Jesienne spotkanie szkolnych kół "Caritas" w Jaśle

W dniu 23 listopada 2022 roku w auli przy kościele Farnym w Jaśle miało miejsce spotkanie Szkolnych Kół Caritas naszego regionu diecezji Rzeszowskiej.

Zebranych gości powitał dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. dr Piotr Potyrała.

Centralnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości. Pierwszym z nich był wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego – dr inż. Wojciech Żyłka, który przed laty jako uczeń zakładał Szkolne Koło Caritas, później jako student – tworzył Caritas Academica, a obecnie jest przewodniczącym Parafialnego Zespołu Caritas. Dał on świadectwo swojej wrażliwości, opowiadając o płynącej z serca potrzebie mądrego i roztropnego pomagania.

Drugim zaproszonym gościem była pochodząca z Ukrainy Zoriana Guleczko, która po wybuchu wojny była zmuszona opuścić swoją ojczyznę. W Rzeszowie znalazła schronienie, a od marca – pracuje w rzeszowskiej Caritas jako psycholog, pomagając swoim rodakom. Pani Zoriana w pełnym emocji przemówieniu opowiedziała o dramacie obywateli Ukrainy i bestialstwie Rosjan. Wyraziła również wielką wdzięczność Polakom za pomoc Ukrainie.

Po wystąpieniu zaproszonych gości uczestnicy spotkania obejrzeli wzruszający film „Bezgraniczna pomoc” o wsparciu Caritas Diecezji Rzeszowskiej dla uchodźców z Ukrainy. Na zakończenie ks. Karol Hadam przedstawił bieżące sprawy Caritas a ks. Piotr Potyrała zaprezentował kalendarium rzeszowskiej Caritas oraz zachęcił wolontariuszy do włączenia się w akcję „Żeby chorzy mieli godne warunki…”.

Nasze Szkolne Koło "Caritas" reprezentowały uczennice klasy VIIa: Nikola Kawalec, Maja Posełkiewicz, Milena Woch

Danuta Biernacka