Kodeks zachowania w świetlicy szkolnej

Wakacje szybko minęły. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a razem z nim pojawiły się nowe obowiązki, nowi członkowie świetlicy, nowe przyjaźnie. Początek września to czas, by zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pierwszy rok uczęszczają na zajęcia świetlicowe. Po omówieniu i zatwierdzeniu zasad, każdy z uczniów przystąpił do stworzenia własnego kodeksu, dzięki czemu uczniowie mają świadomość, że od nich samych wiele zależy, by czas spędzony w świetlicy przebiegał w miłej i bezpiecznej atmosferze.

Oto kilka zasad, które postaramy się zapamiętać i przestrzegać:

• Przychodząc do świetlicy powiedz obecnym :"DZIEŃ DOBRY".
  • Nie wychodź ze świetlicy bez zgody nauczyciela -wychowawcy.
  • Nie niszcz mebli, książek, czasopism, wyposażenia świetlicy, własności koleżanek i kolegów.
  • Skorzystaj z wolnego czasu- odrób zadanie domowe, przeczytaj lekturę, naucz się zasad gier stolikowych, pomóż zrobić porządek na półkach.
  • Zawiadom wychowawcę, że chcesz skorzystać z toalety - zachowaj tam czystość i porządek.
  • Odstaw na miejsce kompletną zabawkę, grę lub czasopismo, gdy skończysz się nimi zajmować.
  • Żyj w przyjaźni ze wszystkimi, bądź miły, taktowny i uprzejmy dla wszystkich.
  • Uszanuj dekoracje, wystrój sali, kwiaty.
  • Nie hałasuj! - mów cicho i spokojnie.
  • Słuchaj i wykonuj polecenia wychowawcy - reaguj na prośby kolegów.
  • Używaj słów: PRZEPRASZAM, PROSZĘ, DZIĘKUJĘ.
  • Wychodząc do domu sprawdź, czy masz wszystkie swoje rzeczy,  powiadom o wyjściu wychowawcę.
  • Odchodząc, powiedz wszystkim: "DO WIDZENIA".
  • PAMIĘTAJ! Twoje zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w szkole i świetlicy zależy w dużym stopniu od Ciebie!!!

Małgorzata Wałczyk