Wycieczka do Krosna i Żarnowca kl. I-III

Dnia 21.10.2021r. uczniowie klasy I, klasy IIa, klasy IIb, klasy IIIa, klasy IIIb uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krosna i Żarnowca. W ramach tego wyjazdu kształtowaliśmy u naszych uczniów: wrażliwość estetyczną na odbiór sztuki filmowej, nawyk kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, poznanie nowych miejsc w regionie, jakim było Muzeum  Marii Konopnickiej w Żarnowcu, a także wzmocnienie więzi koleżeńskich i integrację dzieci.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było kino „Helios” w Krośnie, w którym nasi podopieczni obejrzeli film pt. „Rodzinka rządzi”. Jest to kontynuacja filmu „Dzieciak rządzi”. W nowej historii bohaterowie poprzedniej części filmu są już dorośli. Tim jest ojcem dwóch córek i zajmuje się domem oraz wychowaniem dzieci, zaś Ted jest „rekinem” biznesu. Bracia mają ze sobą sporadyczny kontakt. Pewnego dnia okazuje się, że młodsza córka Tima, Tina dostaje zadanie, by zinfiltrować nową szkołę, do której chodzi jej starsza siostra Tabitha. Dzieją się tam bowiem podejrzane rzeczy. W filmie występuje też szalony naukowiec i zagrożenie dla całego świata, ale to wszystko jest tylko pretekstem do ukazania, jak powinna wyglądać zdrowa, kochająca się rodzina. Głównym przesłaniem tego filmu jest fakt, że to nie rywalizacja jest najważniejsza, tylko współpraca i nic się nie stanie, jeśli nie będziemy we wszystkim najlepsi oraz że warto próbować, nawet jeśli nie zawsze udaje nam się osiągnąć cel za pierwszym razem.

Następnie udaliśmy się do Żarnowca, do Muzeum Marii Konopnickiej. W zabytkowych wnętrzach budynków, znajdujących się w przepięknym parku, nasi uczniowie zapoznali się z życiem, twórczością, pracą i podróżami naszej wielkiej poetki i pisarki, a także recytowali wiesze w pokoju zajmowanym przez jedną z córek pani Marii, Zofię.

Po zwiedzeniu muzeum spacerowaliśmy po olbrzymim parku, podziwiając stare, rosnące w nim drzewa, a także znajdujący się tam pomnik Marii Konopnickiej. Uczniowie zakupili pamiątki, pozycje książkowe z twórczością dla dzieci autorstwa pani Marii i zadowoleni oraz pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Dorota Kita

Małgorzata Przewoźnik