Andrzejki – czas wróżb

Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku przybrał formę Andrzejkowych wróżb.  W czwartkowe przedpołudnie, 25 listopada na uczniów klasy I, II „b” i III „b” czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby i zabawy. Każdy mógł poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom z butów, kart, kubeczków czy talerzyków. Wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np. moneta – bogactwo, cukierek – dobre i słodkie życie. Losując karteczki można było poznać przyszły zawód lub imię swojej przyszłej sympatii. Chętni mogli się pobawić w rytm skocznej muzyki.

Wspólnie spędzony w ten sposób czas był okazją do dobrej zabawy, jak również źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Pozwolił dzieciom na chwilowe oderwanie od rzeczywistości i przeniesienie się w świat marzeń i fantazji.

Dorota Kita

Bogusława Madej