Pokazy z fizyki

W dniu 18 maja 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe zorganizowanym do Rzeszowa. Jego głównym celem było uczestnictwo w Pokazach z Fizyki organizowanych corocznie przez Politechnikę Rzeszowską oraz wizyta w Kinie Helios.

Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Taka forma pogłębiania wiedzy przypadła uczniom do gustu. Mieli okazję poczuć się jak studenci zasiadając w auli Politechniki.

Program składał się z czterech bloków tematycznych. O zasadach zachowania opowiadał oraz przedstawił doświadczania dr inż. Łukasz Dubiel. W drugim bloku mgr inż. Magdalena Kulig przeprowadziła doświadczenia związane z ciśnieniem. W kolejnym module pokazów mgr Paweł Wnuk i inż. Karol Karpowicz (Instytut Fizyki UMCS w Lublinie) zaprezentowali doświadczenia związane z elektromagnetyzmem. Na koniec dr Jan Mamczur opowiedział o falach i akustyce – ta część pokazów została zakończona występem muzycznym. Nad organizacją pokazów czuwali dr hab. inż. Tomasz Więcek oraz Lidia Wertejuk.

Pełni pozytywnych wrażeń i ciekawi, co eksperci przygotują w następnym roku uczestnicy szczęśliwie wrócili do domów.

Alicja Bochnia-Tomasik

Elżbieta Dziedzic