Pomysły na wakacyjne zabawy

Zbliżają się wyczekiwane przez wszystkich wakacje, więc świetliczaki podpowiadają co można zrobić z czasem wolnym, by uniknąć nudy, a także zachęcić do spędzania czasu wolnego bez komputera i telefonu.  Mamy kilka sprawdzonych zabaw, które z pewnością można wykorzystać na wakacyjnych wycieczkach, spacerach czy spędzając czas w domu.

Gry papierowe: państwa – miasta, kółko – krzyżyk, statki,  box’y to gry, do których zagrania potrzebujesz jedynie kartki papieru i ołówka/długopisu, no i oczywiście kompana, z którym zagrasz (instrukcję jak grać i gotowe szablony znajdziesz w internecie)

Gra w klasy, gumę lub sznura to wspomnienia z dzieciństwa każdego z nas. Świetliczaki dobrze znają te gry i chętnie spędzają czas w świetlicy skacząc w gumę, klasy lub w sznura. Wystarczy  odrobina inicjatywy, kawałek sznurka, kreda lub guma i zabawa gotowa.

Gra w kapsle: Zasady są proste, każdy po kolei, pstryka w swój kapsel, tak aby przesunąć go do przodu, ale żeby nie wypadł z trasy. Który wypadnie wraca na start i zaczyna od początku. Wygrywa osoba, której kapsel pierwszy przekroczy metę. My zamiast kapsli użyliśmy plastikowych zakrętek, każdy miał swój kolor/znaczek, aby ich nie pomylić.

Rzuty do celu: Jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci. My w świetlicy rzucamy obręczami do odwróconego krzesła, tak by obręcze wylądowały na jednej z nóg krzesła. Każda noga ma swoją punktację, którą podliczamy pod koniec zabawy, wyłaniając tym samym mistrza rzutów do celu.

Zabawa w chowanego – jedna z najbardziej popularnych zabaw. Dziecko, które jest szukającym odwraca się tyłem do reszty, a przodem na przykład do ściany i mówi: „Pałka, zapałka, dwa kije, kto się̨ nie schowa, ten kryje". Później liczy wolno do 10 i woła "Szukam!"
W czasie liczenia inne dzieci się chowają. Dziecko liczące przystępuje do poszukiwań, a jeśli kogoś zauważy, woła go po imieniu i wtedy oboje biegną̨ do miejsca skąd zaczęły się poszukiwania. Jeśli pierwszy dobiegnie szukający, to mówi "Zaklepany!", a jeśli pierwszy dobiegnie znaleziony, woła "„Pierwszy!” Zwycięża ten, kto jako ostatni zostaje znaleziony.

Zabawa ruchowa „Lawa” - Dzieci biegają̨, a na hasło „Podłoga to lawa” muszą znaleźć schronienie na czymś, co znajduje się̨ powyżej powierzchni ziemi – na przykład na krześle, ławce, na kamieniu itp. Odliczamy do pięciu , kto nie zdążył odpada z gry. Wygrywa osoba, która wytrwa do końca.

Zabawa „Baba Jaga patrzy” - Dzieci i wybrana spośród nich Baba Jaga stają w sporej odległości od siebie. Zadanie polega na dotarciu do Baby Jagi, która odwraca się̨ tyłem do reszty i mówi: "raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!" i odwraca się̨ przodem do dzieci. Gdy Baba Jaga nie patrzy, jest odwrócona tyłem, dzieci biegną̨ do niej. Kiedy patrzy, to muszą stać bez ruchu w takiej pozycji, w jakiej się̨ znalazły. Jeśli ktoś się poruszy, wraca na start. Baba Jaga znów się̨ odwraca i zabawa toczy się̨ dalej. Wygrywa osoba, która najszybciej dotrze do stanowiska Baby Jagi, wtedy ona zamienia się w Babę Jagę i zabawa zaczyna się od nowa.

Szałas, baza - Jeśli nie wybierasz się nad morze, w góry czy nad jezioro, możesz zorganizować sobie kemping w ogrodzie lub na balkonie. Wystarczy trochę patyków, koc lub prześcieradła i baza gotowa. Taki  “drugi dom” na świeżym powietrzu to super pomysł na spędzanie czasu wolnego.

Mam nadzieję, że skorzystacie z naszej propozycji zabaw i bezpiecznie spędzicie wakacje.

Udanego wypoczynku !!!

Małgorzata Wałczyk