Przemówienie dyrektora z okazji inauguracji roku szkolnego 2022/2023

"Panie Wójcie, Szanowni Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły,

Drodzy Uczniowie

Witam serdecznie Wszystkich po wakacyjnej przerwie na inauguracji nowego roku szkolnego 2022/2023. Każdy z nas zadaje sobie pytanie, jak potoczy się nowy rok szkolny i co ze sobą przyniesie.

Oczywiście nie znamy odpowiedzi na te pytania, ale z pewnością mogę powiedzieć, że wszyscy uczniowie odniosą mniejsze lub większe sukcesy edukacyjne. Wśród szerokiej oferty aktywności, jakie planujemy do realizacji  w szkole, zapewne każdy  z uczniów znajdzie coś dla siebie. Jestem przekonany, że przez cały rok szkolny przy wytężonej i rzetelnej pracy wszyscy uczniowie nauczą się  wielu przydatnych umiejętności i uzyskają promocję do następnej klasy.

Dziś, 1 września naukę  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach rozpoczyna 362 uczniów, z tego 117 wychowanków Przedszkola. Uczniowie kl. I-VIII szkoły podstawowej uczyć się będą w 14 oddziałach, natomiast wychowankowie przedszkola w 5 grupach przedszkolnych. Nad edukacją oraz sprawnym funkcjonowaniem szkoły czuwać będzie 38 nauczycieli i 12 pracowników administracji i obsługi.

Serdeczne powitanie kieruję do wychowanków dwóch klas pierwszych, którzy już wkrótce zostaną oficjalnie pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Brzyskach. W nową rzeczywistość szkolną, na kolejny etap edukacyjny  wkraczają również uczniowie klas czwartych.

Życzę Wam, Drodzy Uczniowie samych sukcesów w klasach starszych. Mam nadzieję, że z wielką ochotą będziecie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, zdobywać najwyższe oceny. Wierzę też, że II etap edukacyjny będzie dla Was czasem prawdziwej przygody z nauką.

Dzieciom i młodzieży z  klas piątych, szóstych i siódmych także życzę sukcesów i jak najwyższych ocen. Cieszę się, że wszyscy z radością powrócili do szkoły i pełni zapału rozpoczynają kolejny rok nauki. Wierzę, że to będzie dobry czas.

Dla uczniów klasy ósmej / 27 wychowanków / rok szkolny 2022/2023 będzie ostatnim w tej szkole. Trzymam kciuki, abyście osiągnęli jak najwyższe oceny, zdobyli maksymalną ilość punktów na egzaminach oraz dostali się do wymarzonych szkół średnich. Życzę Wam rozwijania pasji i zainteresowań oraz wytrwałości w dążeniu do obranych celów.

Rozpoczynając nowy rok szkolny, zapewne zadajemy sobie pytanie, czy na dobre wrócimy do szkoły, a nauka w systemie zdalnym lub hybrydowym zostanie tylko wspomnieniem związanym z ubiegłym rokiem szkolnym. Odpowiedzi na te pytania przyniesie czas. Chciałabym, podobnie jak nauczyciele i pracownicy, a szczególnie Rodzice, aby szkoła  przez pełnych, kolejnych  10 miesięcy funkcjonowała normalnie, w systemie stacjonarnym – czego sobie i Państwu życzę !

Jak co roku, także w  roku 2021/2022 podjęto starania w kierunku dalszej modernizacji naszej szkoły. W czerwcu br. została przebudowana kanalizacja w budynku A. Wymieniono starą, zniszczoną instalację oraz wybudowano dodatkowe zbiorniki na ścieki. Koszt prac to prawie 92 tys. zł. W tym samym czasie w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości” została zorganizowana nowa pracownia STAEM – uczniowie będą mieli możliwość nauki programowania, druku 3D, robotyki, pracy metodą projektów. W czasie wakacji przygotowano pracownię przyrodniczą z bogatym zasobem pomocy dydaktycznych z dziedziny chemii, fizyki, biologii, geografii oraz przyrody. Na ukończeniu są prace związane z otwarciem Izby Regionalnej, w której zgromadzono wiele eksponatów dt. kultury, obyczajów, codziennego życia dawnych mieszkańców naszej wsi oraz regionu. Zostały również wykonane kolejne prace:  remont korytarza tzw. przybudówki, części korytarza na poziomie -1 w budynku B / dawne gimnazjum /, salki do tenisa stołowego, pomieszczeń konserwatora.

Władzom samorządowym, na czele z Wójtem Gminy Brzyska, dziękuję za przekazane środki finansowe, a pracownikom merytorycznym i budowlanym urzędu gminy za pomoc organizacyjną i rzetelnie wykonane prace. Dziękuję również pracownikom administracji i obsługi szkoły za prace związane z przygotowaniem placówki do nowego roku szkolnego. Rozpoczynając nowy rok szkolny, chciałabym podkreślić, że w szkole dołożyliśmy wszelkich starań, aby placówka  była bezpieczna, a uczniowie czuli się w niej dobrze.

Na zakończenie życzę Wszystkim przede wszystkim zdrowia, wytrwałości, sukcesów oraz powodzenia.

Wierzę, że rok szkolny 2022/2023, który właśnie się rozpoczął, będzie dobry i owocny dla Wszystkich.

Dziękuję za uwagę,"