POZNAJ POLSKĘ - wycieczka do Wrocławia

W dniach 11-12-13 października 2022r. odbyła się trzydniowa wycieczka do Wrocławia, która była dofinansowana w ramach programu ,,Poznaj Polskę” w kwocie 15.000 złotych. W wycieczce uczestniczyło 45 uczniów naszej szkoły.

Celem edukacyjnym i wychowawczym wycieczki było wzbogacenie wiedzy, poznawanie zabytków Wrocławia, kultury i historii kraju oraz środowiska przyrodniczego. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Integracja i wzmocnienie więzi koleżeńskiej. Podczas wycieczki nasi uczniowie mieli wspaniałą możliwość zaznajomienia się z krajobrazem zachodniej części Polski, pięknym Wrocławiem i jego zabytkami, jak również możliwość zwiedzenia unikatowych ogrodów botanicznych, wizyty w największym w Europie Afrykarium, Wrocławskim Zoo oraz uczestnictwa w niezwykłych lekcjach historii jakimi było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Narodowego oraz Muzeum Pana Tadeusza. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie multimedialnego muzeum wody ,,Hydropolis”.

Wyruszyliśmy autokarem o godz. 5 rano i po około pięciu godzinach jazdy dotarliśmy do pięknego Wrocławia. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia z przewodnikiem malowniczego Starego Miasta. Zobaczyliśmy Ratusz, który jest perłą świeckiej architektury gotyckiej w Europie, wrocławski Rynek z kolorowymi kamienicami, placem Solnym oraz rozpoczęliśmy poszukiwania sławnych wrocławskich krasnali. Następnie zwiedziliśmy bulwary nadodrzańskie, Halę Targową oraz Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z barokową salą Oratorium Marianum oraz Ossolineum. Po wizycie w muzeum udaliśmy się do niezwykłego miejsca, którym jest bardzo nowoczesne, multimedialne centrum wody ,,Hydropolis”. Po obiadokolacji w stylowej restauracji ,,Stary Klasztor” pojechaliśmy na nocleg do hotelu ,,Ibis”.

Drugi dzień był również pełen atrakcji. Po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy do Panoramy Racławickiej. Panorama Racławicka ukazuje artystyczną wizję przebiegu bitwy pod Racławicami, stoczonej w okolicach wsi Racławice 4 kwietnia 1794r. Pejzaż z tej lokacji został przedstawiony realistycznie wg szkiców terenowych przygotowanych przez Kossaka, Stykę i Bollera w kwietniu 1893 roku. Obraz ukazuje najważniejsze, zdaniem twórców, momenty bitwy. Na obrazie zostali przedstawieni uczestnicy bitwy, m.in. naczelnik Tadeusz Kościuszko. Po wizycie w Panoramie Racławickiej poszliśmy zwiedzać Muzeum Narodowe , Muzeum Pana Tadeusza i najnowocześniejszą część Ossolineum, gdzie można zobaczyć jedyny istniejący rękopis Pana Tadeusza. Po lekcjach muzealnych i chwili odpoczynku na Starym Mieście, wyruszyliśmy na zwiedzanie z przewodnikiem najstarszej części Wrocławia, czyli na Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela, mostem zakochanych oraz gazowymi latarniami. Byliśmy też świadkami zapalania gazowych latarni przez ubranego w tradycyjny strój latarnika. Po obiadokolacji wróciliśmy do hotelu.

Trzeciego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie niezwykle bogatego w egzotyczną zwierzynę Wrocławskiego Zoo oraz Afrykarium. Była to niezwykła lekcja przyrody. Afrykarium to obiekt, który prezentuje życiodajne wody Afryki. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane z środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby  mogliśmy podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości  18 m. Widzieliśmy również pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentowały zaś ogromne krokodyle, bujna roślinność oraz piękne, różnorodne ptaki. Po wizycie w Afrykarium poszliśmy do Parku Japońskiego, gdzie podziwialiśmy niezwykłe okazy roślin, kaskady oraz japońską architekturą. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy wrocławskie tereny wystawowe z Halą Stulecia, Pawilonem Czterech Kopuł wraz z Iglicą .

Nieubłaganie nadszedł czas powrotu, toteż o godzinie 14.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Dzięki przemyślanemu programowi wycieczki, doborowi profesjonalnych przewodników, pięknej pogodzie oraz wspaniałej atmosferze wycieczka do Wrocławia na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

Teresa Biernacka , Danuta Biernacka, Elżbieta Dziedzic, Edyta Żyguła-Matysik