Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością to święto obchodzone corocznie 3 grudnia. Zostało ono ustanowione w 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu tej grupy w pełne życie społeczne. Ważną tematyką obchodów jest integracja osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Z okazji zbliżającego się wydarzenia, uczniowie klasy 3b wzięli udział w zajęciach dotyczących tematu niepełnosprawności. Ich celem było poszerzenie wiedzy w tym zakresie.

Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację „Niepełnosprawni wśród nas”. Uświadomiła im ona, czym jest niepełnosprawność i jak funkcjonują ludzie nią dotknięci. Następnie zapoznali się z tekstem „Ciekawe, dlaczego na świecie spotykamy osoby z niepełnosprawnością?”. Po jego lekturze wzięli udział w krótkiej dyskusji oraz wspólnie wykonali ćwiczenia do tekstu. Przybliżone im również zostały zasady Savoir vivre dla i wobec osób z niepełnosprawnością”. Uczniowie dowiedzieli się, jak powinni zachowywać się w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.

Podsumowaniem zajęć było wykonanie wspólnego plakatu „Podaj pomocną dłoń”. Każde z dzieci odrysowało, wycięło i przykleiło na plakacie swoja kolorową dłoń, która symbolizowała jego chęć niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym.

Podczas zajęć uczniowie pokazali, że są wrażliwi na potrzeby osób niepełnosprawnych i w pełni je akceptują. Są również otwarci na wspólną pracę i zabawę z niepełnosprawnymi kolegami i koleżankami.

Anna Sawa