uważała, że aby człowiek mógł  był wolny, musi być samodzielny. Podczas tego zadania dzieci uczyły się samodzielności w codziennych czynnościach takich jak posiłki, w czynnościach higienicznych, w ubieraniu i rozbieraniu się, gdy wychodziliśmy na zewnątrz. W sali stworzony był kącik życia codziennego, w którym znajdowały się zestawy do przelewania, przesypywania, układania, klejenia, do pracy z zakraplaczem, przenoszenia przedmiotów za pomocą pęsety itp.

Ważnym elementem samodzielności było sprzątanie po sobie. Głównie po zabawie, zajęciach czy po posiłku. Dzieci miały swobodny dostęp do ścierek oraz do zmiotki i łopatki.

- „Montessoriańska lekcja ciszy” – podczas tego zajęcia, dzieci wyciszały się, relaksowały.     W sali panował spokój i harmonia, która była bardzo potrzebna podczas aktywnego dnia.  Zadania do lekcji ciszy były różnorodne (dzieci siedziały w kręgu i podawały sobie wodę  w pojemniczku, tak by ją nie rozlać lub podawały dzwonek, tak by nie zadzwonił, pojemniczek z wodą i świeczką, tak by nie zgasła itp.)

- „Montessoriańskie urodziny” – kolejnym tematem było świętowanie urodzin w sposób montessoriański, które są bardzo ważne i mają swoje rytuały.

- „Montesoriańskie otoczenie” –  czwartym zadaniem projektu było stworzenie interesującego otoczenia, by dzieci w toku codziennych samodzielnych eksploracji rozwijały się. W tym celu stworzyłyśmy kąciki tematyczne, miejsca pracy oraz kąciki z książkami.

- „Montesoriańskie eksperymenty” – to zadanie było najbardziej lubianą przez dzieci formą zajęć. Przedszkolaki wykonały szereg eksperymentów i doświadczeń, których celem było nauczenie ich prowadzenia obserwacji oraz wyciągania trafnych wniosków.

- „Powstanie wszechświata – Wielka Opowieść” – były to kreatywne zajęcia z użyciem dostępnych i bezpiecznych produktów oraz przyborów. W ten sposób przedszkolaki poznały historię powstania wszechświata, zapoznały się z Układem Słonecznym oraz dowiedziały się, że Ziemia krąży wokół własnej osi i wokół Słońca.

- „Kontynenty” – podczas tego zadania dzieci pracowały z użyciem mapy świata, globusa, a także obejrzały prezentację multimedialną. Przedszkolaki poznały nazwy kontynentów oraz ich położenie na mapie świata.

Realizacja projektu przyniosła pozytywne efekty w pracy z dziećmi. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy kontynuować przygodę z projektem „W świecie Montessori”.

Justyna Kmiotek – koordynator projektu

Agnieszka Brzeżowska