Łańcuch dobrych życzeń

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki oraz ozdób choinkowych. Grudzień to czas kiedy w świetlicy wykonujemy różne ciekawe ozdoby: gwiazdki, bombki, aniołki, śnieżynki, łańcuchy. W tym roku postanowiliśmy dodatkowo stworzyć świąteczny łańcuch dobrych życzeń. Na kolorowych paskach uczniowie pisali świąteczne życzenia, potem je sklejali tworząc łańcuch życzliwości, który ozdabia naszą świetlicę.

Jaka jest symbolika ozdób choinkowych?

Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku świątecznym wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach choinki umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji świątecznych wieszane są na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każda z ozdób ma swoją własną symbolikę:

• Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
  • Orzechy na choince: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  • Łańcuchy choinkowe: wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka: symbolizują narodziny Chrystusa, który przynosi światło i zbawienie, to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  • Aniołki: symbolizują opiekuna domu, który chroni przed nieszczęściami.
  • Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.
  • Kolorowe cukierki i pierniki: przypominają o zabawie i radości.

Małgorzata Wałczyk