Tłusty czwartek w przedszkolu

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

Tłusty czwartek to wielkie święto łasuchów, obchodzony jest w ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W ten dzień nikt nie liczy kalorii, a najbardziej popularną potrawą są smakowite pączki z konfiturą różaną.
W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 16 lutego. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się o zwyczajach, jakimi od lat żegnamy karnawał, obejrzały też film edukacyjny na ten temat. Odbyły się również zabawy muzyczno-ruchowe oraz zajęcia plastyczne podczas których wykonywały różną techniką piękne prace przedstawiające pączki. W tym dniu nie mogło także zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków, chruścików i róż karnawałowych. Wszyscy zajadali się tymi słodkościami.

Tłusty czwartek był dla przedszkolaków znakomitą okazją do poznawania i kultywowania tradycji ludowych związanych z kończącym się karnawałem.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych